Trwa ładowanie...

Toksyczna substancja w herbatce dla dzieci. GIS ostrzega

 Aleksandra Zaborowska
29.11.2024 18:50
W serii tej herbaty wykryto toksyczną substancję
W serii tej herbaty wykryto toksyczną substancję (Getty Images)

Niebezpieczne poziomy alkaloidów pirolizydynowych wykryto w jednej z partii popularnej herbatki dla dzieci. Spożycie może być ryzykowne dla zdrowia.

spis treści

1. Problem wykryty podczas kontroli

Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała o przekroczeniu dopuszczalnych poziomów alkaloidów pirolizydynowych w określonej partii Herbatki fix rumiankowo-koperkowej wyprodukowanej przez Krakowskie Zakłady Zielarskie Herbapol w Krakowie S.A., pakowanej w opakowania po 20 sztuk, wyprodukowanej w Bochni. Produkt o numerze partii 011023 i dacie minimalnej trwałości 09.2026, został uznany za potencjalnie szkodliwy dla konsumentów. Zgodnie z analizą ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, spożycie tej partii herbatki może stanowić zagrożenie zdrowotne.

Producent, firma Herbapol, wycofał wskazaną partię produktu z obrotu. Proces ten był monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Aktualnie trwa postępowanie wyjaśniające, mające na celu dokładne ustalenie przyczyn przekroczenia norm.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Jeśli posiadasz produkt oznaczony numerem partii 011023, nie spożywaj go, a najlepiej zwróć w miejscu zakupu. Możesz to zrobić bez paragonu, wyłącznie za okazaniem komunikatu GIS o wycofaniu.

2. Czym są alkaloidy pirolizydynowe?

Alkaloidy pirolizydynowe to naturalne związki chemiczne występujące w niektórych roślinach. Mogą one być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku regularnego spożywania. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie zaleceń i unikanie ryzykownych produktów.

Badania wskazują, że zatrucie ludzi 1,2- nienasyconymi alkaloidami pirolizydynowymi powoduje toksyczne działanie na wątrobę wywołując rozwój choroby zarostowej żył wątrobowych (HVOD). W eksperymentach laboratoryjnych wykazały one potencjał wywołania zmian genotoksycznych i rakotwórczych. Bezpośrednie przypadki zatrucia u ludzi zdarzają się sporadycznie, ale występują.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze