Trwa ładowanie...

Trepanacja zęba - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania

Trepanacja zęba polega na przewirceniu się od korony do komory zęba. Umożliwia to w stanach zapalnych lub zgorzelach ujście gazów i ropy nagromadzonych w komorach. Trepanacja zęba to składowa leczenia endodotycznego.

spis treści

1. Na czym polega trepanacja zęba?

Trepanacja zęba jest pierwszym etapem leczenia kanałowego. Stomatolog wykonuje ją zaraz po podaniu znieczulenia miejscowego. Specjalista przewierca się przez koronę bolącego zęba, aby dotrzeć do chorej miazgi. Trepanację zęba wykonuje się w celu odbudowy komory zęba. Leczenie kanałowe, którego trepanacja zęba jest częścią, polega na usunięciu miazgi z kanałów, a następnie na dezynfekcji i szczelnym wypełnieniu kanałów zęba odpowiednimi materiałami. Na koniec tego rodzaju leczenia stomatologicznego koronę zęba zabezpiecza się plombą.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Martwica miazgi

Wskazaniami do wykonania trepanacji zęba są przede wszystkim: stan zapalny zęba, martwica miazgi, zgorzel zęba. Trepanację zęba wykonuje się także, kiedy został niedopełniony kanał korzeniowy lub kiedy występują zmiany okołowierzchowe.

Co się stanie, jeśli przestaniesz myć zęby? Konsekwencje nie są tak oczywiste
Co się stanie, jeśli przestaniesz myć zęby? Konsekwencje nie są tak oczywiste [6 zdjęć]

Zakładasz piżamę i kładziesz się do łóżka. Układasz się wygodnie. Nagle przypominasz sobie, że zapomniałeś

zobacz galerię

2.1. Zapalenie miazgi zęba

Trepanację zęba wykonuje się w przypadkach, kiedy zapalenie miazgi zęba jest bardzo rozległe. Jest to powikłanie po nieleczonej próchnicy. Głównym objawem jest ból o różnym nasielniu. Jeśli ból występuje tylko podczas jedzenia lub tylko od czasu do czasu, to mamy do czynienia z zapaleniem początkowym. Jeśli ból jest ciągły i silny ,wtedy mamy do czynienia z zapaleniem miazgi nieodwracalnym. Pacjent może odczuwać także bóle głowy, zawroty głowy. Może mieć złe samopoczucie, gorączkę i ból gardła. Leczenie polega głównie na usunięciu próchnicy i wypełnieniu ubytków. Jesli pacjent zgłosi się do lekarza zbyt późno, a zmiany mają charakter nieodwracalny, trzeba wykonać trepanację zęba. Lekarz usuwa miazgę i wypełnia kanał korzeniowym odpowiednim materiałem. W skarjnych przypadkach dochodzi do usunięcia zęba.

2.2. Objaw zgorzeli zęba

Zgorzel zęba to stan, w którym dochodzi do rozpadku gnilnego obumarłej miazgi zęba. Miazga może obumrzec między innymi w wyniku ostrego zapalenia. Ojawem zgorzeli zęba jest najczęściej ból i zazwyczaj na tym etapie dochodzi do zmian zapalnych, które niszczą kości. Czasami zdarzają się także zmiany torbielowe, które mają tak duże rozmiary, że trzeba leczyć operacyjnie. Trepanacja zęba w przypadku zgorzeli polega na odcięciu źródła zakażenia. Większość zębów daje się uratować, ale w niektórych przypadkach może dojść do tego, że trzeba wyrwać kilka zębów.

Zobacz także:

3. Przeciwwskazania do trepanacji zęba

Przeciwwskazania do trepanacji zęba są zazwyczaj takie same jak do leczenia knalowego. Zabiegowi temu nie mogą poddać się osoby, które mają problemy z sercem, a dokładniej z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zapalenia wsierdzia. Również pacjenci, którzy mają sztuczną zastawkę serca lub cierpią na wrodzone wady serca, nie powinni poddawać się trepanacji zęba. Zabiegu powinny unikać też kobiety w ciąży i w czasie laktacji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Trepanacja zęba - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania
Trepanacja zęba - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza