Trwa ładowanie...

To pytanie pada nie tylko w monopolowym. Może zadać je farmaceuta

 Karolina Rozmus
15.03.2023 16:11
Farmaceuta może odmówić sprzedaży leku
Farmaceuta może odmówić sprzedaży leku (Getty Images/Pixabay)

"Dowodzik proszę" – słyszysz w aptece i zamierasz. Tymczasem nie ma w tym nic dziwnego, bo takie prawo przysługuje każdemu farmaceucie. Możesz je usłyszeć, gdy będziesz chciał kupić lek zawierający jedną z trzech substancji.

spis treści

1. Trzy kontrowersyjne substancje aktywne w lekach

Farmaceutka, która przekazuje treści medyczne za pośrednictwem social mediów na profilu @mgrfarm.w.akcji, opublikowała post, w którym porusza problem legitymowania się dowodem osobistym w aptece.

"Czy kiedykolwiek zostaliście poproszeni o pokazanie dowodu w aptece? Farmaceuta ma prawo poprosić was o okazanie dowodu tożsamości. Zdziwieni?" – pisze.

Zobacz film: "Socjolog o tzw. new drugs"

Tłumaczy, że istnieją leki, które zakupi wyłącznie pełnoletnia osoba. Z odmową sprzedaży może się zetknąć pacjent nieletni, a także osoba, co do której farmaceuta ma podejrzenia, że chce zastosować lek w celach pozamedycznych.

Sytuacja dotyczy produktów leczniczych zawierających w swoim składzie:

  • pseudoefedrynę – to syntetyczny analog występującej naturalnie efedryny, który może znajdować się w składzie leków stosowanych pomocniczo w przebiegu grypy, przeziębienia oraz alergicznego stanu zapalnego błony śluzowej nosa,
  • dekstrometorfan – pochodna morfiny, która występuje w lekach stosowanych w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, lekach przeciwkaszlowych,
  • kodeinę – lek należący do opioidów, metylowa pochodna morfiny, którą znajdziemy w lekach i syropach na kaszel oraz przeziębienie, lekach przeciwbólowych, wyciągach ziołowych na bazie tymianku, kopru lub sosny.

2. Tabletki z kodeiną "dla babci". Farmaceutka ostrzega

"Niestety bardzo często młodzież kupuje tabletki na kaszel czy katar w celach odurzających. Spotkałam się z naprawdę młodymi osobami, nawet około 12-letnimi, które chciały kupić tabletki z kodeiną. Tłumaczenie, że to dla chorej babci - przykro mi, niech babcia lub inna osoba dorosła przyjdzie i kupi lek" – czytamy w poście.

Te leki podlegają szczególnej kontroli
Te leki podlegają szczególnej kontroli (Instagram)

Pseudoefedryna może wykazywać działanie psychoaktywne, a z uwagi na to, że hamuje głód i przyspiesza metabolizm, bywa nadużywana w celach utraty masy ciała. Podobnie zażywana w nadmiernych ilościach kodeina wykazuje działanie narkotyczne. Wywołuje euforię, apatię – wprowadza w stan niewrażliwości na przykre doznania, a także neutralizuje uczucie głodu.

Dekstrometorfan poza euforią w dużych dawkach daje uczucie upojenia i pobudzenia. Bywa stosowany, by wywoływać halucynacje lub tak zwane OOBE (ang. out-of-body experience, doświadczenie poza ciałem) - wrażenie całkowitego oderwania od ciała.

"To nie jest tak, że farmaceuta robi wam na złość. Po prostu przestrzega przepisów" – podsumowuje wpis farmaceutka.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze