Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna to wynalazek XX-wiecznej medycyny, który pozwala kobiecie w sposób świadomy regulować swoją płodność. Nie jest przesadą twierdzenie, że bez pigułki antykoncepcyjnej feminizm i emancypacja kobiet utknęłyby w martwym punkcie.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Możliwości, jakie stwarza nam nowoczesna antykoncepcja, są nie do przecenienia. Jednak w życiu nie ma nic za darmo i niestety antykoncepcja hormonalna, obok licznych zalet, posiada także wady.

Zobacz film: "Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje?"

Jak to się dzieje w przypadku większości leków, istnieje możliwość wystąpienia licznych skutków ubocznych i związanych z nimi działań niepożądanych, istotnych dla całego organizmu. Trzeba pamiętać, że tabletka antykoncepcyjna nie jest obojętna dla zdrowia kobiety.

Na ulotce, obok takich działań niepożądanych, jak plamienia acykliczne, trądzik, łojotok, bóle głowy, nudności, wymioty, bóle sutków, grzybica pochwy, obniżenie libido, znaleźć możemy wzmiankę o wzroście masy ciała.

Czy istotnie tabletka antykoncepcyjna może spowodować przyrost masy, a jeśli tak, to w jakim mechanizmie? Pytanie to dla współczesnej kobiety jest bardzo istotne dziś, w dobie powszechnego nacisku na zdrowy styl życia i szczupłą sylwetkę.

Obawa przed przytyciem jest jednym z częstych powodów, dla których rezygnujemy z sięgnięcia po tabletkę. Jednak czy obawa ta jest uzasadniona?

Zatrzymanie wody w organizmie w cyklu owulacyjnym

Progestageny, czyli jeden z dwóch hormonów zawartych w tabletce antykoncepcyjnej, mają działanie nieco podobne do mineralokortykoidów, a mianowicie powodują zatrzymywanie jodów sodu w organizmie tak, aby nie były wydzielane z moczem.

Jony te mają zaś tę właściwość, że przyciągają do siebie cząsteczki wody, która podąża za nimi i także nie zostaje wydalona. W ten sposób w organizmie następuje retencja, czyli zatrzymanie sodu i wody, co przyczynia się do lekkich obrzęków i niewielkiego zwiększenia ciężaru ciała.

Bardzo podobna sytuacja pojawia się u kobiet nieprzyjmujących tabletek w drugiej fazie cyklu owulacyjnego, tuż przed miesiączką, kiedy w organizmie wzrasta poziom progesteronu (hormonu podobnego do tych, które zawierają pigułki).

Wracając do drugiej połowy cyklu owulacyjnego, kiedy to zwiększa się poziom progesteronu we krwi – wiele z was zauważyło pewnie u siebie w tym okresie większą niż zwykle chęć na jedzenie. No właśnie, zwiększony apetyt to kolejny skutek działania progestagenów, odczuwany także przez część osób przyjmujących hormonalną antykoncepcję.

Ewentualny przyrost masy ciała po przyjmowaniu pigułek jest związany ze zwiększeniem ilości przyjmowanego pokarmu, a nie z samym lekiem. To nie z powodu tabletek tyjemy, ale z braku silnej woli, która jest wystawiona na próbę podczas ich zażywania.

Aby trzymać linię, trzeba dokładnie kontrolować swoją dietę, tak aby pomimo pokus nie zwiększać ilości kalorii przyjmowanych w ciągu doby.

Kłopot z przyrostem masy ciała podczas stosowania tabletek będą więc miały przede wszystkim kobiety, które już wcześniej nie potrafiły sobie odmawiać słodyczy, ciast i innych frykasów – będzie im bowiem jeszcze trudniej powściągnąć swój apetyt.

Zdrowa dieta podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Jak sobie z tym poradzić? Warto zacząć liczyć kalorie, a przynajmniej zapoznać się z tabelami, by wiedzieć, jakich produktów lepiej unikać, by łatwiej trzymać linię.

Dobrze jest wprowadzić do swych przyzwyczajeń żywieniowych dietę śródziemnomorską oraz wyeliminować lub chociaż ograniczyć słodycze. Poza tym bardzo ważna jest ilość posiłków w ciągu dnia – wbrew pozorom, spożywanie jednego, dwóch posiłków dziennie sprzyja tyciu, i to w sposób znaczący!

Organizm próbuje wtedy najeść się na zapas i odłożyć tłuszczyk, bo „wydaje” mu się, że najwyraźniej dostęp do pożywienia jest ograniczony, skoro „dostawy” kalorii są tak rzadko! Szczupłą sylwetkę łatwiej utrzymać, gdy je się 5 razy dziennie, ale po trochu.

Zatrzymywania wody w organizmie – ograniczenie spożywania soli kuchennej może pomóc w zapobieganiu retencji. Jeśli czujesz się na siłach – najlepiej, jeśli w ogóle przestaniesz solić, gdyż sporo chlorku sodu przyjmujemy codziennie nieświadomie w przeróżnych produktach spożywczych, począwszy od chleba, na chipsach skończywszy.

Podsumowując temat dotyczący wpływu antykoncepcji hormonalnej na wzrost masy ciała – pigułki bezpośrednio nie powodują tycia, mogą mu co najwyżej sprzyjać przez zwiększenie apetytu. To, czy kobieta po nich przytyje, zależy bezpośrednio od tego, czy jest łakomczuchem, czy też ma silną wolę i potrafi odmówić sobie smakołyków.

Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Darney D.P., Speroff L. Antykoncepcja, Medycyna Praktyczna, Kraków 2007, ISBN 83-7430-102-2
  • Pertyński T., Zyss T. (red.), Antykoncepcja, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-29-2
  • Guillebaud J., Szarewski A., Wszystko o antykoncepcji, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-31-6
  • Skałba P. Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3166-9

Uroda

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uroda
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 6 godzin temu

14

Pomocni lekarze

Artykuły Uroda
Uroda

Pink is the new black, czyli moda na subtelną kobiecość

Pink is the new black, czyli moda na subtelną kobiecość

Różowa narzutka Stworzenie oryginalnej stylizacji wymaga od nas przede wszystkim pomysłowości. Czasem nie wystarczy umiejętne połączenie kolorów czy dobranie dodatków, ale trzeba pójść krok dalej i „zmiksować" różne style - Magdalena Pietras. Dziś...

Uroda

Właściwości i zastosowanie skorupek jaj

Właściwości i zastosowanie skorupek jaj

Niedoceniany skarb Leczy podrażnienia skóry, sprawia że kawa smakuje lepiej, może też czyścić garnki. O czym mowa? O skorupce jaja kurzego. Jak się okazuje jest ona bardzo niedoceniana. A niesłusznie, zawiera bowiem wszystkie mikro i makroelementy. Przeczytaj,...

Uroda

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą

Mniejszy stres Badania wykazały, że kontakt z naturą obniża poziom stresu już w ciągu 5 minut. Ucieczka od betonowej dżungli i frustrującej technologii to zasłużona okazja do relaksu i odstresowania. Więcej szczęścia Otaczanie się zielenią sprawia, że...

Uroda

Sprawdź, czy wiesz jak prawidłowo używać zalotki

Sprawdź, czy wiesz jak prawidłowo używać zalotki

Zalotka, a piękne rzęsy Za pomocą zalotki możesz znacząco poprawić wygląd rzęs i nadać im efekt fantastycznego podkręcenia. Niemniej jednak, nieodpowiednie jej użycie może wręcz zaszkodzić rzęsom. Dowiedz się, w jaki sposób poprawnie używać zalotki i...

Uroda

Materiały, które mogą podrażniać wrażliwą skórę

Materiały, które mogą podrażniać wrażliwą skórę

Materiały powodują podrażnienia Materiały, które podrażniają wrażliwą skórę mogą różnić się w przypadku różnych osób, ale istnieje kilka ich rodzajów, które częściej sprawiają problemy osobom z delikatną skórą. Jeśli masz problem z podrażnieniami, wystarczy...

Uroda

Cytryna dla urody - poznaj jej moc

Cytryna dla urody - poznaj jej moc

Niezwykła moc cytryny Wiele osób kocha doskonały smak lemoniady cytrynowej czy rozmaite potrawy wzbogacone nutą cytrynową. Warto wiedzieć, że ten owoc odnalazł również szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry. Zastanawiasz się, jakie? Tonik nawilżający...

Uroda

9 dziwacznych sekretów piękna hollywoodzkich gwiazd

9 dziwacznych sekretów piękna hollywoodzkich gwiazd

Tajemnica piękna Niemal wszystkie gwiazdy mogą się poszczycić nieskazitelnym i pięknym wyglądem. W pewnym stopniu jest to wynik pracy sztabu specjalistów. Niemniej jednak celebryci często korzystają z mało popularnych sposobów umożliwiających zachowanie...

Uroda

Jak działa rybi kolagen?

Jak działa rybi kolagen?

Rybi kolagen - białko nie tylko na zmarszczki Chociaż kolagen występuje w wielu produktach, ten pochodzący od ryb jest jego najlepszym źródłem. Jest on o 1,5 razy lepiej wchłanialny od tego występującego w innych zwierzętach, np. w świniach. Posiada mniejszą...

Uroda

Mamy rozwiązania na najbardziej irytujące defekty urodowe

Mamy rozwiązania na najbardziej irytujące defekty urodowe

Urodowe wpadki Która z nas nie lubi wyglądać pięknie? Spierzchnięte usta, szminka rozmazana jak u Jockera czy oczy pandy z pewnością nam tego nie ułatwiają. Jak to się dzieje, że wychodząc z domu, wyglądamy nieskazitelnie, a już po dwóch godzinach na...

Uroda

Jak wyglądać 10 lat młodziej?

Jak wyglądać 10 lat młodziej?

Popraw postawę ciała Z wiekiem zaczynamy się nieco garbić, a postawa wiele mówi o wieku człowieka. Prawidłowa postawa nie tylko sprawia, że wyglądasz młodziej i szczuplej oraz dodaje kilka centymetrów wzrostu, ale także wpływa pozytywnie na zdrowie pleców....