Trwa ładowanie...

Ten wirus może być dla nich zabójczy. "Sześciokrotnie większe ryzyko"

 Katarzyna Prus
26.10.2022 16:06
Grypa może być dla cukrzyków zabójcza
Grypa może być dla cukrzyków zabójcza (Getty Images, instagram)

Dla chorych na cukrzycę grypa może mieć fatalne skutki. Lekarze alarmują, że tacy pacjenci są aż sześciokrotnie bardziej narażeni na hospitalizację i zgon z powodu powikłań. Powinni więc szczególnie na siebie uważać, a przede wszystkim korzystać ze szczepień.

spis treści

1. Grypa wyjątkowo groźna dla cukrzyków

W Polsce żyje blisko trzy miliony chorych na cukrzycę. Zdecydowana większość chorych - ok. 90 proc. cierpi na cukrzycę typu 2, która dużo częściej prowadzi do poważnych powikłań (m.in. zawałów, udarów, niewydolności nerek z koniecznością dializ, a nawet przeszczepu czy utraty wzroku).

"Pacjenci z cukrzycą mają sześciokrotnie większe ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu powikłań grypy" - ostrzega diabetolog Barbara Soróbka.

Zobacz film: "Cukrzyca to pięć różnych chorób"
Cukrzycy są kilkakrotnie bardziej narażeni na powikłania i zgon po grypie
Cukrzycy są kilkakrotnie bardziej narażeni na powikłania i zgon po grypie (Getty Images)

Dr Soróbka podkreśla, że szczepienia przeciwko grypie, mogą ich przed tym uchronić.

"Szczepienie przeciw grypie osób z cukrzycą w wieku produkcyjnym zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu udaru mózgu, niewydolności serca, zapalenia płuc" - zaznacza diabetolog.

2. Bardziej narażeni na ciężkie infekcje

Szczepienia przeciwko grypie chorym na cukrzycę zaleca Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

"Zaleca się coroczne szczepienie dzieci powyżej szóstego miesiąca życia i osób dorosłych przeciwko grypie" - czytamy w tegorocznych zaleceniach klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę.

PTD tłumaczy, że chorzy na cukrzycę posiadają ogólnie większe prawdopodobieństwo rozwoju ciężkich objawów i powikłań infekcji wirusowych. Taka infekcja, jak każdy ostry stan zapalny, może prowadzić do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi i zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Katarzyna Prus, dzienniarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze