Trening siłowy zapobiega cukrzycy
Regularna aktywność fizyczna znacznie obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Znaczenie aktywności fizycznej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym jest nie do przecenienia. Ruch pozwala spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i poprawia wykorzystanie glukozy przez komórki organizmu.
Zważywszy na to, że cukrzyca typu 2 często idzie w parze z nadwagą i otyłością, regularne uprawianie sportu pozwoli zmniejszyć masę ciała i utrzymać mięśnie w lepszej kondycji.
1. Aktywność fizyczna a cukrzyca typu 2
U osób z rozpoznaną cukrzycą typu 2 nie zawsze konieczne jest leczenie farmakologiczne. Gdy stężenie cukru we krwi nie jest wysokie, pacjent jest informowany o konieczności stosowania się do zaleceń dietetycznych. Istotna w tym przypadku jest również aktywność fizyczna, która:
- ułatwia utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi,
- reguluje poziom cholesterolu,
- wzmacnia serce,
- opóźnia lub całkowicie eliminuje ryzyko rozwoju powikłań cukrzycowych,
- ułatwia uzyskanie prawidłowego poziomu cukru we krwi,
- zmniejsza ryzyko zawału i udaru mózgu.
Jeszcze nie tak dawno specjaliści byli zdania, że w profilaktyce cukrzycy typu 2 szczególne znaczenia mają ćwiczenia aerobowe o ograniczonej intensywności, a więc jazda na rowerze, nordic walking, jogging, aerobik.
Zdaniem naukowców z Harvard School of Public Health i University of Southern Denmark równie skutecznie przed cukrzycą może chronić trening siłowy. Badacze obserwowali mężczyzn, który pięć razy w tygodniu podejmowali trening siłowy przez co najmniej 30 minut. W ich przypadku ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 było mniejsze o 34 proc. Jeśli zaś aktywność tę połączono z treningiem aerobowym (150 minut w ciągu tygodnia), wówczas ryzyko zachorowania zmniejszyło się niemal o 60 proc.
W czasie treningu siłowego rośnie masa mięśni i poprawia się ich wrażliwość na insulinę. Trening tego typu dobrze wpływa na sylwetkę, zwiększa się wytrzymałość mięśniowa. Wzmocnieniu ulegają stawy, więzadła, ścięgna i kości (profilaktyka osteoporozy). Osoba trenująca staje się bardziej sprawna, poprawia się jej koordynacja nerwowo-mięśniowa. Ćwiczenia siłowe pozytywnie wpływają również na stan psychiczny i samopoczucie. Za ich pomocą można rozładować napięcie, zminimalizować skutki stresu, a ponadto dodać sobie energii do działania i pewności siebie.
Trening siłowy można podejmować wszędzie. Zaletą ćwiczeń na siłowni będzie łatwy dostęp do wielu przyrządów – atlasów, hantli. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by kupić je na własny użytek i ćwiczyć w czasie najbardziej dla siebie odpowiednim.
Trening siłowy można rozpocząć również bez sprzętu (przykłady: nożyce poziome, wykroki, pompki na podłodze, przysiad narciarski, brzuszki). W każdym przypadku jednak trzeba rozpocząć od rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających, a na zakończenie – wykonać ćwiczenia wyciszające.
Wystarczy trenować trzy razy w tygodniu i tak planować dni treningowe, by dać mięśniom czas na regenerację i odpoczynek.
Przed podjęciem regularnych ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza jeśli dotychczas nie preferowało się żadnego rodzaju sportu, warto skonsultować się z lekarzem. Dobrym pomysłem jest również rozmowa z dietetykiem.
W przypadku chorych z cukrzycą typu 2 przed rozpoczęciem ćwiczeń warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Pozwolą one ocenić stan zdrowia pacjenta.
Cukrzyca typu 2 to najbardziej rozpowszechniony typ cukrzycy. Jest to choroba postępująca, której przyczyn upatruje się w zaburzeniu wydzielania i/lub działania insuliny, jak również w otyłości, która przyczynia się do rozwoju insulinooporności.
Profilaktyka cukrzycy typu 2 obejmuje dbanie o prawidłową masę ciała, odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.