Test Bravermana – na czym polega i po co się go stosuje?
Test Bravermana to narzędzie diagnostyczne, które skupia się na czterech neuroprzekaźnikach, takich jak dopamina, acetylocholina, GABA i serotonina. Dzięki niemu można ustalić, który z nich dominuje w organizmie, a którego brak. To pozwala ustalić mocne oraz słabe strony gospodarki neuroprzekaźnikowej. Wpływając na nią można poprawić jakość funkcjonowania. Na czym polega test? Gdzie go wykonać?
1. Co to jest test Bravermana?
Test Bravermana to kwestionariusz psychologiczny, który pomaga określić naturę osobowości. Został opracowany przez doktora Erica Bravermana i zakłada korelację zachowań i cech psychologicznych z wynikami skanów czynnościowych mózgów. Oznacza to, że identyfikując reakcje behawioralne można opisać aktywność neurofizjologiczną mózgu badanych osób. Swój autorski algorytm Braverman przedstawił w książce „The Edge Effect” wydanej w roku 2005.
Narzędzie skupia się na czterech neuroprzekaźnikach, takich jak dopamina, acetylocholina, GABA i serotonina. Dzięki niemu można ustalić, który jest dominujący, a jakiego organizmowi brakuje. To ważne, ponieważ niedobór bądź nieprawidłowe proporcje substancji sprawiają, że pojawiają się problemy ze zdrowiem. Zaburzenia neuroprzekaźników znacznie obniżają jakość funkcjonowania.
2. Jak działają neuroprzekaźniki w mózgu?
Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne mózgu uwalniane w neuronach i przekazywane od jednej do drugiej komórki nerwowej. Każdy odgrywa inną rolę, jest motorem do odmiennych działań, odpowiada także za różne odczucia. Substancja dominująca warunkuje zachowanie i emocje.
Do najbardziej znanych neuroprzekaźników zaliczana jest:
- dopamina wytwarzana w organizmie z tyrozyny. Odgrywa ważną rolę w kontroli motorycznej, czuwaniu, wzmocnieniu, układzie nagrody, motywacji, procesach poznawczych (uwaga, pamięć, myślenie, rozwiązywanie problemów). Jest odpowiedzialna za większość uzależnień,
- serotonina, nazywana hormonem szczęścia, to naturalny antydepresant. Jej odpowiednia ilość w organizmie zmniejsza stany pobudliwości i agresji. Wytwarzana jest w wyniku przekształcenia egzogennego aminokwasu jakim jest tryptofan w 5-HTP,
- GABA jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników hamujących. Jak działa? Prowadzi do zmniejszenia pobudliwości komórek nerwowych oraz relaksacji komórek mięśniowych. Może działać uspokajająco, ułatwia zasypianie,
- acetylocholina ma wpływ na pracę mięśni szkieletowych oraz pracę układu sercowo-naczyniowego, pamięć i koncentrację.
3. Na czym polega test Bravermana?
Test Bravermana to prosty test wyboru, którego wypełnienie zajmuje nie więcej niż 20 minut. Pytania dotyczą cech charakteru i typowych zachowań. To pozwala ustalić mocne oraz słabe strony gospodarki neuroprzekaźnikowej. Wynik otrzymuje się od razu. Test składa się z dwóch części (a każda na mniejsze bloki pytań, które są sekcjami odpowiadającymi czterem neuroprzekaźnikom). Pierwsza pozwala ustalić, który z neurotransmiterów dominuje w naturze. Druga skupia się na deficytach będących skutkiem działania różnych czynników.
4. Po co wykonać test Bravermana?
Wyniki testu Bravermana, wskazujące deficyty neuroprzekaźników w mózgu, są punktem wyjścia dla precyzyjnej i skutecznej neuroregulacji. Prostym sposobem, który wpływa na komfort życia i jakość funkcjonowania jest podniesienie poziomu brakującego neuroprzekaźnika. Jak tego dokonać? Wystarczy wiedzieć, że na wytwarzanie neurotransmiterów ma wpływ dieta, trening czy ekspozycja na światło słoneczne. Każdy neuroprzekaźnik ma swój prekursor, z którego jest wytwarzany, więc jego niedobór można uzupełnić stosując odpowiednią dietę i suplementację.
5. Interpretacja testu Bravermana
Test Bravermana można wykonać przy pomocy książki, co jest dość komplikowane, ponieważ trzeba samodzielnie obliczyć i zinterpretować wynik. Łatwiejszym, mniej czasochłonnym rozwiązaniem jest rozwiązanie testu Bravermana online.
Na podstawie odpowiedzi według algorytmu wyliczane są sugestie dotyczące prawdopodobnego rozkładu stężeń neurotransmiterów. Rezultaty przedstawiane są w postaci wyników procentowych lub punktowych.
6. Wady i zalety testu Bravermana
Jakie są zalety i wady testu Bravermana? Jego plusem jest z pewnością łatwa dostępność. Można go wykonać w każdej chwili (w tym celu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „Braverman - test online”). Jest darmowy, nie zajmuje wiele czasu.
Wadą narzędzia jest to, że test Bravermana nie może być traktowany jako niezawodna diagnoza medyczna, wskazuje jedynie szacunkowe stężenia neuroprzekaźników, a i pomija działanie pozostałych. Ponadto samodzielne odpowiadanie na pytania może nie być w obiektywne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.