Test etanolowy

Test etanolowy to badanie krwi, które ma za zadanie sprawdzenie aktywacji krzepnięcia krwi i tworzenia kompleksów monomerów fibryny. Wiele osób z chorobami zakaźnymi może mieć rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, które powinno zostać w miarę możliwości szybko zdiagnozowane. W tym celu pomocny jest test etanolowy. Zaburzenia krzepnięcia krwi powinny być wcześnie rozpoznane, aby można było rozpocząć ich leczenie.

Kiedy wykonywany jest test etanolowy?

To badanie krwi wykonywane jest najczęściej z innymi testami obrazowymi w celu zdiagnozowania lub wykluczenia stanów zakrzepowo-zatorowych, a następnie przy ewentualnym jej potwierdzeniu stosowane jest do jej monitorowania. Do chorób zakrzepowych zaliczana jest zakrzepica żył głębokich, która głównie ujawnia się w żyłach głębokich kończyn dolnych. W przypadku oderwania się zakrzepu, wędruje on krwiobiegiem przez prawą komorę serca do tętnicy płucnej, powodując zator, co może być zagrożeniem dla życia. Gdy zakrzepy osiągną duże rozmiary mogą spowodować zatory żył i tętnic w wyniku czego dochodzi do braku przepływu krwi, niedotlenienia tkanek i narządów i w konsekwencji do ich martwicy. Test etanolowy pomocny jest w wykryciu zespołu DIC, tzw. wewnątrznaczyniowego wykrzepiania. W przebiegu choroby dochodzi najpierw do tworzenia się małych zakrzepów, po czym w wyniku wykorzystania wszystkich czynników krzepnięcia i ich braku do skazy krwotocznej, tzn. dużej skłonności do krwawień.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Badanie zalecane jest u osób, u których występują takie objawy jak ból, obrzęk i zaczerwienie kończyny, a więc u osób, u których podejrzewa się zakrzepicę żył głębokich. Badanie zlecane jest także w przypadku występowania bólu w klatce piersiowej, krwioplucia, duszności i kaszlu, co może wskazywać na zator tętnicy płucnej.

Przebieg i wyniki testu etanolowego

Aby zbadać krzepliwość krwi, konieczna jest próbka krwi od badanego, najczęściej z żyły łokciowej lub z opuszki palca. Wprowadzana jest do probówki z cytrynianem sodu. Do pobranego materiału dodaje się 50% etanol i umieszcza w temperaturze -20°C na 10 minut. Wówczas następuje formowanie się ewentualnych skrzepów lub żelu.

Wynik testu jest pozytywny przy wystąpieniu ponad 725 ng/dl stężenia D-dimerów, czyli produktów rozpadu fibryny. Czułość testu etanolowego przekracza 80%, a prawdopodobieństwo, że badanie wykryje problemy z krzepnięciem krwi wynosi ponad 90%.

Dodatki wynik badania wskazuje na to, że doszło do powstania skrzepliny i jej rozpadu, ale nie daje odpowiedzi, w którym miejscu i jaka była jego przyczyna. Poziom D-dimeru może być nieco podwyższony u pacjentów po niedawno przebytej operacji, po urazie lub podczas iniekcji, a także przy istniejących chorobach wątroby, ciąży, chorobach serca, niektórych zmianach nowotworowych czy w stanach rzucawkowych.

Wynik fałszywie dodatni występuje u osób z wysokim poziomem czynnika reumatoidalnego, hipertriglicerydemii, a także dużym stężeniem bilirubiny. Na fałszywie pozytywny wynik ma wpływ także hemoliza krwinek.

Wynik ujemny jest najbardziej wiarygodny, gdy wykonany jest u osób z niskim ryzykiem występowania chorób zakrzepowych. Jak w przypadku wyniku dodatniego, także tutaj jest możliwy fałszywie ujemny wynik, który związany jest z przyjmowaniem leków przeciwzakrzepowych.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
  • Dunstan R. Interpretacja wyników badań laboratoryjnych, Via Medica, Gdańsk 2002, ISBN 83-89012-96-0
  • Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2711-X

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Test etanolowy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Test etanolowy
Test LH

Test LH - zdjęcie

Test LH - zdjęcie

Test LH należy do testów paskowych. Szybko wykrywa wzrost poziomu homronu LH w moczu.

Diagnostyka alergii

Test skórny

Test skórny

Testy alergiczne wykonywane metodą "prick test".

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Pozytywny test ciążowy

Pozytywny test ciążowy

Testy ciążowe nie zawsze dają stuprocentową pewność, dlatego warto potwierdzić ich wyniki badaniami w gabinecie lekarskim. Najdokładniejsze w tym przypadku są badania krwi.

Biopsja - rodzaje, przebieg, przeciwwskazania

Co to jest test ureazowy? (WIDEO)

Co to jest test ureazowy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Test ureazowy jest szybką i prostą metodą wykrywania obecności bakterii Helicobacter pylori w błonie śluzowej żołądka. Helicobacter pylori (...) przypadków mimo zainfekowania, nie pojawiają się żadne niepokojące objawy i nie rozwija...

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Rozpoznanie ciąży

Rozpoznanie ciąży

By potwierdzić ciążę, najlepiej wykonać test ciążowy, który wykrywa beta gonadotropinę kosmówkową. Hormon ten pojawia się we krwi i w moczu po zapołodnieniu.

Krew utajona w kale - wskazania do badania, rodzaje, wartości

Test na krew utajoną w kale (WIDEO)

Test na krew utajoną w kale (WIDEO) Odtwórz wideo

. Rozpoznanie choroby wykonuje się za pomocą testu na obecność krwi utajonej w kale, sigmoidoskopii wykonywanej za pomocą giętkiego aparatu (...) oraz kolonoskopii. Test na obecność krwi utajonej w kale jest najłatwiej...

Diagnostyka niepłodności

Badanie MSOME-6600 (WIDEO)

Badanie MSOME-6600 (WIDEO) Odtwórz wideo

niepłodności męskiej. Test zaczyna się od właściwego przygotowania plemników. Plemniki zostają powiększone 6600-krotnie, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie szczegółowego ich obrazu.