"Twarde dowody". Zbija cholesterol i trójglicerydy w tym samym czasie
Obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów wymaga połączenia odpowiedniej diety, aktywności fizycznej oraz zdrowych nawyków. Jednak możemy zrobić coś więcej - istnieje dodatkowo witamina, której przyjmowanie przyniesie nam korzyści na tym polu. Opowiada o tym lek. Marek Skoczylas.
1. Jak obniżyć poziom "złych" lipidów?
Dr Marek Skoczylas na swoim kanale na Youtube promuje wiedzę medyczną. Tym razem zajął sie tematem obniżania poziomu niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji.
Wielu Polaków boryka się z podwyższonym poziomem cholesterolu, jeśli dodamy do tego także wysoki poziom trójglicerydów, sytuacja może wymagać konsultacji lekarskiej.
Osobom, które chcą obniżyć poziom lipidów, medyk przypomniał: "Niewiele jest substancji, które w tym samym czasie znacząco obniżają poziom złego cholesterolu oraz trójlicerydów. Jedną z nich jest witamina C".
Jak wyjaśnił lekarz, "są na to twarde dowody", bo aż z dziesięciu badań klinicznych przeprowadzonych na ludziach wynika, że 500 mg witaminy C już w zaledwie cztery tygodnie obniża podwyższony poziom niekorzystnych dla zdrowia lipidów, czyli cholesterolu i trójglicerydów i nieznacznie podwyższa poziom "dobrego" cholesterolu.
2. Problem 20 mln Polaków
20 mln Polaków ma wysoki cholesterol. Jego objawy często stają się widoczne gołym okiem. Są to np. żółtawe guzki na skórze, zwane kępkami żółtymi, które mogą pojawiać się wokół oczu, łokci lub kolan. Kiedy żyły są zapchane cholesterolem, doświadczamy też innych symptomów, są to np. bóle nóg lub klatki piersiowej. Przy bardzo wysokich trójglicerydach może dojść do powiększenia wątroby.
Wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów można wykryć jedynie poprzez badania laboratoryjne, takie jak lipidogram.
Co robić, jeśli poziomy są wysokie?
- skonsultuj się z lekarzem w celu oceny ryzyka i ustalenia leczenia,
- wprowadź zdrową dietę (bogatą w błonnik, niskotłuszczową, z ograniczeniem cukrów prostych),
- zwiększ aktywność fizyczną,
- unikaj palenia i ogranicz spożycie alkoholu,
- przyjmuj leki zgodnie z zaleceniem lekarza, jeśli są konieczne.
Warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne, szczególnie jeśli masz czynniki ryzyka, takie jak nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie czy obciążenie rodzinne.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.