Teratozoospermia - przyczyny, rozpoznanie, leczenie, szansa na ojcostwo
Teratozoospermia to występowanie plemników o nieprawidłowej budowie. Plemnik odbiegający od normy nie jest w stanie zagnieździć się w komórce jajowej kobiety. Teratozoospermia ogranicza szanse na poczęcie dziecka w naturalny sposób. Co warto wiedzieć o teratozoospermii?
1. Co to jest teratozoospermia?
Teratozoospermia to z najbardziej popularnych przyczyn męskiej niepłodności. Jest spowodowana występowaniem plemników o nieprawidłowej budowie, które nie są w stanie pełnić swoich ról.
Schorzenie to jest diagnozowane, gdy w próbce nasienia 96% plemników ma stwierdzone defekty, takie jak nieprawidłowa wielkość, grubość czy ułożenie poszczególnych elementów.
2. Przyczyny teratozoospermii
- częste przegrzewanie jąder,
- zaburzenia genetyczne,
- otyłość,
- cukrzyca,
- niedobór witamin i minerałów,
- zażywane leki,
- przebyte choroby,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- przewlekły stres,
- urazy mechaniczne w okolicy krocza,
- stany zapalne jąder,
- choroby metaboliczne,
- zabiegi chirurgiczne (np. wazektomia).
3. Rozpoznanie teratozoospermii
Budowa plemników jest możliwa do sprawdzenia na podstawie próbki nasienia pobranego po 3-5 dniach wstrzęźliwości seksualnej. Przyjmuje się, że teratozoospermia ma miejsce wtedy, gdy liczba plemników o nieprawidłowej budowie stanowi 96 procent całości.
Defekty w budowie plemnika mogą być bardzo różne. Główka nie może być zbyt mała ani zbyt duża, podwójna ani potrójna, musi mieć wyraźny kontur i regularną budowę (bez zwężeń i wydłużeń).
Wstawka nie może być zbyt gruba, cienka, krótka lub długa. Musi być przyczepiona do główki w jej osi i nie może posiadać złamań. Z kolei witkę dyskwalifikuje nadmierna długość, zmienna grubość, załamania lub nietypowe ułożenie.
Prawidłowo zbudowany plemnik powinien mieć główkę o długości 5-6 µm i szerokości 2,5-3,5 µm oraz witkę ok. 50 µm. Każe odstępstwo od tej normy jest uznawane za błąd.
4. Leczenie teratozoospermii
- zmiana stylu życia,
- modyfikacja diety,
- zrezygnowanie z picia alkoholu,
- rzucenie palenia papierosów,
- regularna aktywność fizyczna,
- odpowiednia długość snu,
- wdrożenie suplementów diety.
5. Szanse na ojcostwo przy teratozoospermii
Naturalne poczęcie dziecka w przypadku teratoospermii jest niestety mało możliwe. W przypadku umiarkowanych wad w budowie plemników i wieku kobiety poniżej 35 lat przeprowadza się zapłodnienie in vitro. W przypadku zaawansowanej teratoospermii wyselekcjonowany plemnik jest wprowadzany do komórki jajowej za pomocą szklanej pipety.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.