Trwa ładowanie...

Tych leków nie bierz przed snem. Lekarz ostrzega

 Katarzyna Prus
18.01.2023 18:06
Niektóre leki zażyte zbyt późno mogą wywołać efekty uboczne
Niektóre leki zażyte zbyt późno mogą wywołać efekty uboczne (Getty Images)

Nie tylko dawka leków, ale również pora ich przyjmowania ma znaczenie. Niektóre środki zażywane zbyt późno mogą poważnie zaszkodzić. Na jakie trzeba szczególnie uważać, by uniknąć efektów ubocznych?

spis treści

1. Pora dnia wpływa na działanie leku

Choć mogłoby się wydawać, że na efekt leczenia wpływa przede wszystkim dawkowanie, to okazuje się, że to nie wszystko. Znaczenie ma też to, jak łączymy leki, czym je popijamy, a także pora ich zażywania.

Pora zażywania leków ma znaczenie
Pora zażywania leków ma znaczenie (Getty Images)

Niektóre preparaty najlepiej zażywać przed godziną 18. Zbyt późna pora może sprawić, że nie będą działać tak, jak powinny lub wywołają skutki uboczne.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Jacob Hascalovici, neurolog z Albert Einstein College of Medicine, wskazuje na pięć leków oraz suplementów diety, które mogą być pod tym kątem szczególnie problematyczne. Jakie mogą być skutki dla chorego?

"Niektóre leki i suplementy mogą sprawić, że będziesz bardziej niespokojny lub bardziej pobudzony" – ostrzega dr Hascalovici. To właśnie dlatego, zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza, a nie przyjmować leki o dowolnej godzinie.

2. Nigdy nie bierz przed snem

Po jakie leki lepiej nie sięgać wieczorem, szczególnie przed snem? Dr Hascalovici wskazuje na pięć preparatów, które zawsze lepiej brać przed godz. 18, by uniknąć efektów ubocznych. Należą do nich:

  • ashwagandha - może wchodzić w interakcje z innymi lekami i sprzyjać bezsenności,
  • kortykosteroidy - lepiej przyjmować je rano rano, bo pomagają radzić sobie z objawami, które mogą się nasilać w ciągu dnia, ponadto te leki mogą zwiększać bezsenność, wpływając na przetwarzanie kortyzolu,
  • glukozamina i chondroityna – efektem ubocznym obu suplementów jest bezsenność i bóle głowy,
  • multiwitaminy – niektóre preparaty zawierają np. kofeinę czy zieloną herbatę, które nie sprzyjają wyciszeniu i mogą utrudniać sen,
  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – u niektórych osób takie leki się wiązać z pobudzeniem i zaburzeniami snu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze