To znak, że wątroba jest na wykończeniu. Widać go gołym okiem
Nadużywanie leków lub suplementów diety, także tych ziołowych, alkoholu, a nawet kontakt z pestycydami mogą doprowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby. Objawy nie zawsze są oczywiste – niektóre z nich możesz pomylić z niestrawnością lub zaburzeniami psychiatrycznymi.
1. Toksyczne uszkodzenie wątroby
Stany zapalne czy rozrost tkanki łącznej w wątrobie to skutek gromadzenia się toksyn w komórkach wątroby. Konsekwencją tego może być nieodwracalne uszkodzenie wątroby, a nawet tzw. encefalopatia wątrobowa (ang. hepatic encephalopathy, HE).
To częste powikłanie marskości, ale także wirusowego zapalenia wątroby. Toksyny, których nie jest w stanie zmetabolizować wątroba, degenerują układ nerwowy. Pojawiające się objawy neurologiczne mają wtedy swoje źródło właśnie w nieprawidłowym działaniu wątroby.
Do najczęstszych i zarazem najbardziej niebezpiecznych dla tego narządu toksyn należą:
- alkohol,
- leki: w tym antybiotyki, sterydy, leki NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), leki psychotropowe,
- suplementy diety, w tym suplementy na bazie wyciągów roślinnych i ziołowych,
- pestycydy,
- gazy i pyły – np. stosowany do wyrobu gaśnic czterochlorek węgla,
- grzyby trujące – np. muchomor sromotnikowy.
Objawy toksycznego uszkodzenia wątroby zależą nie tylko od tego, co doprowadzi do zatrucia, ale też od stopnia narażenia na czynnik szkodliwy czy przyjętej dawki. Od widocznego tylko w wynikach badań laboratoryjnych zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych aż po zmiany skórne czy objawy neuropsychiatryczne.
2. Zaskakujące objawy uszkodzenia wątroby
Pojawiające się w przebiegu encefalopatii wątrobowej objawy neuropsychiatryczne mogą przybierać postać zaburzeń świadomości, zmian zachowania – w tym napadów gniewu i urojeń czy zaburzeń funkcji intelektualnych. Uszkodzenia układu nerwowego niekiedy objawiają się także przez zaburzenia czucia, a nawet niedowład kończyn dolnych czy dotkliwy ból wynikający z polineuropatii.
W najgorszym przypadku encefalopatia może doprowadzić nawet do śpiączki wątrobowej. Inne nietypowe objawy uszkodzenia wątroby pod wpływem toksyn to:
- nieświeży oddech – pojawia się także w przebiegu encefalopatii wątrobowej,
- wzdęcia i niestrawność,
- powiększenie sutków u mężczyzn,
- nadmierna potliwość,
- wypadanie włosów na genitaliach i pod pachami,
- tzw. pajączki na skórze.
Z kolei wśród najczęstszych i najbardziej charakterystycznych dla chorób wątroby objawów znajduje się żółtaczka, nudności i osłabienie, gorączka, wysypka, powiększenie węzłów chłonnych czy ból pod prawym podżebrzem.
Niezależnie od rodzaju manifestacji choroby niezwłoczna wizyta u lekarze i szybkie rozpoczęcie leczenia są kluczowe. Nieleczona choroba może prowadzić do śmierci.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.