Trwa ładowanie...

Transwaginalna hydrolaparoskopia

Transwaginalna hydrolaparoskopia jest małoinwazyjnym badaniem umożliwiającym ocenę narządów miednicy małej u kobiety. Badanie to ma zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce i leczeniu przyczyn kobiecej niepłodności. W porównaniu z tradycyjną laparoskopią jest mniej traumatyczna, mniej ryzykowna, nie wymaga znieczulenia ogólnego, ale według niektórych naukowców nie jest aż tak dokładna.

Badanie to polega na wprowadzeniu przez tylne sklepienie pochwy do jamy otrzewnej specjalnego endoskopu z kamerą i źródłem światła, a następnie wypełnieniu jej wnętrza solą fizjologiczną (w przeciwieństwie do tradycyjnej laparoskopii, gdzie wykorzystuje się do tego dwutlenek węgla). Pozwala to na dokładne uwidocznienie miednicy małej, a zwłaszcza ocenę strzępek jajowodu i obwodowego odcinka jajowodu (to badanie ma zatem większe możliwości niż na przykład salpingoskopia). Po zabiegu pacjentka po kilkugodzinnej obserwacji zostaje wypisana do domu. Na początku mogą pojawiać się pewne dolegliwości bólowe, które jednak łagodzone środkami przeciwbólowymi ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza