Termografia - wskazania, przebieg, bezpieczeństwo, zastosowanie
Termografia jest metodą obrazowania, stosowaną w nauce, medycynie, ale także w elektryce. Wykorzystuje podczerwień, która pozwala na rejestrację i rozróżnianie temperatur. Jak działa termograf i kiedy się go wykorzystuje?
1. Czym jest termografia?
Termografia to metoda obrazowania przy pomocy światła podczerwonego. Umożliwia obserwowanie zmian temperatur mieszczących się w zakresie warunków codziennych, czasem pozwala także o dokładne zmierzenie poziomu ciepła.
Rejestruje promieniowanie cieplne, emitowane przez wszystkie ciała fizyczne. Technologię tę spotyka się w urządzeniach znanych jako kamery termowizyjne.
Termografia wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, między innymi w działaniach wojskowych, policyjnych, w diagnostyce elektrycznej, działaniach termoizolacyjnych, a także w medycynie i podczas badań naukowych
1.1. Termografia w przemyśle, budownictwie i elektryce
Najczęściej kamery termowizyjne wykorzystywane są do kontroli procesów technologicznych oraz budowlanych. Technologia ta pozwala na sprawdzenie szczelności termoizolacyjnej budynków, a także na monitorowanie prac maszyn, które generują wysokie temperatury.
Jeśli zaczynają się przegrzewać lub któryś z ich elementów (np. na stykach połączeń elektronicznych) przestaje dobrze funkcjonować, kamery termowizyjne to wychwytują i umożliwiają szybką naprawę.
2. Termografia medyczna
W medycynie również sięga się po technologię termowizyjną. Pozwala ona na wykrycie wielu chorób jeszcze na wczesnym stadium, zanim pojawią się objawy kliniczne. Dużą zaletą termografii jest jej nieinwazyjność – to w pełni bezpieczne i szybkie badanie, do którego nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać.
Można je wykonać także u kobiet w ciąży czy bardzo małych dzieci, a także u seniorów, którzy zmagają się z wieloma chorobami.
Każdy organizm ma swój prawidłowy schemat rozkładu temperatur w ciele. Regulowany on jest przez przysadkę mózgową. Jeśli dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, kamera termowizyjna potrafi to wychwycić, dzięki czemu od razu wiadomo, która część naszego ciała wymaga leczenia.
Wszystkie ciepłe elementy ciała (mięśnie, skóra pod pachami, przód głowy) będą zaznaczone na czerwono, natomiast te chłodne (stawy, część potyliczna głowy, miejsca kumulacji tkanki tłuszczowej) widać jako barwę niebieską.
Każda nieprawidłowość w organizmie objawia się jako zaburzenie termoregulacyjne i może być bez trudu rozpoznane poprzez termografię.
2.1. Wskazania do badania termografem
Termografia cyfrowa wykorzystywana jest stosunkowo często w celu diagnostyki:
- stopnia nasilenia bólu w dowolnym miejscu w ciele
- chorób układu krążenia (w tym zakrzepicy i zespołu Reynauda)
- chorób układu nerwowego (w tym migreny, nerwobóli oraz porażenia nerwów)
- chorób układu kostno-stawowego (stanów zapalnych, zespołu cieśni nadgarstka, urazów mechanicznych)
- zmian reumatycznych
- stanów zapalnych i zmian zwyrodnieniowych
Czasem termografię stosuje się także podczas badań przesiewowych w kierunku raka piersi czy prostaty.
2.2. Termografia ciekłokrystaliczna
Termografia ciekłokrystaliczna to nowowczesna metoda badania piersi, która może być dostępna w warunkach domowych. Posiada termowizyjną matrycę, którą należy przyłożyć do piersi.
Obraz pojawi się na specjalnym monitorze i pozwoli ustalić, czy istnieją jakieś niepokojące zmiany. Jeśli w piersi rozwija się nowotwór, będzie on widoczny jako źródło ciepła.
2.3. Gdzie i za ile wykonać termografię?
Termografia jest badaniem nierefundowanym, więc należy wykonać je prywatnie. Urządzenia termowizyjne są dostępne w większości placówek medycznych. Cena badania to zwykle kilkaset złotych, ale może ona się różnić w zależności od miasta czy nawet kliniki.
3. Termografia w kosmetyce
W medycynie estetycznej i kosmetologii także wykorzystuje się aparaty termowizyjne. Najczęściej służą one ustaleniu lokalizacji niewidocznych gołym okiem zmian skórnych, a także zaplanowaniu skutecznej terapii. Termografia sprawdza się także w przypadku zwalczania cellulitu - pozwala na precyzyjne ustalenie miejsca jego nasilenia oraz stopnia zaawansowania.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.