Trwa ładowanie...

Test ciążowy – po ilu dniach, działanie, rodzaje, cena

 Monika Matuszko
29.03.2021 22:59
Wykonanie testu ciążowego w zaciszu swojego domu niemalże w 100 proc. potwierdzi, czy jesteś w ciąży czy nie.
Wykonanie testu ciążowego w zaciszu swojego domu niemalże w 100 proc. potwierdzi, czy jesteś w ciąży czy nie. (123rf)

Wykonanie testu ciążowego w zaciszu swojego domu niemalże w 100 proc. potwierdzi, czy jesteś w ciąży czy nie. Gdy starasz się o potomka lub gdy podczas intymnych chwil zawiedzie antykoncepcja, do głowy przychodzi myśl, czy doszło do zapłodnienia i czy jesteś w ciąży. Odruch, jaki pojawia się po takim zdarzeniu, to spacer do apteki po test ciążowy. Warto mieć jednak na uwadze, że wykonywanie testu ciążowe chwilę lub kilkanaście godzin po stosunku nie ma najmniejszego celu. Kiedy zatem najlepiej go wykonywać, aby był jak najbardziej wiarygodny?

spis treści

1. Jak działa test ciążowy?

Działanie testu ciążowego polega na wykryciu w moczu hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa (HCG). Produkowany jest on przez zarodek, a następnie przez łożysko matki. Jego zadaniem jest podtrzymanie produkcji progesteronu, który odpowiada za utrzymanie ciąży oraz za rozwój gruczołów płciowych dziecka.

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?
Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego? [10 zdjęć]

Domowe testy ciążowe służą do wykrywania obecności hormonu hCG w warunkach domowych. HCG to inaczej

zobacz galerię

2. Po ilu dniach należy wykonać test ciążowy?

Wiele kobiet zastanawia się, po ilu dniach należy wykonać test ciążowy tak, aby dał on wiarygodny wynik. Okazuje się, że przeprowadzanie testu kilka lub kilkanaście godzin po stosunku nie ma najmniejszego sensu. Dlaczego?

Zobacz film: "Badania w RZS"

Zapłodnione podczas stosunku jajo podąża do macicy w czasie sześciu dni. Dopiero po zagnieżdżeniu się go w endometrium, w organizmie zaczyna wydzielać się gonadotropina kosmówkowa. Należy podkreślić, że wszystkie dostępne w aptekach testy ciążowe wykrywają w organizmie kobiety gonadotropinę kosmówkową, którą oznacza się HCG (pozwalają one ustalić, czy hormon ten jest obecny w moczu kobiety). Jeżeli chcemy uzyskać miarodajny, wynik od czasu stosunku musimy odczekać około dziesięciu dni.

Zarówno we krwi, jak i w moczu hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa (HCG) można wykryć po upłynięciu 8-10 dni od zapłodnienia. Dopiero po takim czasie zarodek zagnieżdża się w endometrium i dopiero od tego czasu wydzielana jest gonadotropina kosmówkowa, którą wykryje wykonany test ciążowy.

Największe stężenie gonadotropiny kosmówkowej następuje w 10. tygodniu ciąży – po tym czasie zaczyna spadać. Po 14. tygodniu ilość hormonu jest kilkakrotnie mniejsza niż przed 10 tygodniem ciąży.

Wątpliwości na temat testu ciążowego i tego, po ilu dniach najlepiej go wykonać, zostały już rozwiane. Przyjrzyjmy się teraz kwestii wyboru odpowiedniego testu ciążowego. Ważne jest to, aby pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele testów ciążowych. Każdy z nich ma różną czułość na obecność HCG. Z tego powodu zalecane jest kupienie dwóch różnych testów ciążowych, aby wynik okazał się prawidłowy.

Dowiedz się, po ilu dniach wykonać test ciążowy
Dowiedz się, po ilu dniach wykonać test ciążowy (123rf)

3. Rodzaje testów ciążowych

Podczas kupowania testu ciążowego należy zwrócić uwagę na czułość testu, która jest określana na skali 500 IU/I-1000 iu/i. Testy posiadające wskaźnik 1000I/Iu dostarczą rzetelnych informacji na temat ewentualnej ciąży po upływie 21 dni od zapłodnienia. Te o wskaźniku 500-800 IU/U wskażą wiarygodny wynik po 14 dniach, a o wskaźniku poniżej 500 IU/I, zweryfikują ciąże po upływie 10 dni od zapłodnienia.

Na rynku dostępne są następujące rodzaje testów ciążowych.

  • Test paskowy
  • Test płytkowy
  • Test strumieniowy
  • Test cyfrowy.

Użycie paskowego testu ciążowego polega na zanurzeniu specjalnego paska w moczu. Mocz należy oddać do dołączonego do opakowania pojemniczka. Najważniejsze jest, by był on wysterylizowany i suchy. Trzymając pasek, należy zanurzyć go w moczu, poprzez włożenie do poziomu linii granicznej. Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności należy odłożyć pasek na płaską powierzchnię, a następnie odczekać kilkanaście sekund. Po tym czasie uzyskamy wynik.

Drugim rodzajem testu ciążowego jest test płytkowy. Aby go wykonać, najpierw należy oddać mocz do pojemnika. Następnie należy wyjąć płytkę testową i położyć na płaskiej powierzchni, okienkiem zwróconym do góry. Kolejnym krokiem jest przeniesienie do niego kilku kropel moczu przy pomocy pipety.

Na płytkowym teście ciążowym łatwo dostrzec wydzielone miejsce na zakroplenie moczu, a także okienko, w którym odczytujemy wynik testu. Warto wspomnieć o tym, że ten rodzaj testu cieszy się największą popularnością wśród kobiet. Jest bardzo łatwy w obsłudze.

Zobacz także:

Trzeci typ testu to strumieniowy test ciążowy, który swoim wyglądem nieco przypomina flamaster. Ten rodzaj testu posiada uchwyt, dwa pola odczytu oraz końcówkę.Wykonanie polega na zdjęciu nasadki z końcówki absorbującej testera i przytrzymanie końcówki pod strumieniem moczu. Długość czasu, w jakim należy ją przytrzymać, jest określona w ulotce. Po zmoczeniu końcówki, nakładamy na nią nasadkę, a tester kładziemy na płaskiej powierzchni, okienkiem zwróconym do góry.

Ostatni typ testu to test cyfrowy, który znacznie różni się od pozostałych. Różnica ta jest w szczególności widoczna w sposobie odczytywania wyniku. Test cyfrowy wyposażony jest w specjalny wyświetlacz, na którym widoczny jest plus albo minus, niektóre testy cyfrowe mogą wyświetlać następujące napisy: „pregnant” (w ciąży) lub „not pregnant” (brak ciąży).

Informacje dotyczące wykonania, odczytania wyniku każdego testu, a także czasu oczekiwania, są zamieszczone w ulotce. Ceny testów ciążowych nieznacznie się od siebie różnią. Przede wszystkim zależy to od rodzaju testu, a także od miejsca, gdzie go kupujemy. Spokojnie jednak testy ciążowe można kupić do 10 zł.

Teraz już wiesz, po ilu dniach zrobić test ciążowy i dlaczego, oraz jakie istnieją rodzaje testów. Jeśli twój wynik okazał się pozytywny, udaj się do ginekologa. Tam zostanie wykonane badanie krwi i dopochwowe badanie USG..

4. Pozytywny wynik testu ciążowego

Pozytywny wynik testu ciążowego powinien skłonić pacjentkę do wizyty u lekarza ginekologa. Specjalista zazwyczaj pobiera krew od pacjentki, a także wykonuje dopochwowe badanie USG.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze