Trwa ładowanie...

Termofor z pestek wiśni dla niemowlaka i dorosłego – jak używać?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 29.09.2022 13:29
Termofor z pestek wiśni to bezpieczniejsza alternatywa dla gumowych worków napełnianych gorącą wodą.
Termofor z pestek wiśni to bezpieczniejsza alternatywa dla gumowych worków napełnianych gorącą wodą. (adobestock)

Termofor z pestek wiśni to ciesząca się uznaniem i popularnością alternatywa dla tradycyjnych, gumowych worków wypełnianych gorącą wodą. Sposób jego używania jest bardzo prosty, a rozwiązanie nie tylko komfortowe i efektywne, ale i bezpieczne. Jak i kiedy stosować termofor z pestek wiśni? Jakie są jego zalety? Na co uważać?

spis treści

1. Co to jest termofor z pestek wiśni?

Termofor z pestek wiśni to prosty, ekologiczny i niedrogi gadżet, który sprawdza się w wielu okolicznościach. Stosuje się go jak klasyczny, dobrze wszystkim znany tradycyjny termofor gumowy wypełniony gorącą wodą.

Termofor to wyrób medyczny, który wykorzystuje się w celach profilaktycznych, jak i leczniczych. Ponieważ rozgrzewa, łagodzi objawy różnych dolegliwości i chorób, ale i poprawia komfort oraz samopoczucie.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Termofor – z pestek wiśni, gumowy, żelowy czy elektryczny - działa w prosty sposób: przekazane przez niego ciepło wpływa na miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia przepływ krwi. W rezultacie zmniejsza się ból oraz napięcie powierzchniowe.

2. Zalety termoforu z pestek wiśni

Termofor z pestek wiśni ma wiele zalet. Przede wszystkim jest wykonany z naturalnych surowców, które są przyjazne dla użytkownika, ale i środowiska. Co ważne, produkt jest bezpieczny dla alergików.

Poza tym woreczek z pestkami jest mniejszy, poręczny i znacznie lżejszy. Dzięki temu lepiej sprawdza się w przypadku małych dzieci czy leczenia bólu na niewielkim obszarze ciała (np. w obrębie głowy, dajmy na to zatok).

Termofor z pestek wiśni jest także bezpieczniejszy w użytkowaniu niż tradycyjne gumowe pokrowce na ciepłą wodę. Poza tym lepiej utrzymuje ciepło, oddając je w bardziej naturalny sposób.

Ma to związek z tym, że pestki wiśni powoli i stopniowo uwalniają temperaturę. Co ważne, podczas robienia okładów nie pojawia się ryzyko oblania się wrzątkiem.

3. Kiedy stosować termofor z pestek wiśni?

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom termofor z pestkami wiśni sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości bólowych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Można go stosować:

  • na kolkę u niemowląt i ból brzucha także starszych użytkowników. Pomaga na problemy trawienne (niestrawność, wzdęcia, zaparcia spowodowane nadmiernym skurczem jelit), jak i związane z menstruacją czy dolegliwościami ze strony układu moczowego. Jest także pomocny w łagodzeniu bólu podbrzusza w czasie połogu,
  • w przypadku zapalenia zatok,
  • w celu ogrzewania zmarzniętych dłoni i stóp (można nim nagrzać pościel czy kocyk dziecka wożonego w wózku w chłodne dni),
  • na bóle wzrostowe w okresie dojrzewania,
  • na ból gardła, ból uszu przy infekcji,
  • ból reumatyczny, ból mięśni (także „zakwasów”). Ciepło, które wydobywa się z termoforu, wspomaga i wpływa łagodząco na bóle w okolicach pleców, szyi, a także mięśni,
  • ból zębów,
  • ból piersi podczas karmienia i przy tworzeniu się zastojów pokarmowych.
  • objawy choroby układu nerwowego, nerwobólach czy zapaleniu nerwów obwodowych, przykurczach i wzmożonym napięciu mięśni,
  • przy zapaleniu mięśni oraz ścięgien czy stawów.

Ciepły termofor pozwala także ciało na przykład po przemarznięciu (można włożyć go pod koc czy kołdrę w chłodne, zimowe dni). Poprawia krążenie, co docenią osoby narzekające na zimne dłonie czy stopy.

Używając termoforów, zwłaszcza w przypadku dzieci, trzeba zachować środki ostrożności, przede wszystkim uważać na temperaturę, by nie byłą za wysoka.

4. Jak zagrzać termofor z pestek wiśni?

Termofor zawierający pestki wiśni to tak zwany termofor suchy, który podgrzewa się w mikrofalówce lub piekarniku. Kiedy pestki są bardzo ciepłe, jest gotowy do użytku.

Aby zagrzać termofor z pestek wiśni, można go włożyć:

  • do kuchenki mikrofalowej na 30-60 sekund (zależy to od mocy kuchenki),
  • do piekarnika nagrzanego do temperatury 150 stopni Celsjusza na 5–10 minut.

Zimą można położyć go także na ciepłym kaloryferze, jednak termofor w ten sposób będzie nagrzewał się zdecydowanie najdłużej. Bardzo ważne jest, by termoforu z pestek wiśni nie moczyć ani nie przegrzać, ponieważ grozi to nieprzyjemnymi doznaniami, a poza tym może on stracić swoje właściwości.

5. Jak używać termoforu z pestek wiśni na zimno?

Termofor z pestek wiśni może być także używany na zimno. W tym celu należy schować go w torebce foliowej do zamrażarki na około godzinę. Później można go wykorzystać jako okład chłodzący w przypadku:

Podczas korzystania z termoforu trzeba pamiętać, że uszkodzony woreczek należy naprawić lub wyrzucić. Wysypujące się pestki mogą być niebezpieczne dla dziecka ze względu na ryzyko ich połknięcia.

6. Jak zrobić termofor z pestek wiśni?

Termofory z pestek wiśni można kupić w sklepach z artykułami dla dzieci i niemowląt, aptekach, a nawet drogeriach. Nie są drogie, ponieważ kosztują kilka złotych. Można je także wykonywać samodzielnie.

Wystarczy wydrylowane, oczyszczone, umyte i osuszone pestki z 2 kilogramów wiśni wsypać do woreczka wykonanego z naturalnego materiału. I gotowe.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze