Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Transwaginalna hydrolaparoskopia

Avatar placeholder
05.09.2013 14:38
Transwaginalna hydrolaparoskopia
Transwaginalna hydrolaparoskopia

Transwaginalna hydrolaparoskopia jest małoinwazyjnym badaniem umożliwiającym ocenę narządów miednicy małej u kobiety. Badanie to ma zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce i leczeniu przyczyn kobiecej niepłodności. W porównaniu z tradycyjną laparoskopią jest mniej traumatyczna, mniej ryzykowna, nie wymaga znieczulenia ogólnego, ale według niektórych naukowców nie jest aż tak dokładna.

Badanie to polega na wprowadzeniu przez tylne sklepienie pochwy do jamy otrzewnej specjalnego endoskopu z kamerą i źródłem światła, a następnie wypełnieniu jej wnętrza solą fizjologiczną (w przeciwieństwie do tradycyjnej laparoskopii, gdzie wykorzystuje się do tego dwutlenek węgla). Pozwala to na dokładne uwidocznienie miednicy małej, a zwłaszcza ocenę strzępek jajowodu i obwodowego odcinka jajowodu (to badanie ma zatem większe możliwości niż na przykład salpingoskopia). Po zabiegu pacjentka po kilkugodzinnej obserwacji zostaje wypisana do domu. Na początku mogą pojawiać się pewne dolegliwości bólowe, które jednak łagodzone środkami przeciwbólowymi ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze