Tętniak aorty brzusznej - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania, profilaktyka

Tętniak aorty, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy aorty – jednej z największych arterii, odprowadzającej krew od serca do pozostałych części ciała. Aorta odchodzi od serca i przebiega przez klatkę piersiową, przeponę i jamę brzuszną, a następnie rozwidla się na dwie arterie biodrowe, które biegną w dół nóg. Do tętniaka aorty dochodzi, gdy w danym miejscu aorta wybrzusza się. Tętniak może pojawić się w dowolnym miejscu aorty, jednakże w większości przypadków lokalizuje się na aorcie brzusznej. Około 90% tętniaków aorty brzusznej znajduje się poniżej poziomu arterii nerkowych.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Tętniak aorty brzusznej - przyczyny

Leczenie tętniaka

Tętniaki są poszerzeniami naczyń krwionośnych wypełnionymi krwią. Nie zawsze wywołują one jakiekolwiek objawy, ale z czasem mogą pęknąć, co jest już stanem...

Najczęstszą przyczyną powstawania tętniaka aorty brzusznej jest stwardnienie tętnic, zwane miażdżycą. Jest ona powodem powstawania co najmniej 80% tętniaków aorty brzusznej. Miażdżyca osłabia ściany aorty, a ciśnienie krwi przez nią pompowanej prowadzi do rozszerzenia aorty w osłabionym miejscu.

Tętniaka aorty brzusznej - objawy

W większości przypadków tętniaka aorty brzusznej nie pojawiają się żadne symptomy. Z tego względu najczęściej dowiadujemy się o ich istnieniu podczas badań ultrasonograficznych lub tomografii komputerowej zleconej przy okazji innych dolegliwości. Objawem tętniaka aorty brzusznej, o ile w ogóle się pojawi, jest silny ból brzucha. Najczęściej chory odczuwa ból w środkowej części jamy brzusznej. Może on promieniować do pleców. Czasami odczuwa się także nienaturalnie silne pulsowanie w jamie brzusznej. Gwałtownie rozszerzający się tętniak może grozić pęknięciem, któremu towarzyszy nagły atak bólu, a nawet szok wywołany dużą utratą krwi.

Tętniak aorty brzusznej - leczenie

Najczęściej sugerowanym leczeniem tętniaka aorty brzusznej jest operacja. Operacja taka zwykle polega na chirurgicznym usunięciu tętniaka i wstawieniu w jego miejsce syntetycznej rurki. Mniej inwazyjny zabieg wiąże się z operacją wewnątrznaczyniową. Polega ona na wprowadzaniu do naczynia krwionośnego rurki udrażniającej, bez konieczności otwierania jamy brzusznej. Natomiast w przypadku tętniaków niekwalifikujących się do operacji (na przykład, gdy tętniak jest mniejszy niż 5 centymetrów), można wprowadzić leczenie zapobiegające jego pęknięciu. Wymaga ono rzucenia palenia, kontrolowania ciśnienia krwi, obniżenia poziomu cholesterolu, podawania leków beta-adrenolitycznych i częstych badań kontrolnych.

Tętniak aorty brzusznej - powikłania

Najczęstszym powikłaniem tętniaka aorty brzusznej jest jego pęknięcie. Objawami, które zazwyczaj świadczą, iż do tego doszło są:

W razie pęknięcia tętniaka aorty brzusznej należy jak najszybciej wezwać karetkę, gdyż chory wymaga natychmiastowej operacji, inaczej może dojść do znacznej utraty krwi, prowadzącej nawet do śmierci.

Tętniak aorty brzusznej - profilaktyka

Aby zapobiegać tętniakowi aorty brzusznej należy wyeliminować czynniki sprzyjające jego powstawaniu. Zazwyczaj wiąże się to z leczeniem nadciśnienia i miażdżycy, rzuceniem palenia, wprowadzeniem zdrowej, niskotłuszczowej diety, unikaniem stresu i urazów, a także prowadzeniem zdrowego trybu życia.

Tętniak aorty brzusznej jest częstym rezultatem miażdżycy. W większości przypadków nawet nie wiemy, że mamy tętniaka. Mogą się pojawić charakterystyczne objawy tętniaka, lecz najczęściej nie ma ich wcale. Dlatego właśnie tak ważne są badania kontrolne, które pomogą wykryć tętniaka zanim dojdzie do jego pęknięcia.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Tętniak aorty - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Tętniak aorty - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
Tętniak aorty - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Życie z tętniakiem aorty

Tętniak aorty to poszerzenie aorty, czyli dużej tętnicy, w której krew płynie od serca do reszty ciała. Aorta dzieli się na piersiową i brzuszną (...) , zależnie od miejsca w którym się...

Choroby i dolegliwości

Objawy tętniaka aorty brzusznej. Znasz wszystkie?

Objawy tętniaka aorty brzusznej. Znasz wszystkie?

Tętniaki aorty Tętniak aorty brzusznej występuje najczęściej u pacjentów powyżej czterdziestego roku życia, choć nie jest to regułą. Dotyczy jednej (...) cenne witaminy...

Zabieg operacyjny tętniaka aorty

Operacja tętniaka aorty

Operacja tętniaka aorty

Operacja tętniaka aorty brzusznej poprzez miejscowe poszerzenie aorty.

Tętniak aorty - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tętniak aorty - czy jest groźny?

. Dostaje się ona między błony zewnętrzną a wewnętrzną i rozdziela je. Tętniaka aorty - objawy bóle brzucha, bóle pleców, bóle klatki piersiowej (...) , nawet śmierć. Tętniak aorty...

Leczenie astmy

Jeden lek na astmę i tętniaka aorty

. Najczęściej lokalizuje się na części brzusznej aorty. Najpoważniejszym powikłaniem tętniaka jest jego pęknięcie, które może nawet doprowadzić do śmierci (...) w leczeniu tętniaka...