Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Tympanoplastyka - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, powikłania

Tympanoplastyka to operacja ucha środkowego.
Tympanoplastyka to operacja ucha środkowego. (Adobe Stock)

Tympanoplastyka to chirurgiczna procedura medyczna, której celem jest naprawa uszkodzonej błony bębenkowej i/lub kości słuchowych w uchu środkowym. Operacja uszu wykonywana jest w celu przywrócenia utraconego słuchu na skutek perforacji błony bębenkowej, urazu czy zakażenia. Celem zabiegu jest także zmniejszenie ryzyka rozwoju powikłań związanych z infekcjami ucha środkowego. Jakie są wskazania do operacji słuchu? Jak dbać o uszy po operacji?

spis treści

1. Co to jest tympanoplastyka?

Tympanoplastyka to operacja ucha środkowego, która ma na celu naprawienie uszkodzonych elementów ucha wewnętrznego (błony bębenkowej i/lub kosteczek słuchowych). Procedura ta jest zwykle wykonywana u osób, u których nastąpiła perforacja błony bębenkowej bądź uszkodzenie kości słuchowych w wyniku urazu, infekcji lub innych schorzeń.

Celem tympanoplastyki jest przywrócenie lub poprawa słuchu, powstrzymanie nawracania zapalenia ucha środkowego i redukcja ryzyka rozwoju powikłań.

1.1. Tympanoplastyka a myringoplastyka, tympanotomia i tympanostomia

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Myringoplastyka to metoda naprawy jedynie błony bębenkowej, bez rekonstrukcji struktur ucha środkowego. Jest stosowana w przypadkach, gdy uszkodzenie dotyczy głównie błony bębenkowej i nie ma zaawansowanego ubytku w innych strukturach ucha środkowego. Rekonwalescencja po myringoplastyce zajmuje zwykle kilka tygodni.

Tympanotomia to natomiast procedura chirurgiczna, która polega na wykonaniu otworu w błonie bębenkowej w celu uzyskania dostępu do ucha środkowego. Jest wykonywana głównie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych, takich jak drenaż ropnia ucha środkowego.

Tympanostomia polega z kolei na wykonaniu nacięcia w błonie bębenkowej i wprowadzeniu cienkiej plastikowej lub metalowej rurki (drenu) do ucha środkowego. Celem zabiegu jest odpływ płynu, który nagromadził się w wyniku infekcji lub dysfunkcji trąbki słuchowej.

Operacja perlaka, czyli mastoidectomia, umożliwia usunięcie zmian zapalnych z wyrostka sutkowatego oraz jamy bębenkowej. Rekonwalescencja po operacji perlaka zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia pacjenta, obecność powikłań i indywidualna reakcja organizmu na zabieg.

2. Dlaczego wykonuje się tympanoplastykę?

Tymponoplastyka jest wykonywana w następujących celach:

 • naprawa perforacji błony bębenkowej,
 • przywrócenie lub poprawa słuchu,
 • zmniejszenie częstotliwości infekcji ucha środkowego,
 • przygotowanie do wszczepienia implantu słuchowego,
 • guzy lub polipy w uchu środkowym,
 • zatrzymanie przecieku płynu do ucha środkowego
 • przywrócenie prawidłowego ciśnienia w uchu środkowym,
 • rekonstrukcja ucha po urazie.

3. Jak przebiega procedura tympanoplastyki?

Procedura tympanoplastyki może przebiegać w kilku etapach, w zależności od konkretnego przypadku i zakresu uszkodzeń ucha środkowego. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent kierowany jest na badania audiometryczne i obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Konieczna jest również konsultacja z otolaryngologiem oraz anestezjologiem w celu dobrania odpowiedniego rodzaju znieczulenia. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w obrębie ucha zewnętrznego lub tuż za uchem, aby uzyskać dostęp do ucha środkowego.

Usuwa wszelkie patologiczne zmiany, a następnie rekonstruuje błonę bębenkową i/lub kosteczki słuchowe za pomocą przeszczepu błony śluzowej lub łączenia kości przy użyciu protez.

W niektórych przypadkach, gdy perforacja jest duża, może być konieczne zastosowanie implantów lub materiałów wypełniających. Ostatnim krokiem jest zamknięcie nacięcia za pomocą szwów lub klamer.

4. Czy tympanoplastyka jest zabiegiem bolesnym?

Tympanoplastyka jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, dzięki czemu procedura jest całkowicie bezbolesna. Dyskomfort i lekki ból może pojawić się tuż po operacji, podobnie jak pieczenie i uczucie napięcia. Dolegliwości te są jednak redukowane za pomocą leków przeciwbólowych.

5. Jak długo trwa rekonwalescencja po tympanoplastyce?

Czas rekonwalescencji po tympanoplastyce może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak zakres operacji, ogólny stan zdrowia pacjenta, rodzaj użytej techniki chirurgicznej oraz indywidualne reakcje organizmu. Zwykle rekonwalescenzja zajmuje kilka tygodni lub miesięcy.

6. Czy tympanoplastyka wymaga hospitalizacji?

Tympanoplastyka wymaga krótkotrwałej hospitalizacji (1-2 dni), jeśli jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Jednak w niektórych przypadkach, gdy procedura jest wykonywana jako zabieg ambulatoryjny, pacjent może być wypisany do domu jeszcze tego samego dnia.

7. Jakie jest ryzyko i powikłania związane z tympanoplastyką?

Podobnie jak w przypadku każdej operacji chirurgicznej, tympanoplastyka może wiązać się z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak:

8. Czy tympanoplastyka jest skuteczna w przywróceniu słuchu?

Tympanoplastyka może być bardzo skuteczna w przywracaniu słuchu, szczególnie w przypadkach, gdy utrata zmysłu była spowodowana uszkodzeniem błony bębenkowej lub kości słuchowych w uchu środkowym.

9. Czy po tympanoplastyce można normalnie funkcjonować?

Na początku okresu rekonwalescencji mogą występować pewne ograniczenia, których należy przestrzegać, aby nie utrudniać gojenia się tkanek, jednak wraz z upływem czasu pacjent może wrócić do normalnych aktywności.

10. Czy istnieją jakieś ograniczenia po tympanoplastyce?

Główne ograniczenia po tympanoplastyce:

 • zakaz nurkowania, pływania i korzystania z sauny,
 • zakaz intensywnych ćwiczeń fizycznych,
 • zakaz dźwigania,
 • unikanie przedostania się wody do ucha,
 • zakaz wkładania czegokolwiek do ucha,
 • unikanie długotrwałego narażenia na hałas,
 • unikanie latania samolotem.

11. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia tympanoplastyki?

Wskazania do tympanoplastyki to:

 • perforacja błony bębenkowej,
 • pogorszenie lub utrata słuchu,
 • patologiczny wzrost komórek nabłonkowych w uchu środkowym,
 • uszkodzenie kości słuchowych,
 • przeciek płynu do ucha środkowego,
 • guzy lub polipy,
 • nawracające infekcje,
 • wrodzone anomalie ucha środkowego,
 • przygotowanie do implantacji,
 • zniekształcenie ucha zewnętrznego,
 • przewlekłe dysfunkcje trąbki słuchowej.

Przeciwwskazania do tympanoplastyki to:

Należy pamiętać, że decyzja o zakwalifikowaniu do tympanoplastyki zależy od decyzji lekarza otolaryngologa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze