Trwa ładowanie...

Zdiagnozowali ją u papieża. Tak objawia się choroba

U papieża Franciszka zdiagnozowano "przepuklinę rozetną". Jak się objawia?
U papieża Franciszka zdiagnozowano "przepuklinę rozetną". Jak się objawia? (Getty Images)

Papież Franciszek, który w ostatnim czasie borykał się z problemami zdrowotnymi, znów trafił do szpitala, tym razem na stół operacyjny. Powodem hospitalizacji była potrzeba przeprowadzenia zabiegu związanego z przepukliną rozetną. Czym dokładnie jest ten typ przepukliny?

spis treści

1. Papież Franciszek przeszedł operację

Jak informowała agencja ANSA, papież Franciszek został przewieziony do kliniki Gemelli w Rzymie, gdzie chirurg Sergio Alfieri przeprowadził operację usunięcia przepukliny. To ten sam specjalista, który przeprowadzał operację w lipcu 2021 roku, kiedy to poddał Franciszka poważnemu zabiegowi jelit.

To doświadczony chirurg, który przeprowadził już ponad 9000 operacji, i wywodzi się z grona specjalistów cieszących się zaufaniem papieży.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Według informacji przekazanych przez Watykan papież został poddany operacji laparotomii oraz plastycznej ściany brzucha w znieczuleniu ogólnym z powodu przepukliny rozetnej, która prowadzi do nawracających i pogarszających się, bolesnych epizodów subokluzji. Operacja przebiegła pomyślnie, a papież czuje się dobrze.

2. Czym jest przepuklina rozetna?

Przepuklina jest stanem patologicznym, w którym organy lub części organów przenikają i wychodzą na zewnątrz ciała poprzez osłabione obszary ścian jamy ciała. Najbardziej powszechnie spotykanym typem przepukliny jest przepuklina brzuszna. Jej pierwsze oznaki mogą być subtelne i ich wykrycie zależy od lokalizacji występowania.

Pierwszym sygnałem, który może wskazywać na przepuklinę, jest dyskomfort związany z bólem, który może się zaostrzyć po aktywności fizycznej, kichaniu lub kaszlu.

Z czasem, jak choroba postępuje, pojawia się typowe uwypuklenie oraz guz, który można wyczuć pod skórą. Na tym stadium pacjent może odczuwać intensyfikację bólu. Wraz z bólem mogą pojawić się inne symptomy, takie jak uczucie ciągnięcia, pieczenia, wzdęcia, zaczerwienienie w rejonie przepukliny, a także ból w klatce piersiowej, zgaga czy odbijanie.

Przepuklina rozetna to specyficzny typ przepukliny, który może rozwinąć się w miejscu poprzednio przeprowadzonej operacji. Pojawienie się tej przepukliny jest związane z wcześniejszym nacięciem powłok brzucha - gdy ściana brzucha zostaje osłabiona przez interwencję chirurgiczną, gdy nacięcie chirurgiczne jest zakażone, lub w wyniku wielokrotnych operacji.

Przepukliny powstałe w miejscu nacięcia nie są rzadkością i mogą również wynikać z nieprzestrzegania zaleceń pooperacyjnych przez pacjenta, takich jak noszenie pasa przepuklinowego, unikanie podnoszenia ciężarów lub kontrolowanie masy ciała. Przepukliny rozetne często rozwijają się wzdłuż pionowych cięć wykonanych podczas zabiegu operacyjnego.

Przepuklina rozetna, jak większość przepuklin, jest zwykle leczona operacyjnie. Jest to niezbędne ze względu na ryzyko powikłań, takich jak uwięźnięcie czy nekroza (obumarcie) tkanek.

Operacja może być przeprowadzana techniką otwartą lub laparoskopowo. Wybór techniki zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar i lokalizacja przepukliny, stan zdrowia pacjenta oraz doświadczenie chirurga.

W przypadku operacji otwartej chirurg robi nacięcie w okolicy przepukliny, po czym "naprawia" uszkodzenie, często używając siatki chirurgicznej do wzmocnienia ściany brzucha.

W technice laparoskopowej niewielkie nacięcia są robione w brzuchu, przez które wprowadzane są narzędzia chirurgiczne i kamera, umożliwiająca obrazowanie wnętrza jamy brzusznej. Ten rodzaj operacji jest mniej inwazyjny i często wiąże się z krótszym czasem rekonwalescencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze