Trwa ładowanie...

Tympanometria - właściwości, wskazania do badania uszu

Tympanometria to jedno z badań laryngologicznych, mające za zadanie zbadać impedancję akustyczną ucha, inaczej mówiąc sztywność błony bębenkowej. Podczas badania rejestrowane są wychylenia błony bębenkowej przy zmieniającym się ciśnieniu statycznym w przewodzie słuchowym, przy czym informacje uzyskuje się, wykorzystując odbitą falę dźwiękową. Badanie to umożliwia ocenę stanu ucha środkowego, a także ocenę ucha wewnętrznego, wykorzystując odruch z mięśnia strzemiączkowego na podawany bodziec akustyczny.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

spis treści

1. Tympanometria - właściwości

Dlaczego prawe ucho jest lepsze?
Dlaczego prawe ucho jest lepsze?

Zaskakujące wyniki badań dał eksperyment wykonany przez naukowców z University of Valencia. Jak się okazało,...

zobacz galerię

Obszary i skuteczność badania:

I. Ucha środkowego:

  • sztywność układu kosteczek,
  • istnienie bezpowietrzności lub płynu w jamie bębenkowej.

II. Ucha wewnętrznego - wykorzystując odruch z mięśnia strzemiączkowego na podawany bodziec akustyczny i zjawisko wyrównania głośności w tzw. niedosłuchu ślimakowym.

2. Tympanometria - wskazania do badania uszu

Wskazaniami do wykonania badania uszu są:

  • niedosłuch przewodzeniowy przy niezmienionej błonie bębenkowej lub z widocznym płynem w jamie bębenkowej,
  • niedosłuch przewodzeniowy przy złej drożności trąbki słuchowej,
  • niedosłuch przewodzeniowy z niemożliwością oceny jego przyczyny w innych badaniach,
  • niedosłuch odbiorczy,
  • niedowład nerwu twarzowego.

Tympanometria wykonywana jest w pozycji siedzącej. Jeden z przewodów zostaje uszczelniony zatyczką, do której podłączone są przewody z aparatu tympanometrycznego. Przewody podłączone są do generatora dźwięku, mikrofonu i pompy, zmieniającej ciśnienie w przewodzie słuchowym. Podczas badania słuchu rejestrowane są zmiany ciśnienia (od podciśnienia do nadciśnienia), które powodują wychylenia błony bębenkowej. Cały czas przewód słuchowy musi być uszczelniony, chory nie może mówić i przełykać. Pacjent odczuwa dyskomfort związany ze zmianą ciśnienia w przewodzie słuchowym i głośności podawanego dźwięku. Badanie uszu trwa kilkanaście minut.

Następny artykuł: Zapalenie ucha środkowego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.