Trwa ładowanie...

Uczucie piasku pod powiekami. To może być...

Artykuł sponsorowany

Choć obecności łez jesteśmy najbardziej świadomi podczas płaczu, to powierzchnia oka cały czas jest pokryta bardzo cienką warstwą filmu łzowego. Jego zadaniem jest nawilżanie i oczyszczanie powierzchni oka z zanieczyszczeń i drobnoustrojów, chroniąc oko przed potencjalnym uszkodzeniem i zakażeniem. Film łzowy bierze także udział w procesie ostrego widzenia.

spis treści
Zobacz film: "Zespół suchego oka - przyczyny"

1. Objawy zespołu suchego oka

Zespół suchego oka (ZSO) to zespół objawów, które występują na skutek niedostatecznego nawilżenia powierzchni oka. Przyczyną zespołu suchego oka może być niedostateczna produkcja łez lub ich nadmierne parowanie.

Do objawów suchego oka zaliczamy:

 • uczucie piasku lub ciała obcego pod powiekami,
 • zaczerwienienie i przekrwienie spojówek ("czerwone oczy"),
 • pieczenie i szczypanie oczu,
 • świąd oczu,
 • opuchnięcie powiek,
 • ból oczu,
 • rozmazane widzenie,
 • nadwrażliwość na światło, a w bardziej zaawansowanych przypadkach – światłowstręt.

2. Czynniki wpływające na powstanie zespołu suchego oka

Suche oko jest stanem powszechnie występującym. Ma to związek z coraz większą ilością czasu spędzanego przed monitorem komputera i telewizorem oraz przebywaniem w zadymionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

Na występowanie zespołu suchego oka mają także wpływ:

 • choroby ogólnoustrojowe takie jak: nadczynność lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby reumatyczne, białaczka, trądzik różowaty,
 • przyjmowane leki, tj. leki nasenne, uspokajające, psychotropowe, przeciwalergiczne,
 • zmiany hormonalne np. ciąża, menopauza, antykoncepcja hormonalna,
 • niedożywienie, niedobór witaminy A,
 • wiek (po 40 roku życia spada produkcja łez),
 • palenie papierosów,
 • soczewki kontaktowe,
 • krople do oczu zawierające konserwant,
 • pływanie w chlorowanej wodzie,
 • blizny spojówkowe powstałe na skutek przewlekłego stanu zapalnego lub oparzenia chemicznego/termicznego.

3. Diagnozowanie zespołu suchego oka

Do zdiagnozowania zespołu suchego oka niezbędne jest badanie okulistyczne oraz dokładnie zebrany wywiad dotyczący chorób towarzyszących oraz czynników ryzyka ZSO.

Najczęściej wykonywanym badaniem okulistycznym potwierdzającym ZSO jest test Schirmera, który służy do pomiaru ilości produkowanych łez. Aby wykonać test, należy w worku spojówkowym umieścić pasek bibuły, nie dotykając powierzchni rogówki. Przy prawidłowej produkcji łez bibuła zwilża się na odcinku 10 mm w ciągu 5 minut. Nieco mniej popularny jest test z fluoresceiną, różem bengalskim i zielenią lizaminy. Badania te są bezbolesne i łatwe do wykonania w każdym gabinecie okulistycznym.

4. Leczenie zespołu suchego oka

Nieodpowiednio nawilżone oczy trudniej bronią się przed bakteriami i wirusami, są więc bardziej podatne na infekcje. Suche oko jest bardziej wrażliwe na wszelkie bodźce zewnętrzne. Najskuteczniejszym sposobem leczenia zespołu suchego oka jest, jeśli to możliwe, wyeliminowanie czynnika wywołującego. Leczenie objawowe polega na podawaniu kropli nawilżających powierzchnię oka nazywanych powszechnie „sztucznymi łzami”. Częstość podawania kropli do oczu zależy od stopnia nasilenia objawów.

Tears Again jest preparatem sztucznych łez poprawiającym nawilżenie powierzchni oka i powiek. Preparat ten ma postać sprayu podawanego na zamknięte powieki. Dzięki swojej innowacyjnej formule Tears Again może być używany przez kilka osób jednocześnie, ponieważ podawany z odległości 20 cm spray nie ma kontaktu z powierzchnią oka. Ponadto preparat ten może być stosowany przez osoby noszące soczewki kontaktowe oraz można go podawać na makijaż – ułatwia to częste stosowanie kropli w ciągu dnia.

Objawy towarzyszące zespołowi suchego oka są nieprzyjemne i pogarszają komfort życia, a bagatelizowane przez dłuższy czas mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian takich jak owrzodzenie lub zmętnienie rogówki, które trwale pogarszają ostrość widzenia. Dlatego też wcześnie postawiona diagnoza oraz prawidłowe leczenie zespołu suchego oka przynosi pacjentowi ulgę, co w efekcie przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zmęczone oczy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza