Tydzień, trzy, a nawet kilka miesięcy. Ile trwa kaszel w infekcjach dróg oddechowych?
Kaszel to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów infekcji dróg oddechowych. W sezonie jesienno-zimowym każdy z nas przechodzi co najmniej cztery takie infekcje, a większość z nich przebiega z kaszlem. Ile trwa kaszel przy przeziębieniu czy grypie, COVID-19 i krztuścu?
1. Czemu służy kaszel?
Kaszel to bezwarunkowy odruch, który służy oczyszczeniu dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny, zanieczyszczeń czy ciała obcego. Powstaje przez pobudzenie punktów kaszlowych zlokalizowanych w tchawicy, oskrzelach, krtani czy nosogardzieli. Dlatego też towarzyszy niemal każdej infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych jak zapalenie płuc. Na początku choroby występuje kaszel nieproduktywny, potem z biegiem czasu kaszel staje się mokry. Wraz z przemijaniem objawów ponownie staje się suchy.
Utrzymujący się w czasie infekcji kaszel nie powinien stanowić powodu do niepokoju, w szczególności, jeśli ustępuje wraz z przemijaniem innych objawów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych schorzeń nawet przez wiele tygodni po wyzdrowieniu może utrzymywać się kaszel poinfekcyjny. A ile trwa w czasie choroby?
2. COVID-19, grypa, przeziębienie. Tyle trwa kaszel
Wraz z nadejściem jesieni wzrosła liczba przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Do najczęściej wymienianych objawów COVID-19, od kiedy pojawił się wariant Omikron, a potem kolejne jego podwarianty, zalicza się kaszel. Powstaje wskutek uszkodzenia nabłonka wyścielającego górne drogi oddechowe i często jest kaszlem suchym, nawet wywołującym duszności. Może utrzymywać się przez cały czas trwania infekcji, od pięciu do 14 dni. Jeśli trwa dłużej i nie towarzyszy mu gorączka, katar czy ból gardła, mówimy wówczas o kaszlu poinfekcyjnym. Ten będzie utrzymywać się aż do momentu zregenerowania się nabłonka dróg oddechowych.
Zimą rośnie liczba przypadków grypy, groźnej choroby wirusowej, w której przebiegu występuje suchy, duszący kaszel. Objawy, tj. gorączka, uczucie rozbicia czy bóle kostno-stawowe, zazwyczaj trwają od trzech do siedmiu dni, jednak kaszel może utrzymywać się dłużej. Jeśli jednak nasila się mimo ustępowania choroby, może wskazywać na powikłanie w postaci infekcji bakteryjnej.
Najbardziej powszechną infekcją dopadającą Polaków jesienią oraz zimą jest przeziębienie. Jest wywoływane przez jeden z aż 200 różnych wirusów. Objawy przeziębienia zazwyczaj są łagodne, mają charakter samoograniczający i trwają stosunkowo krótko. Pojawiający się przy przeziębieniu kaszel powinien ustępować w ciągu siedmiu do dziesięciu dni razem z przemijaniem objawów choroby, tj. katar i ból gardła. U co czwartej osoby po przeziębieniu może pozostać kaszel utrzymujący się dwa do trzech tygodni, niekiedy dłużej.
Choć to infekcje wirusowe należą do najczęstszych, to w ostatnim roku dramatycznie wzrosła liczba zachorowań na chorobę o podłożu bakteryjnym, krztusiec. Schorzenie dawniej zwane kokluszem objawia się przez charakterystyczny przypominający pianie koguta dokuczliwy, napadowy kaszel. Nasila się nocą, wywołuje duszności, może prowadzić do wymiotów, niedotlenienia, a nawet złamań żeber. Utrzymuje się powyżej trzech tygodni, a po ustąpieniu innych objawów choroby - nawet przez trzy miesiące.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.