Trwa ładowanie...

To czujemy w chwili śmierci. Pięć charakterystycznych objawów

Avatar placeholder
05.05.2023 18:26
Okazało się, że mózg w ostatnich chwilach życia jest bardzo aktywny
Okazało się, że mózg w ostatnich chwilach życia jest bardzo aktywny (Getty Images)

Badanie EEG przeprowadzone przez naukowców pozwoliło na poznanie procesów, jakie zachodzą w mózgu człowieka podczas jego umierania. Wyniki potwierdziły, że objawy, które pojawiają się u pacjentów podczas śmierci klinicznej, mogą wystąpić także u każdego z nas w ostatnich chwilach życia. O jakie symptomy chodzi?

spis treści

1. Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci?

Ludzi od zawsze fascynuje, co dzieje się z naszym ciałem tuż przed śmiercią i w chwili, gdy odchodzimy. Śmierć to tajemnica, która budzi u wielu z nas ogromny strach i niepokój. Chociaż nie sposób się na nią przygotować, wiekszość z nas zastanawia się, co tak naprawdę nas czeka.

Naukowcy od dawna próbują zrozumieć proces umierania, jednak dopiero niedawno udało się im przeprowadzić szczegółową analizę mózgu człowieka w chwili jego śmierci. Co zaskakujące, okazało się, że mózg w ostatnich chwilach życia jest bardzo aktywny. Odkrycie to potwierdza wcześniejsze doświadczenia opisywane przez osoby, które przeszły śmierć kliniczną.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Objawy, jakie mogą towarzyszyć pacjentom w chwili śmierci (near-death experience, NDE), to między innymi:

  • silne halucynacje wzrokowe

  • wrażenie unoszenia się poza ciałem, oderwanie od ciała (związane z niedotlenieniem mózgu)

  • odtwarzanie wyraźnych wspomnień z całego życia (pacjent faktycznie "widzi" rodziców czy bliskich, którzy od dawna nie żyją)

  • doświadczenia zmysłowe (uczucie spokoju, ciszy, błogości)

  • wrażenia dźwiękowe (umierający może słyszeć przez chwilę buczenie, dzwonienie)

Według badaczy z Uniwersytetu Michigan, wzrost aktywności fal mózgowych, które przypominają momenty świadomości, może odpowiadać za objawy pojawiające się u pacjentów w śpiączce tuż przed ich śmiercią.

Analizując pracę mózgu czterech pacjentów z oddziału intensywnej terapii neurologicznej, którzy zmarli, naukowcy zauważyli zwiększoną aktywność fal gamma - najszybszych fal związanych ze świadomością - w obszarze sensorycznym mózgu u dwóch pacjentów. Wyniki badania zostały potwierdzone za pomocą EEG.

Badacze podkreślają, że jest to pewnego rodzaju biologiczny paradoks, ponieważ mózg w takich warunkach nie powinien prawidłowo funkcjonować. Jednak kolejne badania dowodzą, że jest on w stanie utrzymać świadomość nawet chwilę po śmierci.

- Zaobserwowane odkrycia są zdecydowanie ekscytujące i dostarczają nowych ram dla naszego zrozumienia ukrytej świadomości u umierających ludzi – tłumaczą autorzy analizy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze