Tetraplegia- co to jest, objawy, przyczyny.
Tetraplegia to fachowa nazwa określająca porażenie czterokończynowe. Przyczyną porażenia czterokończynowego jest uszkodzenie rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. W jaki sposób leczy się tetraplegię? Co warto o niej wiedzieć?
1. Czym jest tetraplegia
Tetraplegia (z gr. tetra – cztery, plege – rana) jest fachowym określeniem porażenia czterokończynowego, jednego z rodzajów paraliżu. Tetraplegia zazwyczaj spowodowana jest uszkodzeniem kręgosłupa lub rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym.
Osoby dotknięte porażeniem czterokończynowym wymagają specjalistycznej, całodobowej opieki, ponieważ nie są w stanie się poruszać. Ich kończyny są pozbawione czucia. Nerwy takich pacjentów uszkodzone są pod względem sensorycznym i motorycznym.
Do najpoważniejszych powikłań dochodzi w momencie, w którym pacjent dozna urazu trzeciego i czwartego kręgu. Taki uraz prowadzi do porażenia wszystkich kończyń (zarówno górnych, jak i dolnych), ale również do problemów z oddychaniem.
2. Objawy tetraplegii
Szyjny odcinek kręgosłupa, który odpowiedzialny jest za podtrzymywanie głowy, złożony jest z siedmiu kręgów. Uszkodzenie danego kręgu skutkuje następującymi objawami tetraplegii:
- uszkodzenie trzeciego kręgu - u większości przypadków kończy się paraliżem wszystkich kończyn. Pacjenci mają poważne problemy z oddychaniem. Borykają się drętwieniem szyi, głowy, a także ramion. Mogą wymagać podłączenia do respiratora.
- uszkodzenie czwartego kręgu – powoduje u pacjentów paraliż wszystkich kończyń (zarówno górnych, jak i dolnych). Skutkuje również problemami z oddychaniem.
- uszkodzenie piątego kręgu – objawia się paraliżem czterech kończyn, jednak zachowana zostaje kontrola nad bicepsem oraz ramieniem. Pacjent jest w stanie samodzielnie zginać łokieć.
- uszkodzenie szóstego kręgu – pacjenci mają sparaliżowanie wszystkie kończyny, jednak są w stanie kontrolować swoje ramię, przedramię i nadgarstek.
- uszkodzenie siódmego kręgu – skutkuje paraliżem wszystkich kończyn z zachowaniem kontroli nad ramieniem, przedramieniem, nadgarstkiem. Dodatkowo, pacjent ma częściową kontrolę nad swoją dłonią.
Koniecznie przeczytaj
3. Tetraplegia - przyczyny
Tetraplegia czyli porażenie czterokończynowe, może być spowodowana wieloma czynnikami. Tetraplegia może być wywołana upadkiem z dużej wysokości lub skokiem do wody na tzw. główkę. Paraliż wszystkich kończyn może także być skutkiem poważnego wypadku komunikacyjnego. Tetraplegia może również wynikać z zaburzeń wrodzonych, np. dystrofii mięśniowej, stwardnienia rozsianego, polio, poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego. Tetraplegię obserwuje się także u pacjentów dotkniętych dziecięcym porażeniem mózgowym czterokończynowym. Wśród innych przyczyn tetraplegii należy wyróżnić chorobę nowotworową rdzenia kręgowego lub kręgosłupa, a także udar mózgu.
4. Tetraplegia – leczenie
Nawet kosztowne leczenie nie jest w stanie przywrócić całkowitej sprawności pacjentom dotkniętym tetraplegią. Lekarze nie są w stanie odtworzyć połączeń nerwowych w uszkodzonych odcinkach, dlatego powrót do stanu sprzed uszkodzenia nie jest możliwy do osiągnięcia. Usztywnienie uszkodzonego odcinka szyjnego kręgosłupa jest niezbędne w celu uniknięcia powikłań Leczenie pacjentów opiera się przede wszystkim na rehabilitacji. Poprzez ćwiczenia oddechowe pacjenci usprawniają swoją wydolność płuc. Rehabilitacja oparta na tzw. ćwiczeniach biernych zapobiega spastyczności. Spastyczność to nic innego jak zaburzenie pracy mięśni, objawiające się wzmożonym napięciem.
Osoby dotknięte tetraplegią nie są w stanie samodzielnie się poruszać, dlatego są zależne od osób trzecich. Bliscy nie tylko dbają o stan zdrowia tetraplegików, ale również czuwają nad ich bezpieczeństwem. Pacjenci z tetraplegią są w szczególności narażeni na rozwój infekcji, odleżyny, czy niedokrwienie wywołane ciągłym bezruchem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.