Trwa ładowanie...

Test PCR - charakterystyka, czym test PCR różni się od testu antygenowego, w jakich sytuacjach się go wykonuje, cena

Test PCR jest badaniem molekularnym, wykorzystywanym w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2. W ostatnim czasie testy PCR zyskują na popularności. Warto dodać, że są one wykorzystywane nie tylko w celu rozpoznania koronawirusa, ale również celu rozpoznania innych zakażeń np. wirusowych czy bakteryjnych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat testu PCR?

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

spis treści

1. Czym jest test PCR?

Test PCR jest badaniem molekularnym w kierunku wykrycia materiału genetycznego koronawirusa. Przed wykonaniem testu, z dróg oddechowych pacjenta pobierany jest materiał. W większości przypadków pobiera się go z gardła lub nosogardzieli.

Nazwa testu wywodzi się z języka angielskiego - Polymeraze Chain Reaction. W wolnym tłumaczeniu jest to „reakcja łańcuchowej polimerazy”. Po pobraniu od pacjenta wymazu, wykonuje się analizę, której celem jest odnalezienie określonego materiału genetycznego, charakterystycznego dla konkretnego wirusa.

Z pobranej próbki izolowany jest materiał genetyczny RNA SARS-CoV-2. W przypadku podejrzenia innych chorób, np. zakażenia bakteryjnego, izoluje się DNA określonej bakterii. Jak wspominaliśmy wyżej, test PCR wykorzystywany jest w diagnostyce zakażeń bakteryjnych, wirusowych lub pasożytniczych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Czym test PCR różni się od testu antygenowego?

Test PCR jest badaniem, w trakcie którego wykorzystuje się wiedzę z zakresu biologii molekularnej. Czym różni się od testu antygenowego? W przeciwieństwie do testów antygenowych, test PCR wykrywa bytność materiału genetycznego wirusa w organizmie osoby zarażonej SARS-CoV-2. Test antygenowy wykrywa typowe dla wirusa białka (będące jego „opakowaniem”), do powstania których dochodzi w trakcie jego replikacji.

3. W jakich sytuacjach wykonuje się test PCR?

Test PCR wykonuje się zazwyczaj w następujących sytuacjach:

  • w sytuacji, w której mieliśmy do czynienia z osobą zarażoną koronawirusem SARS-CoV-2,
  • w przypadku podejrzenia zachorowania na koronawirusa SARS-CoV-2 (u pacjenta występują objawy takie jak zmęczenie, gorączka, suchy kaszel, zaburzenia smaku i węchu, duszności),
  • w celu wykluczenia bądź potwierdzenia obecności koronawirusa,
  • w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku w badaniu serologicznym na obecność SARS-CoV-2.

4. Jaka jest cena testu PCR?

Cena testu PCR jest dosyć wysoka. Koszt badania to około 450-480 złotych.

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.