Trwa ładowanie...

To nie tik nerwowy. To znak, by natychmiast zbadać tarczycę

 Karolina Rozmus
21.09.2023 11:47
To nie objaw przeziębienia. Jeśli wciąż chrząkasz, pędź na USG
To nie objaw przeziębienia. Jeśli wciąż chrząkasz, pędź na USG (Getty Images)

Nieustanne odchrząkiwanie i uczucie zalegania ciała obcego w przełyku może mieć rozmaite przyczyny. Najczęściej winą za ten nieprzyjemny objaw obarczamy infekcję, niekiedy uznawane jest też za tik nerwowy. Co ciekawe, symptom ten może wskazywać na jedną z aż trzech chorób w obrębie tarczycy.

spis treści

1. Niedoczynność czy nadczynność?

Odchrząkiwanie może być jednym z wczesnych objawów choroby Hashimoto, niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Szacuje się, że z chorobami tego narządu może zmagać się aż 22 proc. Polaków, czyli co piąta dorosła osoba.

Na przewlekłe autoimmunologiczne (limfocytowe) zapalenie tarczycy może chorować 800 tysięcy do nawet 1,2 miliona osób. Nadczynność tarczycy, jedno z najrzadziej diagnozowanych schorzeń, może dotykać jeden do maksymalnie dwóch procent Polaków.

Zobacz film: "Objawy raka krtani"

Największy odsetek spośród chorób tarczycy stanowi jednak niedoczynność, która wynika z niedostatecznego stężenia hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy. Należą do nich trójjodotyronina (T3), tyroksyna (T4) oraz kalcytonina.

Choroby tarczycy dotyczą już nawet 22 proc. Polaków
Choroby tarczycy dotyczą już nawet 22 proc. Polaków (Getty Images)

Choć w kontekście niedoczynności tarczycy mówi się o takich objawach jak wzrost masy ciała, nieustające uczucie zimna, senność i zaburzenia koncentracji czy zaburzenia cyklu menstruacyjnego, to chrząkanie wcale nie jest symptomem rzadkim. Pojawia się na skutek zmian zachodzących w obrębie strun głosowych, a także obrzęku tkanek sąsiadujących z gruczołem.

Za alarmujący objaw uchodzi odchrząkiwanie, któremu towarzyszy także zmiana barwy głosu i ból gardła. W takim wypadku warto skierować się na badania hormonalne z krwi, lekarz może też zadecydować o wystawieniu skierowania na USG tarczycy.

2. Nie tylko tarczyca. Tak maskuje się refluks albo rak

Poza chorobami tarczycy chrząkanie może wskazywać także na inne schorzenia. Do infekcyjnych przyczyn problemu zalicza się oczywiście przeziębienie czy choroby krtani. Wówczas chory może zmagać się także z suchością w jamie ustnej, uczuciem łaskotania czy drapania w gardle, a nawet bezgłosem. Problem ten mogą też dobrze znać alergicy.

Jednak istnieje szereg schorzeń, stwarzających poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Jeśli zatem chrząkanie nie ma związku z alergią bądź nie ustępuje po kilku tygodniach wraz z infekcją, wówczas może wskazywać na:

  • grzybicę dróg oddechowych – często towarzyszy jej obecność lepkiej wydzieliny oraz obrzęk w obrębie nosa,
  • zapalenie zatok przynosowych – chrząkanie to skutek spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła i podrażniania go,
  • refluks żołądkowo-przełykowy – często współwystępuje z bólem gardła i charakterystycznym uczuciem palenia w przełyku,
  • raka krtani – do innych objawów choroby należą trudności z przełykaniem, ból krtani czy nieprzyjemny zapach z ust.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze