Trwa ładowanie...

Testosteron wpływa na ryzyko cukrzycy i nowotworów

Avatar placeholder
14.02.2020 08:40
Regulacja poziomu testosteronu może zminimalizować ryzyko wielu chorób
Regulacja poziomu testosteronu może zminimalizować ryzyko wielu chorób (iStock)

Eksperci z University of Cambridge i University of Exeter przebadali związek poziomu testosteronu z ryzykiem wystąpienia PCOS, raka i chorób metabolicznych. Pod tym kątem przebadano zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

1. Testosteron - hormon męski pod kontrolą

Zespół badaczy przeanalizował dane genetyczne ponad 425 tys. osób. Wnioski okazują się istotne dla opracowania leczenia zespołu policystycznych jajników, nowotworu prostaty czy cukrzycy typu 2.

Wysoki poziom testosteronu wpływa na ryzyko raka prostaty
Wysoki poziom testosteronu wpływa na ryzyko raka prostaty (iStock)

Okazało się, że w przypadku kobiet wyższy poziom testosteronu może wpływać na większe ryzyko zachorowania na raka piersi oraz raka trzonu macicy (raka endometrium). Poza tym może też o 37 proc. zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2. i inne choroby metaboliczne. Natomiast w przypadku zespołu policystycznych jajników (PCOS) to ryzyko wzrasta do 51 proc.

Zobacz film: "4 pokarmy, które "zabijają" testosteron"

Tymczasem u panów, wyższy poziom testosteronu nie powoduje aż tak dużego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, za to już wpływa na większe szanse zachorowania na raka gruczołu krokowego.

Równowaga hormonów żeńskich i męskich ma znaczenie dla zdrowia
Równowaga hormonów żeńskich i męskich ma znaczenie dla zdrowia (iStock)

Dr John Perry zauważa, że wnioski z tych badań są istotne dla ustalenia przyczyn PCOS, czyli schorzenia, z którym zmaga się wiele kobiet. Nie wiadomo dokładnie, co wpływa jego rozwój, a zespół policystycznych jajników choruje około 5-10 proc. kobiet w wieku rozrodczym.

Ryzyko raka prostaty i cukrzycy typu 2. rośnie przy wysokim poziomie testosteronu
Ryzyko raka prostaty i cukrzycy typu 2. rośnie przy wysokim poziomie testosteronu (iStock)

Zdaniem eksperta ważne jest też to, by określić dokładniej, jak terapia redukująca zbyt wysoki poziom testosteronu może pomóc zahamować rozwój raka prostaty u mężczyzn.

Naukowcy są pewni, że poziom tego męskiego hormonu ma związek z wieloma chorobami i widzą dalszą potrzebę badań, jak podaje serwis "mindbodygreen.com".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze