Tertensif – działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki
Tertensif to lek przypisywany na receptę występujący w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Preparat stosuje się w przypadku konieczności obniżenia ciśnienia tętnicznego. Swoje działanie wywołuje za pomocą właściwości moczopędnych. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej preparatowi Tertensif. Przybliżymy jego właściwości, skład działanie oraz przyjrzymy się skutkom ubocznym, które może wywołać.
1. Charakterystyka i działanie tertensifu
Tertensif ma działanie moczopędne i obniża ciśnienie krwi. Działa w części korowej nerek, gdzie hamuje wchłanianie zwrotne sodu. Powoduje to zwiększenie wydalania nerkowego sodu i chlorków, i zmniejszenie stopnia wydalania potasu i magnezu, zwiększając w ten sposób objętość wydalanego moczu.
Lek Tertensif jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi zwanego również nadciśnieniem.
Tabletki powlekane Teretensif mają przedłużone działanie. Preparat różni się jednak od innych leków moczopędnych tym, że powoduje jedynie lekkie zwiększenie objętości wytwarzanego moczu, a tym samym nie ma potrzeby niekontrolowanego oddawania moczu.
2. Działanie składników leku
Substancja czynna preparatu Tertensif to indapamid. Jest to substancja o umiarkowanym działaniu moczopędnym, powodująca zwiększenie objętości wydalanego moczu. Indapamid jest związkiem chemicznym z grupy sulfonamidów o właściwościach zbliżonych do tiazydowych leków moczopędnych.
Działanie indapamidu prowadzi także do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia oporu naczyniowego. Lek stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Stosowanie postaci o przedłużonym uwalnianiu pozwala na przyjmowanie mniejszych dawek leku, zmniejsza ryzyko wystąpienia hipokaliemii i wydłuża czas działania obniżającego ciśnienie tętnicze.
3. Skutki uboczne i niepożądane objawy
Skutki uboczne Tertensif wywołuje w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników leku. Szczególnie nie zaleca się stosowania preparatu jeżeli występuje u pacjenta stwierdzono występowanie takich schorzeń jak: ciężka niewydolność nerek, ciężkie zaburzenia czynności wątroby.
W trakcie zażywania preparatu mogą pojawić się niepożądane objawy takie jak: uczucie zmęczenia, zawroty głowy przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą, nudności, wymioty, zaparcia, suchość błon śluzowych jamy ustnej, zaburzenia czucia.
Lek może powodować fałszywie dodatnie wyniki testów antydopingowych u sportowców. Lek Tertensif wpływa także na wchłanianie promieni słonecznych przez skórę. Występuje nadwrażliwość na światło. W trakcie leczenia nie wskazana jest ekspozycja na promienie słoneczne i solarium.
Tertensif nie ma wpływu na szybkość reakcji, jednakże mogą wystąpić różne objawy związane ze zmniejszeniem ciśnienia krwi, zwłaszcza na początku leczenia lub podczas stosowania dodatkowo innego leku przeciwnadciśnieniowego. W takiej sytuacji zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych może być zaburzona.
W okresie ciąży należy unikać stosowania leków moczopędnych. Preparat jest przeciwwskazany również w okresie karmienia piersią.
Nie zaleca się stosowania preparatu u osób z zaburzeniami czynności nerek, z zaburzeniami czynności wątroby oraz u dzieci i młodzieży.
4. Dawkowanie Tertensifu
Dawkowanie Tertensif powinno odbywać się według zaleceń lekarza, nie częściej niż jedną tabletka na dobę. Lek powinien być przyjmowany najlepiej rano.
Tabletki Tertensif można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Nie należy jej łamać ani żuć. Nie należy jej rozgryzać. Leczenie nadciśnienia zazwyczaj jest długotrwałe i trwa inaczej u każdego pacjenta w zależności od schorzenia.
5. Opinie o leku
Opinie o leku Tertensif które można znaleźć na forach internetowych poświęconych zdrowiu są zazwyczaj pozytywne. Należy pamiętać, że leczenie nadciśnienia to proces długotrwały a efekty widoczne są dopiero po jakimś czasie. Wraz z leczeniem farmakologicznym zalecane jest wprowadzenie zdrowego trybu życia oraz diety.
6. Dostępne w aptece zamienniki leku
Zamienniki Tartensif dostępne w aptece tworzą dosyć pokaźną listę. Znajdziemy na niej m.in.:
Diuresin SR, Indapamide Krka, Indapamide SR, Indapamide S,R Genoptim, Indapamide SR, Mercapharm, Indapamidum 123ratio, IndapenIndapen SR, Indapres Indix SR, Ipres long 1,5, Ivipamid, Opamid,, Rawel SR, Sophtensif, Symapamid SR.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.