Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Tetralysal – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 21:20
Dawkowanie Tetralysalu dobierane jest przez lekarza specjalistę
Dawkowanie Tetralysalu dobierane jest przez lekarza specjalistę (123rf.com)

Dermatologia i wenerologia to dziedziny medycyny, w których podczas leczenia chorób wykorzystuje się lek Tetralysal. Jest to antybiotyk, lek przeciwbakteryjny, który można kupić w aptece po okazaniu ważnej recepty. Tetralysal ma postać kapsułek, stosowany jest doustnie.

spis treści

1. Skład Tetralysalu

Główna substancja leku Tetralysal to limecyklina, która hamuje syntezę białek bakteryjnych. Dzięki temu Tetralysal osłabia wzrost komórek bakteryjnych. Tetralysal dzięki substancji czynnej wchodzącej w jego skład działa też przeciwzapalnie.

2. Kiedy stosować lek Tetralysal?

Choroby skóry to główne wskazanie do stosowania preparatu Tetralysal. Kiedy dermatolog może go przepisać? Przede wszystkim, gdy pacjent cierpi na nasilony trądzik pospolity, który dodatkowo objawia się krostami, grudkami, cystami, czyli przeróżnymi zmianami zapalnymi. Tetralysal stosowany jest również w leczeniu trądziku różowatego.

3. Kiedy deramatolog nie przepisze tego leku?

Zobacz film: "Trądzik - jak prawidłowo dbać o skórę?"

Uczulenie lub nadwrażliwość na któryś ze składników leku wyklucza wprowadzenie go do kuracji. Przeciwwskazanie do stosowania leku Tetralysal to również przyjmowanie go z retinoidami stosowanymi ogólnie. Inne przeciwwskazania to wiek poniżej 12 lat oraz ciąża i karmienie piersią

Istnieje też szereg pacjentów, którzy powinni zachować ostrożność w leczeniu Tetralysalem. Będą to np. osoby cierpiące na zaburzenia czynności nerek lub wątroby, pacjenci z niedoborem laktazy lub nietolerancją galaktozy.

Jak usunąć blizny po trądziku?
Jak usunąć blizny po trądziku? [5 zdjęć]

Trądzik pospolity to już nie tylko problem dojrzewających nastolatków. Coraz częściej zespół chorobowy

zobacz galerię

Podczas stosowania leku Tetralysal należy pamiętać o tym, by w miarę możliwości unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne – mogą pojawić się reakcje alergiczne, takie jak rumień na skórze czy obrzęk. Jeśli lek jest przyjmowany długo, pacjent musi kontrolować czynności takich narządów jak nerki czy wątroba.

4. Jak dawkować lek?

Dawkowanie Tetralysalu dobierane jest przez lekarza specjalistę indywidualnie do każdego przypadku choroby. Dermatolog weźmie pod uwagę przede wszystkim nasilenie objawów czy ogólny stan chorego. Należy pamiętać, by nie zmieniać ustalonych dawek na własną rękę, a także, by nie przerywać leczenia samodzielnie (nawet gdy zmiany zapalne ustąpią), bez konsultacji z lekarzem.

Zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego przyjmuje się dawkę 300 mg na dobę. Kuracja taka trwa 12 tygodni. W leczeniu trądziku różowatego najpierw przyjmuje się 600 mg Tetralysalu na dobę. Taką dawkę przyjmuje się przez 10 dni. Następnie, od3 do 6 miesięcy przyjmuje się 300 mg Tetralysalu na dobę.

5. Skutki uboczne leku Tetralysal

Jak w stosowaniu każdego innego leku, również w przypadku Tetralysalu mogą wystąpić różne działania niepożądane. Najczęstsze skutki uboczne przyjmowania Tetralysalu to biegunka, nudności i wymioty, ból głowy, ból brzucha.

Zobacz także:

Inne działania niepożądane to neutropenia, małopłytkowość, zaburzenia widzenia, a nawet trwała utrata wzroku, gorączka, infekcje pochwy, drożdżyca, zapalenie trzustki, pokrzywka, zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej, zespół Stevensa i Johnsona. Martwica toksyczna rozpływna na naskórku to kolejne działanie niepożądane, jakie może wystąpić po przyjmowaniu tetralysalu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze