Trwa ładowanie...

Jacek Rozenek przeszedł udar. "To choroba, która odziera człowieka z godności"

Aktor Jacek Rozenek w maju przeszedł udar.
Aktor Jacek Rozenek w maju przeszedł udar. (instagram/rozenekjacek)

"Pacjent z udarem jest absolutnie bezwolny – nie wie, czy przeżyje, czy kiedykolwiek odzyska sprawność. Przez kilka dni jest absolutnie odzierany z człowieczeństwa" – Jacek Rozenek opowiada o znieczulicy lekarzy i problemach, z którymi zmagają się pacjenci po udarze.

1. Jacek Rozenek ostrzega przed udarem. To choroba cywilizacyjna, na którą chorują coraz młodsi

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. To choroba, która może spotkać każdego z nas niezależnie od wieku czy płci. W maju dotkliwie przekonał się o tym Jacek Rozenek. Aktor stracił głos i miał problem z samodzielnym poruszaniem. Powrót do zdrowia wymagał od niego gigantycznego wysiłku.

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,

zobacz galerię

Znany m.in. z serialu "Barwy szczęścia" Jacek Rozenek powoli wraca do normalnego funkcjonowania. Aktor żył intensywnie i dużo pracował. Nic nie wskazywało na to, że dzieje się z nim coś złego. Pierwsze objawy choroby kompletnie zignorował.

Zobacz film: "4 objawy udaru. Musisz je znać"

- Udar mózgu nie boli - w rozmowie z WP abcZdrowie aktor ostrzega, jak nie przegapić choroby. - Opadnięty kącik ust, trudności w wypowiadaniu słów, rozmazane widzenie, sparaliżowana prawa strona ciała – to są typowe objawy udaru. Tylko wtedy mi to niewiele mówiło, chociaż wiedziałem, że coś jest nie tak. Te symptomy są bardzo łatwe do rozpoznania, ale pod warunkiem, że ktoś je zna. Ja wtedy kompletnie nie miałem o tym pojęcia.

Aktor w wyniku choroby miał problem z mówieniem i samodzielnym poruszaniem.
Aktor w wyniku choroby miał problem z mówieniem i samodzielnym poruszaniem. (instagram/rozenekjacek)

Do dziś trudno przychodzi mu opowiadanie o tamtych wydarzeniach. Życie zawdzięcza przypadkowemu mężczyźnie, który w tamtym momencie wykazał się wyjątkową czujnością.

- Na autostradzie zobaczył mnie człowiek, który zajmuje się obsługą tego odcinka, zatrzymał się i wezwał pogotowie - opowiada Jacek Rozenek.

Trzy dni na OIOM-ie to był najgorszy czas w jego życiu, nie tylko ze względu na dolegliwości fizyczne. Strach, niepewność – czuł się tak jakby go już nie było. Jak opowiada w rozmowie z WP abcZdrowie, lekarze kompletnie nie chcieli z nim rozmawiać, nie informowali go ani o leczeniu, ani o rokowaniach. O tym, że to udar dowiedział się dopiero po jakimś czasie od rodziny.

- Lekarze 3 dni walczyli, żeby utrzymać mnie przy życiu. Nie bardzo wiedzieli, co ze mną zrobić. To była straszna sytuacja, straszna... Nie miałem żadnych informacji od lekarzy - podkreśla Rozenek.

Aktor przyznał nam, że do dziś jest bardzo rozczarowany postawą personelu medycznego.

2. Najgorsza była niepewność. Rozenek spotkał się w szpitalu ze znieczulicą

Brak kontroli nad własnym ciałem, niewiadoma co będzie potem, czy kiedyś wróci do pełni sił? A co jeśli do końca życia będzie uzależniony od pomocy innych osób? Mętlik w głowie i bezsilność - to zapamiętał z tamtych dni.

- Przetrwałem – wspomina dziś z rozgoryczeniem w głosie. - Z tego co potem mówiła mi rodzina było tak źle, że lekarze nie chcieli mnie straszyć, więc nic mi nie mówiono. Ale to było absolutnie nieludzkie. Dla mnie oznaczało to tyle, że mogłem zginąć, nie przeżyć i nawet bym nie wiedział, że może mam przed sobą ostatnie godziny. Nie umiem nawet wytłumaczyć, co czuje wtedy człowiek i jak bardzo to jest chore podejście do pacjenta. Chory na udar jest bezwolny w szpitalu, musi czekać, nie wie, czy przeżyje czy nie – opowiada Jacek Rozenek.

Powrót do zdrowia trwa. Aktor co najmniej do końca roku będzie musiał przechodzić rehabilitację.
Powrót do zdrowia trwa. Aktor co najmniej do końca roku będzie musiał przechodzić rehabilitację. (FB/JacekRozenek)

Dzięki rodzinie został przeniesiony do szpitala w Warszawie. Był zdeterminowany. Po miesiącu rehabilitacji udało mu się odzyskać mowę, po dwóch zaczął chodzić. Tu również podkreśla, że ze strony lekarzy nie było szczególnego wsparcia, tylko chłodna kalkulacja.

- Rehabilitacja nie była w zgodzie z referencjami lekarskimi. Bo przy takich parametrach, jakie miałem, ona nie miała prawa się udać. Ale już się nauczyłem, żeby polegać na sobie, a nie na lekarzach - podkreśla.

3. Trwa kampania społeczna "Stop udarom". Wystarczy poznać 4 typowe objawy choroby

Jacek Rozenek po własnych doświadczeniach, dziś doskonale wie, w jak trudnej sytuacji są chorzy, których dotknął udar.

- Sytuacja chorego jest o tyle skomplikowana, że jest kompletnie zdany na osoby, które się nim zajmują. Jeśli od nich nie otrzyma wsparcia, to jest wyrok. Ja miałem w sobie dużą determinację. Ale jeżeli to trafi na osobę straszą, 60, 70-letnią to może nie mieć w sobie tyle siły i się poddać - opowiada aktor.

Po swoich doświadczeniach zdecydował się wziąć udział w kampanii społecznej "Stop udarom". Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który obchodzimy 29 października, Polacy otrzymali po raz pierwszy "alert udarowy", czyli wiadomość z informacją, jakie są podstawowe objawy choroby i jak należy reagować w przypadku ich zauważenia. Jacek Rozenek wziął udział w spocie kampanii.

- Skala udaru w Polsce rośnie z roku na rok, chorzy to są też często dzieci, młodzież. Granica wieku już dawno przestała obowiązywać w tej chorobie, co daje do myślenia. To może dopaść każdego z nas, dlatego tak ważna jest świadomość. Ja myślę, że w dużej mierze do rozwoju choroby przyczynia się toksyczne odżywianie – podkreśla Jacek Rozenek

Pomysłodawcy mają nadzieję, że dzięki "alertowi" wiele osób zapamięta akronim słowa udar, w którym ujęte są podstawowe objawy choroby: u – usta wykrzywione, d – dłoń opadnięta, a – artykulacja utrudniona, r – rozmazane widzenie. Lekarze przypominają, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić równocześnie, ale pojawienie się któregokolwiek z nich powinno nas skłonić do natychmiastowej reakcji i telefonu na numer alarmowy.

Każdego roku udar mózgu zabija 30 tys. Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze