Trwa ładowanie...

Tych okularów przeciwsłonecznych nie kupuj. Możesz stracić wzrok

 Katarzyna Prus
10.06.2022 18:20
Filtr w okularach przeciwsłonecznych jest kluczowy dla ochrony oczu
Filtr w okularach przeciwsłonecznych jest kluczowy dla ochrony oczu (Getty Images)

Okuliści ostrzegają, że światło słoneczne jest bardzo szkodliwe dla siatkówki i działa fototoksycznie. - Stosując niedostateczną ochronę oczu lub w ogóle z niej rezygnując, możemy narażać się na poważne choroby. Niestety wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest filtr w okularach przeciwsłonecznych - zaznacza prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie.

spis treści

1. Filtr w okularach jest kluczowy

Czym jest filtr w okularach? Nie należy go na pewno mylić z kolorem szkieł. - Filtry, który zapewniają oku pełną ochronę mogą mieć nawet bardzo jasne szkła, podczas gdy ciemne lub czarne szkła mogą go nie mieć w ogóle. Niestety, kupując okulary np. na ulicznych stoiskach, często kierujemy się właśnie kolorem szkła i wybieramy te najciemniejsze, które tak naprawdę nie dają nam żadnej ochrony, bo nie mają filtra - zaznacza prof. Rejdak.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem chronią przed chorobami oczu
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem chronią przed chorobami oczu (Getty Images)
Zobacz film: "Opuchnięte oczy. Zobacz, co mogą oznaczać"

Ekspert zwraca także uwagę na fakt, że okulary, które chronią przed promieniami UV mają specjalne oznaczenia CE czy EN. - Oznacza to, że soczewki spełniają normy Unii Europejskiej w zakresie takiej ochrony - zaznacza prof. Rejdak. - Ważne jest też oznaczenie dotyczące samego filtra. Optymalny będzie symbol UV 400, który wskazuje, że filtr daje pełną ochronę przed promieniami ultrafioletowymi - dodaje.

2. Jak słońce szkodzi oczom?

Na co jest narażone oko, kiedy nie ma dostatecznej ochrony przed promieniowaniem UV?

- Światło słoneczne jest bardzo szkodliwe dla siatkówki oka. Działa fototoksycznie, uwalniając wolne rodniki. To może prowadzić do rozwoju różnych chorób oczu, m.in. zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy czy zespołu suchego oka - wylicza prof. Rejdak. - Może także prowadzić do zapalenia spojówek i podrażnienia rogówki, które będą wymagały interwencji medycznej. W przypadku osób chorych na cukrzycę, narażenie na światło słoneczne będzie pogłębiało schorzenia w obrębie plamki żółtej lub nasilało zespół suchego oka - tłumaczy okulista.

Brak ochrony przed promieniami UV w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ślepoty. Zaćma, starcze zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet czerniak spowodowane brakiem odpowiedniej profilaktyki przeciwsłonecznej, mogą rozwinąć się po latach.

W warunkach europejskich są to przeważnie uszkodzenia przewlekłe i wolnopostępujące. Ryzyko poważniejszych zmian, w tym poparzeń jest mniej prawdopodobne ze względu na mniejszą intensywność światła niż w krajach o większym nasłonecznieniu. Dlatego o odpowiednio dobranych okularach powinniśmy w szczególności pamiętać, udając się na egzotyczne wakacje.

3. "Wewnętrzne żaluzje"

Prof. Rejdak zwraca uwagę, że ochronę przed promieniowaniem UV może zapewnić dieta bogata w przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki.

- Antyoksydanty występujące naturalnie, m.in. w warzywach, owocach, rybach to "wewnętrzne żaluzje". Chodzi o witaminy A, E i C, cynk, selen, a także luteinę i zeaksantynę, które skutecznie chronią siatkówkę i plamkę żółtą przed uszkodzeniami - wyjaśnia prof. Rejdak.

Luteina i zeaksantyna działają najlepiej w duecie. Luteinę można znaleźć m.in. w:

  • liściastych warzywach (szpinak, jarmuż, boćwina),
  • dyni,
  • brokułach,
  • grochu,
  • jajkach,
  • marchwi,
  • słodkich ziemniakach.

Z kolei źródłem zeaksantyny będą m.in.:

  • pomidory,
  • papryka,
  • kukurydza,
  • brukselka,
  • jagody goji,
  • szafran.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze