Trwa ładowanie...

Terapuls – na czym polega i kiedy stosuje się leczenie ciepłem?

Terapuls, właściwie diatermia, to impulsowe pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości, które nie wytwarza ciepła, a działa na potencjał błon komórkowych. Jego działanie terapeutyczne polega na dostarczeniu organizmowi energii o bardzo dużej częstotliwości, przy bardzo krótkim czasie oddziaływania i długiej przerwie następującej po każdym impulsie. Ma ono efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwobrzękowy. Co jeszcze warto wiedzieć o terapulsie?

spis treści

1. Na czym polega zabieg terapuls?

Terapuls to zabieg fizykoterapeutyczny, podczas którego wykorzystuje się impulsowe pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości w celu przekazania energii do tkanek oraz stymulacji ich procesów naprawczych. Zabieg wykazuje działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przyspiesza resorpcję krwiaków. Warto wspomnieć, że terapuls to określenie diatermii. Potoczna nazwa zabiegu pochodzi od nazwy najpopularniejszego typu aparatu do przeprowadzania diatermii.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Diatermia (DKF) , czyli fizykoterapeutyczny zabieg leczenia ciepłem, zaleca się w celu poprawy ukrwienia oraz odżywienia tkanek i mięśni. Ten zabieg ciepłoleczniczy polega na użyciu prądów wielkiej częstotliwości, wskutek czego następuje głębokie przegrzanie poszczególnych tkanek.

Wyróżnia się diatermię: krótkofalową, mikrofalową, radiofalową, długofalową.

Ogrzanie tkanek następuje poprzez uzyskanie reakcji termicznej organizmu, a nie w wyniku bezpośredniego podania ciepła. Oznacza to, że przegrzaniu ulegają struktury na różnej głębokości, natomiast temperatura skóry pozostaje właściwie niezmieniona.

W zależności od odczuć pacjenta dobiera się różne dawki ciepła: atermiczną, podprogową. Jest ona mniejsza niż granica odczuwania lekkiego ciepła, oligotermiczną, wytwarzane jest lekkie ciepło, termiczną – emitowane jest wyraźne ciepło, hipertermiczną – wytwarzane jest silne ciepło, które nie wywołuje bólu.

Zwykle w stanach ostrych oraz podostrych stosuje się dawki atermiczną oraz oligotermiczną, zaś w stanach przewlekłych - termiczną i hipertermiczną.

2. Wskazania do zabiegu terapuls

W zależności od zastosowanych parametrów uzyskuje się różny efekt terapeutyczny. Zasadniczo diatermia ma działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne.

Wskazaniem do diatermii są:

3. Jak wygląda zabieg diatermii?

Ponieważ reakcja pacjenta na ciepło jest kwestią indywidualną, każdy inaczej reaguje na ciepło. To dlatego dobierając optymalne parametry bierze się pod uwagę nie tylko rodzaj i charakter choroby, ale również płeć, wiek, wagę czy inne stosowane metody leczenia. Czas zabiegu wynosi 15–20 minut. Aby osiągnąć zamierzony efekt terapeutyczny, należy przeprowadzić serię 10-20 zabiegów wykonywanych codziennie bądź co drugi dzień.

Jak wygląda zabieg terapuls?

Należy się położyć na kozetce i odsłonić tę część ciała, która ma być poddana zabiegowi. Trzeba zdjąć biżuterię, zegarek i inne metalowe przedmioty. Okolice ciała nie mogą się ze sobą kontaktować, ponieważ stwarza to ryzyko oparzenia.

Jakie są efekty zabiegu?

Diatermia ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, regeneracyjne. Dochodzi do:

 • obniżenia napięcia mięśniowego,
 • obniżenia pobudliwości nerwowo-mięśniowej,
 • rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich przepuszczalności,
 • zwiększenia przepływu krwi tętniczej i żylnej,
 • przyspieszenia procesów wchłaniania tkankowego,
 • wzrostu liczby leukocytów w tkankach przegrzewanych,
 • przyspieszenia regeneracji uszkodzonych włókien nerwowych,
 • zmniejszenia odczynu zapalnego stawów,
 • przyspieszenia komórkowej przemiany materii,
 • zmniejszenia odczynu zapalnego skóry i tkanki podskórnej,
 • przyspieszenia gojenia się ran i owrzodzeń.

4. Przeciwwskazania do leczenia ciepłem

Nie każdy może poddać się leczeniu ciepłem. Przeciwwskazania do diatermii to:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza