Trichodynia – przyczyny, objawy i leczenie
Trichodynia to pojęcie, które odnosi się do bólu skóry głowy, włosów bądź cebulek włosów. Przyczyn nieprzyjemnych dolegliwości jest wiele. Dyskomfort może wywołać zarówno stres, jak i nieprawidłowa pielęgnacja włosów. Zdarza się, że to jeden z objawów choroby skóry głowy. Jak sobie radzić?
1. Co to jest trichodynia?
Trichodynia, czyli ból skóry głowy, włosów bądź cebulek włosów może się pojawić w różnych okresach życia, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Towarzyszy mu uczucie przewlekłego pieczenia lub mrowienia i swędzenia głowy. Jest to ból o podłożu psychosomatycznym. Pierwsze doniesienia o trychodynii pochodzą z lat 60. XX wieku.
Jakie są przyczyny trichodynii? Okazuje się, że jest ich wiele. Są bardzo różne, ponieważ nieprzyjemne dolegliwości w postaci bólu czy pieczenia mogą być wywołane przez:
- zwiększoną ekspresję neuroprzekaźnika – substancji P (przekaźnik bólu), która wywołuje nadwrażliwość skóry głowy, ale również stany zapalne i łysienie. Za nieprzyjemne objawy odpowiadają bodźce bólowe, które są wysyłane do mózgu przez zakończenia nerwowe oplatające pusty mieszek włosowy,
- wzmożoną aktywność gruczołów łojowych (łojotok przyczynia się do łojotokowego zapalenia skóry głowy),
- urazy, drapanie skóry głowy,
- zapalenie okołomieszkowe,
- niedobory żywieniowe w zakresie takich substancji jak: żelazo, ferrytyna, cynk, witamina B12, witamina D, witamina E,
- choroby pasożytnicze (wszy, które najczęściej gnieżdżą się w potylicznej i skroniowej części głowy, świerzbowiec ludzki),
- choroby grzybicze,
- obniżoną odporność organizmu,
- cukrzycę,
- nadmierne wychłodzenie skóry, uraz termiczny spowodowany długim przebywaniem na słońcu bez nakrycia głowy,
- stres, silne emocje, które powodują wzmożone napięcie mięśniowe, trudnymi sytuacjami życiowymi,
- depresję, nerwicę, napady lęku,
- nieprawidłową pielęgnacją włosów i skóry głowy, zaniedbywanie higieny skóry głowy,
- noszenie ciasnych gumek do włosów, częste związywanie ich w ciasny kok czy tak zwany koński ogon (syndrom kucyka),
- reakcję alergiczną na kosmetyk: szampon, odżywkę do włosów, maskę bądź wcierkę,
- zaburzenia hormonalne,
- leczenie antynowotworowe, stosowanie leków immunosupresyjnych,
- trichotillomanię. To zaburzenie psychiczne, którego przejawem jest niepohamowane wyrywanie włosów.
2. Objawy trichodynii
Trichodynia to zespół bólowy dotyczący skóry głowy. Towarzyszy mu:
- tkliwość skórna,
- mrowienie,
- uczucie gorąca,
- pieczenie
Wrażenie może dotyczyć całej skóry głowy lub tylko części. Pacjenci często mówią, że dokucza im po prostu ból skóry głowy, ale i pieczenie skóry na czubku głowy czy na części potylicznej bądź pojawia się ból na czubku głowy przy dotyku. Zdarza się, że ból jest trudny do zlokalizowania.
Ból najsilniej jest odczuwany podczas mycia lub czesania włosów. Bywa, że dolegliwości są odczuwane tak intensywnie, że nieprzyjemne doznania wiążą się z odczuwanym podmuchem wiatru czy noszeniem czapki.
Często włosy osób zmagających się z trichodynią są w kiepskiej kondycji. Stają się matowe i przetłuszczone, pojawia się nadmierne ich wypadanie i łysienie.
Trichodynia może nie powodować zmian skórnych, zdarza się jednak, że widoczne są:
- teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne,
- zaczopowane ujścia mieszków włosowych (czopy woskowe) jak w łojotoku tłustym,
- przerzedzenia w miejscach bólowych,
- zaczerwienienie, łuszczenie i świąd.
3. Leczenie trichodynii
Jak sobie radzić z trichodynią? Przede wszystkim należy skontaktować się z trychologiem lub dermatologiem, który oceni kondycję skóry głowy i włosów oraz udzieli wskazówek, jak radzić sobie z dolegliwością. Zaleci zarówno domowe sposoby, jak i zabiegi trychologiczne. W przypadku podejrzenia bądź stwierdzenia psychicznego podłoża objawów należy udać się do psychologa.
Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy. Warto sięgać wyłącznie po delikatne, lekki i naturalne kosmetyki i stosować te, które mają właściwości odżywcze, nawilżające, tonizujące i zmiękczające.
Czy istnieją domowe sposoby na ból włosów? Można łagodzić objawy stosując:
- szampony do wrażliwej skóry głowy,
- olejki i lotiony kojące,
- ampułki zawierające na przykład mentol, który ma działanie przeciwzapalne oraz dodatkowo wykazuje cechy przeciwgrzybicze i przeciwświądowe,
- peeling skóry głowy,
- masaże relaksujące,
- naprzemienny prysznic zimny i ciepły.
Warto również zdecydować się na zabieg karboksyterapii, polegający na wstrzykiwaniu w tkanki podskórne dwutlenku węgla. Ma on działanie przeciwbólowe, ponadto odżywia, regeneruje i poprawia ukrwienie skóry głowy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.