Trwa ładowanie...

Test PCR - charakterystyka, czym test PCR różni się od testu antygenowego, w jakich sytuacjach się go wykonuje, cena

Test PCR jest badaniem molekularnym, wykorzystywanym w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2. W ostatnim czasie testy PCR zyskują na popularności. Warto dodać, że są one wykorzystywane nie tylko w celu rozpoznania koronawirusa, ale również celu rozpoznania innych zakażeń np. wirusowych czy bakteryjnych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat testu PCR?

spis treści

1. Czym jest test PCR?

Test PCR jest badaniem molekularnym w kierunku wykrycia materiału genetycznego koronawirusa. Przed wykonaniem testu, z dróg oddechowych pacjenta pobierany jest materiał. W większości przypadków pobiera się go z gardła lub nosogardzieli.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Nazwa testu wywodzi się z języka angielskiego - Polymeraze Chain Reaction. W wolnym tłumaczeniu jest to „reakcja łańcuchowej polimerazy”. Po pobraniu od pacjenta wymazu, wykonuje się analizę, której celem jest odnalezienie określonego materiału genetycznego, charakterystycznego dla konkretnego wirusa.

Z pobranej próbki izolowany jest materiał genetyczny RNA SARS-CoV-2. W przypadku podejrzenia innych chorób, np. zakażenia bakteryjnego, izoluje się DNA określonej bakterii. Jak wspominaliśmy wyżej, test PCR wykorzystywany jest w diagnostyce zakażeń bakteryjnych, wirusowych lub pasożytniczych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Czym test PCR różni się od testu antygenowego?

Test PCR jest badaniem, w trakcie którego wykorzystuje się wiedzę z zakresu biologii molekularnej. Czym różni się od testu antygenowego? W przeciwieństwie do testów antygenowych, test PCR wykrywa bytność materiału genetycznego wirusa w organizmie osoby zarażonej SARS-CoV-2. Test antygenowy wykrywa typowe dla wirusa białka (będące jego „opakowaniem”), do powstania których dochodzi w trakcie jego replikacji.

3. W jakich sytuacjach wykonuje się test PCR?

Test PCR wykonuje się zazwyczaj w następujących sytuacjach:

  • w sytuacji, w której mieliśmy do czynienia z osobą zarażoną koronawirusem SARS-CoV-2,
  • w przypadku podejrzenia zachorowania na koronawirusa SARS-CoV-2 (u pacjenta występują objawy takie jak zmęczenie, gorączka, suchy kaszel, zaburzenia smaku i węchu, duszności),
  • w celu wykluczenia bądź potwierdzenia obecności koronawirusa,
  • w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku w badaniu serologicznym na obecność SARS-CoV-2.

4. Jaka jest cena testu PCR?

Cena testu PCR jest dosyć wysoka. Koszt badania to około 450-480 złotych.

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza