Trwa ładowanie...

To znany lek na cukrzycę. Polacy kupują go ze względu na "efekt uboczny"

Pacjenci oszaleli na punkcie ozempicu. Lekarze wyjaśniają: jest skuteczny, ale może też powodować skutki uboczne
Pacjenci oszaleli na punkcie ozempicu. Lekarze wyjaśniają: jest skuteczny, ale może też powodować skutki uboczne (Getty Images)

Lek Ozempic jest stosowany w leczeniu cukrzycy typy 2. Okazało się, że "efektem ubocznym" jego zastosowania jest chudnięcie. Rośnie liczba pacjentów, którzy zdobywają lek, żeby w łatwy sposób schudnąć. Eksperci ostrzegają przed potencjalnymi skutkami ubocznymi. Preparat wprawdzie jest stosowany w leczeniu otyłości, ale tylko pod ścisłym nadzorem lekarza.

spis treści

1. To miał być lek na cukrzycę. "Efektem ubocznym" jest odchudzanie

Produkowany przez duńską firmę lek reguluje poziom glukozy i insuliny, dzięki czemu pomaga pacjentom chorującym na cukrzycę typu 2. Substancją czynną leku jest semaglutyd - agonista receptora GLP-1.

- Te leki zostały opracowane jako leki inkretynowe, czyli do bezpiecznego obniżania podwyższonej glikemii. Ich wielką zaletą jest to, że doskonale obniżają poziom cukru, ale tylko do granicy bezpiecznej. Mówi się o nich nawet, że są to inteligentne leki, bo w warunkach niskiego poziomu glukozy nie obniżają go dalej - wyjaśnia prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, hipertensjolog i diabetolog.

Zobacz film: "Objawy cukrzycy u mężczyzn, które większość panów ignoruje"
Lek na cukrzycę masowo wykupują pacjenci, którzy chcą schudnąć
Lek na cukrzycę masowo wykupują pacjenci, którzy chcą schudnąć (Getty Images)

Lekarz opowiada, że okazało się, że efektem ubocznym stosowania Ozempicu jest chudnięcie.

- Te leki blokują ośrodek głodu, a pobudzają ośrodek sytości, czyli pacjenci po prostu mniej jedzą i dzięki temu chudną. Inkretyny przede wszystkim hamują perystaltykę jelit i opróżnianie żołądka, w związku z tym żołądek jest pełny, człowiekowi nie chce się jeść, więc automatycznie zmniejsza liczbę przyswajanych pokarmów - wyjaśnia profesor.

Po zastosowaniu Ozempicu chudło dwie trzecie pacjentów z cukrzycą. Kolejne badania kliniczne wykazały, że dawkę leku można bezpiecznie zwiększyć - nie powoduje to dalszego obniżania poziomu cukru, a zwiększa efekt chudnięcia.

- Te leki są już zarejestrowane do leczenia otyłości. Semaglutyd, czy liraglutyd w mniejszych dawkach są stosowane w leczeniu cukrzycy, a w nieco większych - w leczeniu otyłości. W Polsce jest np. zarejestrowany lek zawierający 1,8 mg liraglutydy do leczenia cukrzycy, natomiast w innym preparacie w dawce 3 mg zarejestrowany jest do leczenia otyłości. Te leki wydaje się na receptę - wyjaśnia prof. Dzida.

2. Ozempic podbił media społecznościowe, ale lekarze ostrzegają - nie wolno stosować go na własną rękę

Nie trzeba było długo czekać, żeby lek zyskał ogromną popularność m.in. za pośrednictwem użytkowników portali społecznościowych, którzy pokazują efekty po jego zastosowaniu.

Na TikToku hashtag #ozempic ma już ponad 433 miliony wyświetleń i liczba ta nadal rośnie, a na Facebooku jak grzyby po deszczu powstają grupy pokazujące efekty zrzuconych kilogramów po zastosowanej terapii.

"Insulinooporność uniemożliwiała mi utratę wagi niezależnie od tego, jak mało jadłam i ile ćwiczyłam. Mój lekarz zalecił Ozempic. Po kilku badaniach zdecydowałem, że warto spróbować. Straciłem ponad 13 kg i nadal chudnę. Zaburzenia metaboliczne wymagają leczenia" - pisze kolejny komentator.

@hannahraevaden This journey took place from August to November. Insulin resistance made weight loss impossible regardless of how little I ate and how much I exercised. My doctor recommended Ozempic. After some research, I decided it was worth a shot. I’ve lost 30lb and I’m still going. Metabolic disorders need medical treatment. Calories in and calorie out is not always sufficient. #weightloss #ozempic #greenscreen ♬ cola - user19192570443

Amerykańskie media plotkarskie sugerują, że to właśnie dzięki Ozempicowi Kim Kardasian zmieściła się w suknię Marylin Monroe. Miliarder Elon Mask oficjalnie chwalił się, że to właśnie dzięki niemu schudł 13 kg.

3. Uwaga na skutki uboczne. Część pacjentów nie toleruje tych leków

Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę, ale pacjenci mają swoje sposoby, by to obejść, a eksperci ostrzegają przed konsekwencjami. Trzeba go stosować pod nadzorem lekarza, bo jak każdy lek może powodować skutki uboczne.

Są przypadki pacjentów, u których w efekcie pojawiły się m.in. poważne powikłania.

@ozempic_me #hypothyroidism #ozempic #dosageofozempic #ozempicweightloss #ozempicjourney #pcos #hypertension ♬ Hospital - V Slug

"Ludzie muszą uważać na te zastrzyki. U mnie skończyło się na zapaleniu trzustki po zaledwie kilku dniach od rozpoczęcia" - ostrzega jedna z użytkowniczek TikToka.

(TikTok)

Zgodnie z informacją umieszczoną przez producenta w ulotce u 1 na 10 pacjentów mogą występować nudności, biegunka. Inne często zgłaszane skutki uboczne to: wymioty, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, kamienie żółciowe, zawroty głowy i uczucie zmęczenia. Producent ostrzega też przed możliwymi interakcjami z:

  • doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi,
  • i doustnymi lekami wymagającymi szybkiego wchłaniania w przewodzie pokarmowym.

- Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś takie leki wstrzykiwał bez konsultacji z lekarzem - alarmuje prof. Dzida i wyjaśnia, kto nie powinien stosować leków z semaglutydem.

- Te leki są bezpieczne, ich stosowanie nie spowoduje zaburzeń poziomu cukru, ale są osoby, które ich nie tolerują. Mogą powodować nudności, wymioty. Te leki są przeciwskazane u pacjentów, którzy mieli choroby trzustki, choroby dróg żółciowych - mogą zaostrzyć te choroby - wyjaśnia diabetolog.

4. Po przerwaniu terapii waga wraca

Prof. Dzida zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię: osoby, które chcą szybko schudnąć bez diety i ruchu - mogą wpaść w pułapkę.

- To jest błędne koło. Zastosowanie leku jest uzasadnione w cukrzycy, w otyłości. Natomiast często stosują je panie, które mają lekką nadwagę, żeby w łatwy sposób pozbyć się tych zbędnych kilogramów. Te leki działają wówczas, kiedy są stosowane. Po przerwaniu terapii powoli waga wraca do wyjściowej, chyba że pacjent zmieni swoje nawyki. Jeżeli pacjent chce utrzymać ten efekt, to musi je stosować bezterminowo - podkreśla prof. Dzida.

W dodatku rosnąca popularność leku spowodowała, że preparatu zaczęło brakować, nawet dla osób, dla których jest niezbędny. To problem ogólnoświatowy. Przykłady? Jak informuje portal mgr.farm w Australii agencja rządowa ds. leków poinformowała, że lek będzie nieodstępny do marca 2023 r., a we Francji krajowa agencja bezpieczeństwa leków jeszcze we wrześniu zaleciła, by ograniczyć jego przepisywanie tylko dla pacjentów z cukrzycą typu 2, udarem mózgu lub chorobą serca.

@mariannas_pantry Isnt it exhausting??? #nutrition #supplements #seamoss #diet ♬ original sound - Marianna Moore

Braki od dawna odczuwali też polscy pacjenci.

- Te leki bywają niedostępne nawet dla pacjentów, którym przysługuje refundacja, a dla nich to jest leczenie niezbędne. One nie tylko dobrze regulują glikemię, ale u osób z cukrzycą działają też kardioprotekcyjnie, czyli chronią serce, nerki i zmniejszają ilość powikłań. Brak tych leków jest bardzo niepokojący - przyznaje prof. Dzida.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze