Twardy brzuch w ciąży – przyczyny, postępowanie

W trakcie ciąży należy bardzo dużą uwagę przykładać do każdego pojawiającego się objawu. Jednym z takich niepokojących symptomów jest twardy brzuch. Jakie są przyczyny tego, że brzuch kobiety ciężarnej staje się twardszy? W jakiej sytuacji twardy brzuch jest czymś normalnym a kiedy należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się natychmiast do szpitala?

1. Twardy brzuch w ciąży – przyczyny

Twardy brzuch może się pojawić około dwudziestego tygodnia ciąży. Jest on zazwyczaj następstwem skurczów Braxtona-Hicksa nazywanych także skurczami przepowiadającymi. W tej sytuacji twardy brzuch jest objawem fizjologicznym zachodzącym podczas prawidłowo rozwijającej się ciąży. Zadaniem tego typu skurczy jest przygotowanie macicy do zbliżającego się porodu. Można je rozpoznać po tym, że postępują one stopniowo od góry brzucha ku dołowi. W tym przypadku charakterystyczny jest również czas ich trwania, najczęściej nie trwają one dłużej niż trzydzieści sekund. Wraz z rozwojem ciąży mogą one występować coraz częściej i trwać dłużej.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Twardy brzuch w czasie ciąży może być efektem skurczów.
Twardy brzuch w czasie ciąży może być efektem skurczów.

Jednak istnieją sytuacje, gdy twardy brzuch powinien wzbudzić nasz niepokój. Kobieta ciężarna powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdy podczas skurczu nastąpi:

Wyżej wymienione objawy mogą być następstwem odklejenia łożyska lub przedwczesnego porodu. Konsultacji lekarskiej wymaga również sytuacja, gdy twardy brzuch pojawia się w trakcie leżenia i towarzyszy mu kłucie.

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży
Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży [10 zdjęć]

Wystający brzuszek przenosi środek ciężkości i w związku z tym często nieświadomie plecy wykrzywiają...

zobacz galerię

2. Twardy brzuch w ciąży – postępowanie

W przypadku, gdy twardy brzuch wywołany skurczami Braxtona-Hicksa stanowi dla kobiety ciężarnej dyskomfort można spróbować go rozluźnić. Bardzo często pomaga zmiana pozycji ciała na bardziej komfortową. Sprawdzonym sposobem jest również delikatne uniesienie nóg, na przykład położenie ich na drugim krześle. Można też przespacerować się po pokoju, spokojnie oddychając. Dotlenie organizmu sprawia, że mięśnie się rozluźniają a twardy brzuch staje się mniej dokuczliwy.

Niewskazane jest natomiast masowanie twardego brzucha w ciąży. Tego rodzaju działanie może przynieść niepożądane efekty w postaci nasilenia się skurczów oraz ruchów dziecka. Twardy brzuch może pojawić się też wyniku wysiłku fizycznego, na przykład po dłuższym marszu. W takiej sytuacji kobieta ciężarna powinna odpocząć.

Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży
Witaminy, które obowiązkowo musisz przyjmować w ciąży [7 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta myśli nie tylko o sobie, ale także o rosnącym w jej brzuchu dziecku. Powinna...

zobacz galerię

Niektórzy lekarze w przypadku uciążliwych skurczów, którym towarzyszy twardy brzuch zalecają kobietom w ciąży przyjmowanie magnezu w dobrze przyswajalnej formie. Należy jednak pamiętać by każdą suplementacje diety skonsultować ze swoim ginekologiem i nie robić tego na własną rękę.  Uzupełnienie magnezu sprawia, że skurcze są mniej odczuwalne. Znika również uczucie twardego brzucha.

Każda kobieta w ciąży powinna również pamiętać o uzupełnianiu płynów. Jest to szczególnie ważne podczas wysiłku na przykład w pracy lub na spacerze. Lekarze zalecają kobietom ciężarnym spożywanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Twardy brzuch może być także następstwem niewłaściwego nawodnienia organizmu.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.