To znak, że wątroba jest na wykończeniu. Widać go gołym okiem
Nadużywanie leków lub suplementów diety, także tych ziołowych, alkoholu, a nawet kontakt z pestycydami mogą doprowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby. Objawy nie zawsze są oczywiste – niektóre z nich możesz pomylić z niestrawnością lub zaburzeniami psychiatrycznymi.
1. Toksyczne uszkodzenie wątroby
Stany zapalne czy rozrost tkanki łącznej w wątrobie to skutek gromadzenia się toksyn w komórkach wątroby. Konsekwencją tego może być nieodwracalne uszkodzenie wątroby, a nawet tzw. encefalopatia wątrobowa (ang. hepatic encephalopathy, HE).
To częste powikłanie marskości, ale także wirusowego zapalenia wątroby. Toksyny, których nie jest w stanie zmetabolizować wątroba, degenerują układ nerwowy. Pojawiające się objawy neurologiczne mają wtedy swoje źródło właśnie w nieprawidłowym działaniu wątroby.
Do najczęstszych i zarazem najbardziej niebezpiecznych dla tego narządu toksyn należą:
- alkohol,
- leki: w tym antybiotyki, sterydy, leki NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), leki psychotropowe,
- suplementy diety, w tym suplementy na bazie wyciągów roślinnych i ziołowych,
- pestycydy,
- gazy i pyły – np. stosowany do wyrobu gaśnic czterochlorek węgla,
- grzyby trujące – np. muchomor sromotnikowy.
Objawy toksycznego uszkodzenia wątroby zależą nie tylko od tego, co doprowadzi do zatrucia, ale też od stopnia narażenia na czynnik szkodliwy czy przyjętej dawki. Od widocznego tylko w wynikach badań laboratoryjnych zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych aż po zmiany skórne czy objawy neuropsychiatryczne.
2. Zaskakujące objawy uszkodzenia wątroby
Pojawiające się w przebiegu encefalopatii wątrobowej objawy neuropsychiatryczne mogą przybierać postać zaburzeń świadomości, zmian zachowania – w tym napadów gniewu i urojeń czy zaburzeń funkcji intelektualnych. Uszkodzenia układu nerwowego niekiedy objawiają się także przez zaburzenia czucia, a nawet niedowład kończyn dolnych czy dotkliwy ból wynikający z polineuropatii.
W najgorszym przypadku encefalopatia może doprowadzić nawet do śpiączki wątrobowej. Inne nietypowe objawy uszkodzenia wątroby pod wpływem toksyn to:
- nieświeży oddech – pojawia się także w przebiegu encefalopatii wątrobowej,
- wzdęcia i niestrawność,
- powiększenie sutków u mężczyzn,
- nadmierna potliwość,
- wypadanie włosów na genitaliach i pod pachami,
- tzw. pajączki na skórze.
Z kolei wśród najczęstszych i najbardziej charakterystycznych dla chorób wątroby objawów znajduje się żółtaczka, nudności i osłabienie, gorączka, wysypka, powiększenie węzłów chłonnych czy ból pod prawym podżebrzem.
Niezależnie od rodzaju manifestacji choroby niezwłoczna wizyta u lekarze i szybkie rozpoczęcie leczenia są kluczowe. Nieleczona choroba może prowadzić do śmierci.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.