Trwa ładowanie...

Tikagrelor - działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

 Kinga Olchowy
20.04.2020 14:55
Tikagrelor wpływa na zmniejszenie krzepliwości krwi
Tikagrelor wpływa na zmniejszenie krzepliwości krwi (GettyImages)

Tikagrelor to lek oddziałujący na krzepliwośc krwi. Jego celem jest zmniejszanie ilości skrzepów, które mogą być niebezpieczne nawet dla naszego życia. Stosuje się go przede wszystkim w przypadku chorób układu krążenia, a także po przebytym zawale serca lub udarze mózgu. Jak działa Tikagrelor i jak należy go właśiwie stosować?

spis treści

1. Co to jest Tikagrelor i jak działa?

Tikagrelor to środek przeciwpłytkowy, a więc jego działanie opiera się na hamowaniu agregacji płytek i zmniejszaniu ryzyka powstania zakrzepów żylnych. Płytki krwi, czyli trombocyty, stymulują naturalną produkcję włókień zwanych fibryną. Na skutek nadmiernego ich działania mogą powstawać skrzepy, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia.

Aby temu zapobiec, stosuje się właśnie leki przeciwpłytkowe. Tikagrelor hamuje działanie jednego z receptorów - ADP P2Y12. Jest to mechanizm odwracalny, co oznacza, że lek nie niszczy żadnych struktur w organizmie.

Zobacz film: "Liczba kobiet z zawałem po 50-tce rośnie"

Tikagrelor jest m.in. substancją czynną leku Brilique.

Widok mikroskopowy zmian chorobowych w mięśniu sercowym
Widok mikroskopowy zmian chorobowych w mięśniu sercowym

Początkowe bóle w obrębie klatki piersiowej mogą zakończyć się nagłym zgonem.

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania Tikagreloru

Leki zawierajce Tikagrelor najczęśćiej stosuje się u osób po przebytym zawale serca lub udarze mózgu. Podaje się je takżę pacjentom, u któych istnieje duże ryzyko chorób krążenia.

Tikagrelor stosuje się razem z kwasem acetylosalicylowym, który wpływa na rozrzedzenie krwi i wspiera rozbijanie skrzepów. Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych.

3. Przeciwwskazania do stosowania Tikagreloru

Preparatu nie można stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik leku, w którym go znajdziemy.

Nie mogą go stosować także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Preparat mógłby przeniknąć do krwioobiegu dziecka i poważnie mu zaszkodzić.

Także w przypadku kobiet, któe dopiero planują ciążę, warto zachować ostrożność i powiadomić o tym swojego lekarza. Należy go też poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach i dolegliwościach, z jakimi się borykamy.

Przede wszystkim lekarz powinien wiedzieć o takich schorzeniach, jak:

  • wrzody żołądka i choroby jelit
  • spowolniona akcja serca
  • problemy z oddychaniem
  • astma i inne choroby płuc
  • schorzenia wątroby
  • problemy z nerkami i nadprodukcją kwasu moczowego.

Należy także powiadomić o wszystkich przebytych niedawno urazach i planowanych zabiegach (także stomatologicznych). Lek zmniejsza krzepliwość krwi, przez co w niektórych przypadkach może doprowadzić do wywołania krwotoku.

Więcej na ten temat:

3.1. Interakcje Tikagreloru z innymi lekami

Preparat może wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi przez nas środkami. Nie wszystkie są groźne dla naszego zdrowia, jednak zażywanie wszystkich leków jednocześnie z Tikagrelorem należy najpierw skonsultować z lekarzem.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku przyjmowania takich środków, jak:

  • inne leki przeciwzzakrzepowe (z wyjątkiem kwasu acetylosalicylowego)
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (w tym Ibuprofen i Ketonal)
  • inhibitory wychwytu serotoniny stosowane w przypaku depresji
  • antybiotyki, w szczególności klatromycyna
  • leki stosowane w leczeniu zakażeń wirusem HIV
  • leki zobojętniające kwasy żołądkowe
  • leki stosowane do leczenia migreny i bólu głowy innego pochodzenia

4. Dawkowanie Tikagreloru

Dawkę leku ustala lekarz, jednak najczęściej podaje się dwa razy dziennie. Jedna tabletka na dobę może okazać się niewystarczająca, ponieważ lek ma krótkotrwałe działanie.

Leki zawierające tikagrelor należy przyjmować zawsze w stałych godzinach (tak, jak antybiotyki czy środki antykoncepcyjne). Nie ma znaczenia, czy przyjmujemy się razem z posiłkiem, przed nim czy po nim. Każdą tabletkę należy popić letnią wodą.

W przypadku osób, które mają zaburzenia przełykania, tabletkę można pokruszyć i rozpuścić w wodzie. Należy jednak zadbać o to, aby cały proszek został wypity.

5. Możliwe działania niepożądane Tikagreloru

Jak każda substancja czynna, Tikagrelor może wywołać pewne skutki uboczne. Dzieje się tak najczęściej w przypadku nadwrażliwości lub nieprawidłowego stosowania leku.

Poważne działania niepożądane zdarzają się bardzo rzadko, większość z nich powoduje jedynie dyskomfort na czas trwania leczenia, nie zagraża zdrowiu ani życiu.

Najczęściej podczas stosowania Tikagreloru może wystąpić:

  • krwawienie z nosa i pojawiające się znikąd siniaki
  • utrata przytomności lub zasłabnięcia
  • duszność
  • podwyższone stężenie kwasu moczowego
  • obniżenie ciśnienie i wstrząsy ortostatyczne
  • poczucie dezorientacji
  • krwawienia z dróg rodnych
  • zaburzenia widzenia

Jednym z groźniejszych działań niepożądanych są krwotoki z innych narządów (objawiają się krwiomoczem), mózgu czy stawów. Wówczas należy natychmiast powiadomić lekarza.

6. Cena i dostępność Tikagreloru

Preparat ten jest dostępny na receptę i niestety nie jest refundowany przez NFZ. Niestety, ponieważ sam w sobie jest środkiem bardzo drogim. Za opakowanie zawierające 59 tabletek należy zapłacić około 350 złotych. Taka ilość wystarcza z reguły na miesięczną kurację.

Jak dotąd nie ma idealnych zamienników tego leku. Podobne działanie wykazuje klopidogrel, jednak badania naukowe wskazują na jego mniejszą skuteczność.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze