Trwa ładowanie...

Znak, że pijesz za dużo alkoholu. Gdy ciało się buntuje, pojawia się twarzy

 Katarzyna Prus
15.11.2022 11:41
Utrzymujące się zmęczenie i osłabienie to znak, że alkoholu jest za dużo
Utrzymujące się zmęczenie i osłabienie to znak, że alkoholu jest za dużo (Getty Images)

Alkohol może poważnie szkodzić zdrowiu nawet w małych ilościach, co już nie raz udowodniły badania naukowe. Tymczasem wielu Polaków uważa, że w umiarkowanym piciu nie ma nic złego i regularnie sięga po lampkę wina czy butelkę piwa po pracy. Organizm może mieć jednak dość i zaczyna się buntować. Kiedy z piciem należy przystopować?

spis treści

1. Skąd wiadomo, że pijesz za dużo?

Przed szkodliwym wpływem nawet niewielkich ilości alkoholu ostrzegają, między innymi naukowcy z University of Oxford.

Organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, że pijesz za dużo
Organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, że pijesz za dużo (Getty Images)
Zobacz film: "Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych rozwiązaniem problemów alkoholowych Polaków?"

Badanie z udziałem ponad 20 tys. ochotników opisane na łamach "PLOS Medicine", wykazało, że spożycie zaledwie siedmiu standardowych jednostek alkoholu (jedna jednostka to małe piwo) tygodniowo, może negatywnie wpływać na pracę mózgu.

Okazuje się, że już takiemu piciu towarzyszy podwyższone stężenie żelaza w mózgu. To zaś wiązano z większym zagrożeniem np. chorobą Alzheimera, czy parkinsonem.

Takich doniesień jest znacznie więcej. Nie od dzisiaj wiadomo, że alkohol szkodzi też sercu i sprzyja nowotworom. Niestety, wielu Polaków traktuje to z przymrużeniem oka i uważa, że w piciu alkoholu, jeśli jest pod kontrolą, nie ma nic złego. Taka kontrola może być jednak bardzo pozorna, a organizm może mieć dość i wysyła wówczas sygnały ostrzegawcze. Mogą się pojawiać na twarzy, w zachowaniu, ale nie tylko.

2. Problemy z cerą i wagą

Objawy nadmiernego picia najszybciej można zauważyć na twarzy. Pojawiają się problemy z cerą, skóra staje się szara, matowa i wyraźnie odwodniona (alkohol działa odwadniająco). Pod oczami mogą pojawiać się sińce, a na twarzy opuchlizna. Charakterystyczne jest także przekrwienie oczu i ich nadmierne wysuszenie.

Skutki picia alkoholu zobaczymy także na wadze. Ze względu na wysoką kaloryczność, regularne picie może bardzo łatwo przysporzyć dodatkowych kilogramów, nawet jeśli nie było znaczących zmian w diecie.

Kalorie w alkoholu:

  • półlitrowy kufel piwa - 250 kcal,
  • lampka czerwonego wytrawnego wina - 50 kcal, ale już słodkiego - 150 kcal,
  • kieliszek czystej wódki - 110 kcal, kieliszek smakowej wódki - 130 kcal,
  • whisky (100 ml) - 240 kcal.

3. Zabójczy dla żołądka i wątroby

Od regularnego picia może też poważnie ucierpieć układ pokarmowy. Reakcją organizmu na nadmiar alkoholu mogą być nagłe bóle brzucha czy niewyjaśnione biegunki lub inne dolegliwości gastryczne, np. wzdęcia oraz zgaga.

O zaburzeniu pracy wątroby może świadczyć biegunka tłuszczowa, która może się utrzymywać nawet kilka tygodni. Charakterystyczny jest też nieprzyjemny, gnilny zapach i jasny kolor stolca oraz jego tłusta konsystencja (obecność tłuszczu w stolcu). Takiej biegunce mogą towarzyszyć bóle brzucha, wzdęcia, nudności i wymioty.

Długotrwałe narażenie wątroby na szkodliwe działanie alkoholu prowadzi do poważnych chorób, w tym marskości.

4. Spadek koncentracji i zmęczenie

Problemy z koncentracją, zły nastrój, rozdrażnienie - to też mogą być oznaki, że alkoholu jest za dużo, choć dla wielu może się to wydawać zaskakujące.

Alkohol niszczy komórki nerwowe, czego skutkiem są obniżone zdolności poznawcze. Wówczas pojawiają się problemy z koncentracją, a nawet pamięcią, którym może towarzyszyć utrzymujące się zmęczenie i spadek nastroju. Wiele osób uważa, że to przez natłok obowiązków czy nadmiar pracy. Często powodem jest jednak alkohol, który paradoksalnie ma relaksować po ciężkim dniu. Uczucie odprężenia i dobry nastrój są jednak złudne i mogą być bardzo zdradliwe.

Jeśli na trzeźwo coraz częściej pojawia się rozdrażnienie, przygnębienie, zmęczenie oraz myśli, żeby ponownie sięgnąć po alkohol, jest to często pierwszy krok do uzależnienia.

5. Zaburzenia snu i częste infekcje

Zmęczenie może też wynikać z obniżenia jakości snu, zwłaszcza jeśli alkohol wypijamy tuż przed położeniem się do łóżka. Sen może być wtedy niespokojny i przerywany. Rano, zamiast pełni sił i energii, wstajemy zmęczeni.

Picie alkoholu osłabia też układ odpornościowy. Osoby, które często po niego sięgają, są bardziej narażone na infekcje, bo mają słabszą ochronę przed wirusami i bakteriami. Powtarzające się infekcje to także sygnał, że może czas na ograniczenie lub całkowite odstawienie alkoholu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze