Tyreoglobulina - wskazania do badania, opis badania, normy

Tyreoglobulina jest używana jako marker nowotworowy przy raku tarczycy. Markery nowotworowe służą głównie do oceniania skuteczności leczenia nowotworów, a także dzięki nim możliwa jest diagnoza nawrotów choroby nowotworowej. Ponadto oznaczenie stężenia tyreoglobuliny może służyć określeniu przyczyny nadczynności tarczycy. Poziom tyreoglobuliny, u pacjentów, którym usunięto tarczycę, tzn. wykonano zabieg tyreoidektomii, w ramach leczenia raka, powinien być bardzo niski, a wręcz niewykrywalny.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Tyreoglobulinam - wskazania do badania

Badanie stężenia tyreoglobuliny wykonuje się między innymi wtedy, gdy istnieje potrzeba sprawdzenia, czy po usunięciu tarczycy nie zostały resztki tkanki. Oznaczenie stężenia tyreoglobuliny przeprowadza się także profilaktycznie, nawet jeśli wynik poprzedniego badania był negatywny. Osoby, u których podejrzewa się zapalenie tarczycy, np. chorobę Hashimoto, nadczynność tarczycy, powiększenie tarczycy lub podejrzewana jest choroba Gravesa-Basedowa, także powinny wykonać badanie poziomu stężenia tyreoglobuliny we krwi.

5 objawów, które mogą świadczyć o problemach z tarczycą. Lepiej ich nie ignoruj!

Choroby tarczycy stały się poważnym problemem naszych czasów. Coraz więcej osób musi przyjmować leki regulujące jej pracę z powodu mniejszych lub większych...

Tyreoglobulina - opis badania

Do badania konieczna jest próbka krwi z żyły łokciowej. Po uzyskaniu wyniku lekarz może zdecydować o konieczności przeprowadzenia scyntygrafii tarczycy, z użyciem jodu radioaktywnego lub o potrzebie leczenia jodem radioaktywnym. Celem jest uwidocznienie lub zniszczenie pozostałej tkanki tarczycy. Po kilku tygodniach, czasem miesiącach, badanie tyreoglobuliny jest wykonane powtórnie, aby ocenić skuteczność leczenia.

Badanie poziomu białka tyreoglobuliny nie jest rutynowo wykonywane przed leczeniem raka tarczycy ze względu na to, że białko to wytwarzane jest także przez zdrową tkankę tarczycy, a nie tylko nowotworową. Dlatego też wyższy poziom tyreoglobuliny we krwi nie musi oznaczać od razu istnienia zmian nowotworowych w tym gruczole.

Tyreoglobulina - normy

Wartości referencyjne w przypadku tyreoglobuliny zależą od wielu czynników takich, jak płeć, wiek badanego, metoda oznaczenia, a także badana populacja. Po otrzymaniu wyniku badania należy skonsultować się z lekarzem. Jednak po usunięciu tarczycy oraz ewentualnym leczeniu radioaktywnym jodem, poziom tyreoglobuliny powinien być na bardzo niskim poziomie lub nawet na poziomie niewykrywalnym, ze względu na to, że tyreoglobulina wytwarzana jest tylko w tarczycy.

Obecność tyreoglobuliny w wyniku badania oznacza, że tarczyca nie została usunięta w całości lub pozostały niewycięte wszystkie tkanki nowotworowe. Natomiast jeśli po operacji poziom tyreoglobuliny był niski i zwiększył się po jakimś czasie, istnieje duże prawdopodobieństwo wznowy raka. Jeżeli doszło do wznowy, należy regularnie badać poziom tyreoglobuliny. Istotne są zmiany w stężeniu tyreoglobuliny. Należy także wiedzieć, że stężenie tyreoglobuliny nie jest proporcjonalne do ilości występującej tkanki nowotworowej.

Warto także pamiętać o tym, że u 15-20% osób chorych na raka tarczycy pojawiają się przeciwciała przeciw tyreoglobulinie, które mogą zawyżać lub zaniżać wyniki badań. Dzieje się też tak w chorobie Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm sam wytwarza przeciwciała skierowane w stronę własnych komórek tarczycy. Dlatego też, oprócz badania stężenia tyreoglobuliny, często bada się poziom przeciwciał.

Badanie markerów nowotworowych ma duże znaczenie w diagnozowaniu nawrotów chorób, dlatego należy regularnie je wykonywać.

Marta Bednarska, 2 miesiące temu

Bibliografia

  • Jakob M., Normy laboratoryjne, Via Medica, Gdańsk 2010, ISBN 978-83-7555-232-4
  • Tomaszewski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3591-0
  • Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2711-X

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Tyreoglobulina - wskazania do badania, opis badania, normy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Tyreoglobulina - wskazania do badania, opis badania, normy
Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu wykonuje się w celu zdiagnozowania bakteriomoczu, który jest objawem zakażenia układu moczowego.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Co to jest cystoskopia? (WIDEO)

Co to jest cystoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

i guzów pęcherza moczowego. Wskazania do wykonania badania to również: bolesne oddawanie moczu, podejrzenie kamicy dróg moczowych, zakażenie dróg moczowych, pobranie wycinka histopatologicznego. Jak przebiega...

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzane badania moczu mogą pomóc w zdiagnozowaniu wielu chorób, między innymi nerek i wątroby oraz dróg moczowych.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.