Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Śmiertelne zagrożenie dla ciężarnych!

Śmiertelne zagrożenie dla ciężarnych!
Śmiertelne zagrożenie dla ciężarnych! (Shutterstock)

Mimo coraz lepszej opieki medycznej i poprawy świadomości dotyczącej zdrowia własnego i nienarodzonego jeszcze dziecka, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych obserwują bardzo groźne zjawisko. Jest nim wzrost liczby udarów mózgu u kobiet w okresie ciąży i do trzech miesięcy po porodzie. Wskaźniki statystyczne są alarmujące – choć nadal odsetek nie jest na szczęście duży, to wzrost liczby udarów o ponad połowę świadczy o tym, że potrzebna jest dokładna obserwacja incydentów naczyniowo-mózgowych w okresie ciąży.

1. Alarmujące statystyki dotyczące udaru mózgu

Bóle głowy ciężarnej
Bóle głowy ciężarnej

Przyszła mama nie powinna zażywać środków przeciwbólowych. To nie oznacza jednak, że musi ona znosić

zobacz galerię

Naukowcy z USA obserwują obecnie coraz więcej przypadków udarów mózguu kobiet ciężarnych. Statystyki porównujące niezbyt odległą przeszłość ze stanem obecnym są niepokojące:

  • w latach 1994-1995 ujawniono 4085 hospitalizacji z tego powodu,
  • w latach 2006-2007 odnotowano już 6293 przypadków wystąpienia udaru.
Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Oznacza to, niestety, wzrost aż o 54% w ciągu zaledwie dziesięciu lat. I choć nadal obiektywnie odsetek ciężarnych kobiet, u których stwierdzono incydent naczyniowo-mózgowy, nie jest wysoki – sięga bowiem 0,75% w Stanach Zjednoczonych – to jednak taki wzrost ryzyka musi zaalarmować położników oraz personel medyczny szpitali. Nie wiadomo na razie, dlaczego rośnie liczba udarów. Naukowcy podejrzewają jednak, że może to być efekt coraz popularniejszego w tym kraju niezdrowego trybu życia. Do głównych czynników ryzyka zalicza się bowiem szereg elementów codziennego funkcjonowania, które zależne są głównie od samego pacjenta.
Są to między innymi:

  • palenie papierosów,
  • nadciśnienie tętnicze (źle kontrolowane lub nieleczone),
  • cukrzyca (również nieprawidłowo leczona),
  • niepoprawne nawyki dietetyczne (między innymi zbyt dużo soli w diecie),
  • nadwaga i otyłość,
  • zbyt mała aktywność fizyczna.

Wszystkie te elementy wspólnie składają się na pogorszenie stanu układu sercowo-naczyniowego, w tym także miażdżycy, przez co pacjent ma znacznie wyższe ryzyko wystąpienia związanych z nim dolegliwości, chorób przewlekłych, ale i groźnych dla życia incydentów, takich jak udar.

2. Czy za wzrost liczby udarów odpowiada nadwaga ciężarnych?

Naukowcy uważają, że właśnie niezdrowy tryb życia może być przyczyną tak dużego wzrostu liczby udarów, dotykających przyszłych matek. Jak wyjaśnia Elena Kuklina – główna autorka badania - obecnie u wielu kobiet już w momencie zajścia w ciążę można zaobserwować czynniki ryzyka incydentu naczyniowo-mózgowego, takie jak nadwaga czy nawet otyłość, chroniczne nadciśnienie, cukrzyca czy niedostateczna aktywność fizyczna. W trakcie ciąży panie te nie tylko nie starają się zmienić swojego trybu życia, ale wręcz narażają się na jeszcze większe ryzyko. Jeszcze mniej się ruszają, odstawiają diety i zjadają znacznie więcej niezdrowych posiłków, często nawet odstawiają przyjmowane leki. Jeśli wziąć pod uwagę, że zmiany hormonalne oraz wzrost objętości krwi i wody w organizmie ciężarnej kobiety same w sobie są czynnikami ryzyka udaru – występowanie innych, wymienionych powyżej czynników powoduje wzrost prawdopodobieństwa incydentu naczyniowo-mózgowego nawet dwukrotnie.

Dobrą stroną tej sytuacji jest fakt, że ciężarne kobiety znacznie częściej odwiedzają swoich lekarzy. Chcąc wiedzieć, czy z ich dzieckiem wszystko jest w porządku, wykonują więcej badań diagnostycznych. Dzięki temu lekarz ma szansę porozmawiać z pacjentką i wyjaśnić jej zagrożenia. Na to właśnie epidemiolodzy zalecają zwracanie większą uwagę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze