Trwa ładowanie...

Tranxene – właściwości, skutki uboczne, czas działania

Tranxene to lek w kapsułkach z grupy pochodnych benzodiazepiny dostępny na receptę. Jest lekiem przeciwlękowym, zalecanym również jako wspomagacz przy występowaniu padaczki. Tranxene stosuje się również u osób z alkoholowym zespołem abstynencyjnym.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym"

spis treści

1. Tranxene – właściwości

Tranxene jest lekiem polecanym przez psychiatrów i neurologów. Posiada ogólne działanie przeciwlękowe, uspokajające i przeciwdrgawkowe. Jest dostępny w dawkach 5mg i 10mg, których stosowanie zaleca indywidualnie lekarz. Tranxene stosuje się w krótkotrwałych stanach odczuwania lęku i niepokoju. Ponadto, Tranxene jest lekiem skutecznym wspomagającym przebieg nerwicy.

Zalecany jest również do stosowania przy majaczeniach alkoholowym i stanach predeliryjnych charakterystycznych dla zespołu abstynencyjnego w uzależnieniu alkoholowym. Tranxene zawiera klorazept, pochodną benzodiazepiny. Dzięki temu składnikowi zmniejsza się napięcie mięśni szkieletowych, a Tranxene staje się równocześnie lekiem przeciwdrgawkowym.

Przyjmowanie Tranxene w większym dawkach wykazuje również działanie stricte nasenne. Kluczową rolą leku Tranxene jest wpływanie na centralny system nerwowy. Poprzez właściwości rozluźniające, Tranxene powoduje odprężenie wówczas wtedy, kiedy występują sytuacje napięcia.

2. Tranxene – skutki uboczne

Podobnie jak inne leki Tranxene może powodować działania niepożądane. Przy zwiększaniu dawkowania stosowania leku Tranxene może dojść do zahamowania aktywności psychoruchowej oraz senności. Często obserwowalne jest również wystąpienie niepamięci. Stosowanie preparatu może spowodować rozwój zależności psychicznej i fizycznej.

Ochrona przed padaczką
Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy...

zobacz galerię

Ponadto, objawami charakteryzującymi występowanie skutków ubocznych stosowania leku Tranxene są: ból i zawroty głowy, drażliwość, znużenie, niewyraźna mowa, stany depresji. Często dochodzi do zwiększenia masy ciała, a nawet utraty libido. Współwystępują również zaburzenia miesiączkowania oraz zahamowanie owulacji.

Możliwe skutki uboczne po zażywaniu leku Tranxene to także zaparcia, suchość błon śluzowych i gwałtowne spadki ciśnienia krwi. W znikomej liczbie przypadków może dojść do pobudzenia ruchowego, omamów, agresji, euforii, bezsenności czy wysypki skórnej. Ważną informacją jest, iż lek upośledza w pewnym stopniu sprawność psychofizyczną, w tym zdolność do prowadzenia pojazdów, a także obsługę maszyn.

Zobacz także:

Producent zaznacza, że wystąpienie wyżej wymienionych skutków ubocznych może być wynikiem nie zastosowania się do zalecanych wskazówek, tzn. jeżeli jest się uczulonym na któryś ze składników leku Tranxene bądź na inne benzodiazepiny. Nie stosuje się Tranxene również wtedy, gdy występuje ciężka niewydolność oddechowa, ciężka niewydolność wątroby czy zespół bezdechu sennego. Tranxene nie powinien być stosowany u kobiet w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży, ani podczas okresu karmienia piersią.

3. Tranxene – czas działania

Reakcja na lek Tranxene jest kwestią indywidualną. Najczęściej obserwuje się działanie leku po jednej do dwóch godzin od momentu jego zażycia. Nie jest to regułą, dlatego warto pamiętać, że jest to uwarunkowane predyspozycjami kierowanymi przez każdy z organizmów. Tranxene może być zarówno lekiem doraźnym jak i mających długotrwałe działanie. Jest to kwestia indywidualna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.