Przejdź na WP

Test ciążowy – po ilu dniach, działanie, rodzaje

Gdy starasz się o potomka lub gdy podczas intymnych chwil zawiedzie antykoncepcja, do głowy przychodzi myśl, czy doszło do zapłodnienia i czy jesteś w ciąży. Odruch, jaki pojawia się po takim zdarzeniu, to spacer do apteki po test ciążowy. Test ciążowy zweryfikuje obawy, jednak wykonanie go parę godzin czy dni po stosunku, jest bezcelowe. W takim razie, jaki czas jest najlepszy na jego wykonanie? Po ilu dniach zrobić test ciążowy?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Test ciążowy – jak działa?

Działanie testu ciążowego polega na wykryciu w moczu hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa (HCG). Produkowany jest on przez zarodek, a następnie przez łożysko matki. Jego zadaniem jest podtrzymanie produkcji progesteronu, który odpowiada za utrzymanie ciąży oraz za rozwój gruczołów płciowych dziecka.

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?
Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego? [10 zdjęć]

W trakcie ciąży podnosi się poziom gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Badanie jego stężenia...

zobacz galerię

2. Test ciążowy – po ilu dniach?

Zapłodnione podczas stosunku jajo podąża do macicy w czasie sześciu dni. Dopiero po zagnieżdżeniu się go w endometrium, w organizmie zaczyna wydzielać się gonadotropina kosmówkowa. We krwi i moczu ten hormon można wykryć w 8-10 dni od zapłodnienia. Największe stężenie gonadotropiny kosmówkowej następuje w 10. tygodniu ciąży – po tym czasie zaczyna spadać. Po 14. tygodniu ilość hormonu jest kilkakrotnie mniejsza niż przed 10 tygodniem ciąży.

Wątpliwości na temat testu ciążowego i tego, po ilu dniach najlepiej go wykonać, zostały już rozwiane. Przyjrzyjmy się teraz kwestii wyboru odpowiedniego testu ciążowego.

Dowiedz się, po ilu dniach wykonać test ciążowy
Dowiedz się, po ilu dniach wykonać test ciążowy (123rf)

3. Test ciążowy – rodzaje

Podczas kupowania testu ciążowego należy zwrócić uwagę na czułość testu, która jest określana na skali 500 IU/I-1000 iu/i. Testy posiadające wskaźnik 1000I/Iu dostarczą rzetelnych informacji na temat ewentualnej ciąży po upływie 21 dni od zapłodnienia. Te o wskaźniku 500-800 IU/U wskażą wiarygodny wynik po 14 dniach, a o wskaźniku poniżej 500 IU/I, zweryfikują ciąże po upływie 10 dni od zapłodnienia.

Istnieją trzy główne rodzaje testów ciążowych.

  • Test paskowy
  • Test płytkowy
  • Test strumieniowy

Użycie paskowego testu ciążowego polega na zanurzeniu specjalnego paska w moczu. Mocz należy oddać do dołączonego pojemniczka lub do innego - ważne, by był suchy i czysty. Trzymając pasek, należy zanurzyć go w moczu, poprzez włożenie do poziomu linii granicznej.

Drugim rodzajem testu ciążowego jest test płytkowy. Aby go wykonać, najpierw należy oddać mocz do pojemnika. Następnie należy wyjąć płytkę testową i położyć na płaskiej powierzchni, okienkiem zwróconym do góry. Kolejnym krokiem jest przeniesienie do niego kilku kropel moczu przy pomocy pipety.

Zobacz także:

Trzeci typ testu to strumieniowy test ciążowy. Wykonanie polega na zdjęciu nasadki z końcówki absorbującej testera i przytrzymanie końcówki pod strumieniem moczu. Długość czasu, w jakim należy ją przytrzymać, jest określona w ulotce. Po zmoczeniu końcówki, nakładamy na nią nasadkę, a tester kładziemy na płaskiej powierzchni, okienkiem zwróconym do góry

Informacje dotyczące wykonania, odczytania wyniku każdego testu, a także czasu oczekiwania, są zamieszczone w ulotce.

Teraz już wiesz, po ilu dniach zrobić test ciążowy i dlaczego, oraz jakie istnieją rodzaje testów. Jeśli twój wynik okazał się pozytywny, udaj się do ginekologa. Tam zostanie wykonane badanie krwi i dopochwowe badanie USG.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy