To może świadczyć o chorobie wątroby. "Jeśli zauważysz, skonsultuj się z lekarzem"
Każdego dnia wykonuje ogromną pracę, bo dba o zaopatrzenie naszego organizmu w składniki odżywcze i oczyszcza go z toksyn. Wątroba to największy gruczoł w ludzkim ciele, która podatna jest na uszkodzenia, ale potrafi sie tez regenerować. Jak rozpoznać na skórze, że wymaga pomocy?
W tym artykule
Ciało daje znaki, że wątroba niedomaga
Dr Adrian Sznajder na swoim profilu na Instagramie dostępnym pod nazwą @doktor.adrian1 dzieli się poradami dotyczącymi zdrowego stylu życia, naturalnych metod leczenia oraz wskazówkami na temat diety i suplementacji. Jedno z nagrań poświęcił symptomom skórnym wskazującym na chorą wątrobę.
"Jeśli zauważysz te objawy, skonsultuj się z lekarzem i sprawdź stan swojej wątroby" - sugeruje lekarz i wskazuje na takie zmiany, jak:
- zażółcenie skóry (żółtaczka) to objaw nagromadzienia bilirubiny i najbardziej charakterystyczny znak chorej wątroby;
- swędząca skóra (świąd) to efekt nagromadzenia soli żółciowych w organizmie;
- pajączki naczyniowe na twarzy i klatce piersiowej, czyli poszerzone naczynia krwionośne;
- ciemne plamy i przebarwienia występujące przy przewlekłych chorobach wątroby.
Z Ludzką Twarzą: Alkohol wyniszcza nie tylko wątrobę
Wątroba to jeden z największych organów
Wątrobę trudno przeoczyć, bo to duży organ, który znajduje się tuż pod klatką piersiową po prawej stronie brzucha. Może ważyć niemal do dwóch kilogramów. Narząd ten jest potrzebny do wielu zadań: trawienia pokarmu, usuwania z organizmu produktów przemiany materii i wytwarzania substancji, zwanych czynnikami krzepnięcia, które zapewniają prawidłowy przepływ krwi.
Choroby wątroby mogą być przekazywane rodzinnie, czyli dziedziczone. Wśród czynników, które uszkadzają wątrobę są wirusy, spożywanie alkoholu i otyłość. Z czasem mogą one prowadzić do bliznowacenia, zwanego marskością wątroby. Marskość wątroby może prowadzić do niewydolności organu, stanu zagrażającego życiu. Jednak wczesne podjęcie leczenia może wątrobie czas potrzebny na wyleczenie.
- Marskość wątroby jest stanem zaawansowanego uszkodzenia narządu. Zwykle pojawia się po wielu latach, często nawet kilkudziesięciu, trwania zapalenia wątroby. Nie jest chorobą. Jest to opis stanu narządu. Marska wątroba to wątroba zwłókniała, twarda, najczęściej mała, która w miarę postępu marskości przestaje pełnić swoje funkcje – tłumaczył WP abcZdrowie dr n. med. Jan Gietka, hepatolog z Przychodni Chorób Wątroby "Hepatolodzy".
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.