Trwa ładowanie...

Test ciążowy - wskazania, rodzaje, przebieg

Avatar placeholder
30.03.2021 17:45
Test ciążowy to badanie wykonywane w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży
Test ciążowy to badanie wykonywane w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży (Zdjęcie autorstwa Ernesto Andrade / CC BY-ND 2.0)

Test ciążowy, czyli inaczej próba ciążowa, to badanie wykonywane w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. U kobiety, u której doszło do zapłodnienia, test ciążowy wykrywa specyficzny hormon – gonadotropinę kosmówkową, czyli HCG, a dokładnie jej podjednostkę beta. Hormon HCG jest wydzielany przez zarodek, a później przez łożysko. Po zagnieżdżeniu blastocysty w błonie śluzowej macicy, w siódmym dniu od zapłodnienia, wzrasta poziom HCG i stan taki trwa do 2-3 miesiąca ciąży, po czym powoli spada, aż do porodu. Testy ciążowe można wykonać z krwi (w laboratorium) lub z moczu.

spis treści

1. Wskazanie do przeprowadzenia testu ciążowego

Test ciążowy należy wykonać w odpowiednim momencie. Gdy kobieta stara się o dziecko, głównym wskazaniem do przeprowadzenia testu ciażowego jest brak miesiączki. Jednak jeśli kobieta nie ma miesiączki i wie, że współżyła bez zabezpieczenia, bądź podejrzewa, że stosowana metoda antykoncepcji mogła zawieść, również powinna zrobić test ciążowy.

Należy także zrobić test ciążowy, kiedy zachodzi podejrzenie, że kobieta poroniła wcześniej stwierdzoną ciążę. Wskazaniem do testu ciążowego może być również rozpoczęcie terapii, która szkodliwie działa na płód, a także badanie z użyciem promieniowania. W tym przypadku test ciążowy powinna wykonać każda kobieta w okresie przedmenopauzalnym, będąca w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego, nawet jeżeli podczas współżycia stosowała zabezpieczenie.

Zobacz film: "Pozycje miłosne zwiększające szansę ciąży"

Kiedy chcemy zrobić test ciążowy należy również wybrać odpowiedni moment. Testy ciążowe dostępne w aptece bez recepty są na tyle czułe, że mogą wykryć ciążę jeszcze przed oczekiwaną miesiączką. Warto jednak wiedzieć, że nawet w ponad 50 proc. przypadków ciąża obumiera w ciągu pierwszych kilku dni od zapłodnienia. Oznacza to, że test ciążowy może dać wynik pozytywny, po czym ciąża samoistnie się przerywa.

Z tego względu, kiedy chcemy zrobić test ciążowy najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie testu ciążowego z krwi, czyli badania HCG w czasie 5-7 dni po pierwszej miesiączce, która następuje po ewentualnym zapłodnieniu. Test ciążowy z krwi daje największą pewność i pozwala monitorować rozwój ciąży.

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?
Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego? [10 zdjęć]

Domowe testy ciążowe służą do wykrywania obecności hormonu hCG w warunkach domowych. HCG to inaczej

zobacz galerię

2. Rodzaje testów ciążowych

Test ciążowy można wykonać w różnych postaciach. Kobiety często zastanawiają się, po ilu dniach od zapłodnienia test ciążowy daje wiarygodny wynik. To, po ilu dniach test ciążowy daje wynik pozytywny zależy od jego czułości. Testy ciążowe możemy podzielić na trzy typy. Pierwszy z nich jest to tzw. domowy test ciążowy, który dostępny jest w aptekach i umożliwia samodzielne wykonanie w domu. Około 90 proc. domowych testów ciążowych z wynikiem pozytywnym świadczy o ciąży. Domowe testy ciążowe mogą mieć różną czułość:

  • czułość mniejsza od 500 IU/l - wynik dodatni testu ciążowego może pojawić się 10 dni po zapłodnieniu, tzn. u kobiety mającej regularne 28-dniowe cykle, przyjmując że do zapłodnienia doszło w momencie owulacji, tj. 14. dnia cyklu, test ciążowy będzie wykazywał wynik pozytywny 24. dnia cyklu, czyli 4 dni przed spodziewaną miesiączką;
  • czułość 500-800 IU/l - wynik dodatni 14 dni od momentu zapłodnienia, tj. w dniu spodziewanej miesiączki;
  • czułość powyżej 800 IU/l - wynik dodatni testu ciążowego występuje po 3 tygodniach, tzn. 7 dni po spodziewanej miesiączce.

W ultraczułych testach ciążowych, tzn. poniżej 500 IU/l w celu wyznaczenia daty zapłodnienia należy odjąć 7 dni od pierwszego dnia, w którym test ciążowy wyszedł pozytywnie. Od daty zapłodnienia ciąża trwa 280 dni (dziesięć miesięcy księżycowych). W przypadku, gdy na teście ciążowym pokazał się wynik ujemny, należy go powtórzyć po ok. 1-2 tygodniach. Jeżeli uzyskany wynik kolejny raz jest negatywny, można wykluczyć ciążę.

Drugim rodzajem testów ciążowych jest laboratoryjny test moczu. Wykazuje 100 proc. skuteczności. Wynik dodatni na teście ciążowym uzyskuje się po tygodniu od zapłodnienia. Wymaga on jednak więcej czasu i warunków specjalistycznych. Trzeci, ostatni test ciążowy, to laboratoryjne badanie krwi, które cechuje się podobną czułością jak laboratoryjny test ciążowy moczu.

3. Jak zrobić test ciążowy?

Test ciążowy należy wykonać w określony sposób. W internecie można znaleźć wiele wskazówek, jak zrobić test ciążowy. W zasadzie nie ma szczególnych wskazań dotyczących przygotowania do testu ciążowego. Niewskazane jest jednak wypijanie zbyt dużej ilości płynu na dzień przed planowanym badaniem. Aby przeprowadzić domowy test ciążowy, należy kupić zestaw w aptece. To, jak zrobić test ciążowy zależy od rodzaju testu ciążowego, dlatego kiedy robimy test ciążowy ważne jest też dokładne przeczytanie załączonej ulotki i postępowanie zgodnie z instrukcją.

Jeśli zaś próba ciążowa ma być przeprowadzona w laboratorium, należy pobrać próbkę moczu i tam ją dostarczyć. W tym celu należy oddać do umytego bez użycia środków chemicznych naczynia od 50 do 100 ml moczu. Najlepszy jest mocz poranny, oddawany po przebudzeniu. Następnie należy jak najszybciej oddać mocz do testu ciążowego. Można go przez krótki czas przechować w lodówce, w temperaturze od 2 do 6 stopni Celsjusza. Nie należy go jednak zamrażać.

Postępowanie po otrzymaniu wyników próby ciążowej uzależnione jest od tego, czy badanie przeprowadzone było samodzielnie, czy zlecił je lekarz. W tym drugim przypadku bez względu na wynik testu ciążowego należy zgłosić się do lekarza zlecającego test. Jeśli kobieta zdecydowała się na wykonanie testu ciążowego samodzielnie, wskazaniem do konsultacji ze specjalistą jest wynik pozytywny, czyli dwie kreski na teście ciążowym (lekarz pomoże w prowadzeniu ciąży), a także wynik negatywny na teście ciążowym przy utrzymującym się braku miesiączki. Warto również porozmawiać z lekarzem, gdy widzimy dwie kreski na teście ciążowym i wiemy, że ciąża z różnych przyczyn jest wykluczona, gdyż może to wskazywać na chorobę. Jeśli wynik nie zgadza się z obserwowanymi objawami, warto jest powtórzyć test ciążowy.

Test ciążowy jest niezwykle prostym, nieinwazyjnym i stosunkowo skutecznym badaniem na obecność hormonów świadczących o ciąży. Nie ma żadnych przeciwwskazań do testu ciążowego, dlatego też testy ciążowe można wykonywać wielokrotnie.

4. Ile kosztuje test ciążowy?

Cena testu ciążowego różni się w zależności od metody, na którą się zdecydowaliśmy. Bardzo często na to, ile kosztuje test ciążowy do domowego użytku, wpływa miejsce zakupu. Ceny testów ciążowych mogą się bowiem wahać od 8 do 20 zł. Jeśli nie zależy nam na czasie, warto kupić testy ciążowe w internecie, gdzie cena testu ciążowego to nawet 3-4 zł.

To ile kosztuje test ciążowy z krwi, również zależy od przychodni. O ile nie dostaniemy skierowania, cena testu ciążowego z krwi wynosi ok. 30zł.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze