Trwa ładowanie...

Uderzenia gorąca - na co mogą wskazywać?

 Agnieszka Gotówka
26.01.2023 15:55
Uderzenia gorąca mogą wskazywać na choroby tarczycy
Uderzenia gorąca mogą wskazywać na choroby tarczycy (123RF)

Nagłe uczucie gorąca, choć najczęściej kojarzone z pierwszym objawem klimakterium, może wskazywać na poważną chorobę.

spis treści

Najczęściej uderzenia gorąca wynikają z zaburzeń hormonalnych. Objaw ten często pojawia się w przebiegu chorób tarczycy, najczęściej sygnalizuje jej nadczynność. Temu schorzeniu towarzyszą ponadto: wzmożona potliwość i rumienienie się, co wynika z nasilenia termogenezy i czynności gruczołów potowych, jak również osłabienie i męczliwość, drażliwość, płaczliwość, trudności w skupieniu uwagi i kołatanie serca.

W celu postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie badań hormonalnych (TSH).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało.

zobacz galerię

1. Skutki uboczne leków

Uderzenia gorąca, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, mogą wywoływać zażywane leki. Tego rodzaju działanie niepożądane dotyczyć może niektórych pacjentów biorących leki przeciwdepresyjne oraz leki stosowane w terapii osteoporozy.

Jeśli więc uderzenia gorąca pojawiły się po zażyciu środków farmakologicznych, to one są najprawdopodobniej przyczyną problemu. Należy poinformować o ich wystąpieniu swojego lekarza, bo być może jest możliwość zmiany preparatu na inny.

2. Nadwaga

Osoby z nadwagą i otyłością często skarżą się na dużą potliwość i uderzenia gorąca. Prawdopodobnie jest to związane z wyższym poziomem estrogenów u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jest na to tylko jeden sposób: redukcja zbędnych kilogramów (jakkolwiek banalnie to brzmi).

Problem tym zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, gdzie pod kierunkiem dr Alison Huang przeprowadzono szczegółowe badania w tym zakresie. Dowiedziono, że utrata masy ciała może zmniejszyć częstotliwość i intensywność ataków gorąca. Proces ten wspomóc mogą ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności oraz dieta o obniżonej kaloryczności.

3. Dieta a uderzenia gorąca

Omawiany objaw może również wystąpić po wypiciu alkoholu lub po zjedzeniu ostrych przypraw. Czasem jednak jest symptomem niezidentyfikowanej alergii lub nietolerancji pokarmowej. Przyczyną uderzeń gorąca może być również nadmiar kawy w diecie.

4. Stres i niepokój

Zdarzają się osoby, u których nagły atak lęku lub stres wywołują objaw uderzenia gorąca. Towarzyszy mu potliwość, czasem drżenie rąk i ogólne rozbicie emocjonalne. Mogą to być symptomy nerwicy. Warto więc udać się do psychologa lub psychiatry, który pomoże wskazać źródło problemów i zaproponuje najlepsze rozwiązanie terapeutyczne.

Sytuacje stresowe można natmiast łagodzić poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń oddechowych. Pomoże również joga i medytacja.

Powód uderzeń gorąca może być też prozaiczny. Jeśli budzisz się w nocy spocony i zlany potem, być może w sypialni jest za ciepło, a kołdra jest zbyt gruba. W takiej sytuacji wystarczy zadbać o odpowiednie warunki w mieszkaniu, a sytuacja nie powinna się powtórzyć.

W sypialni temperatura powinna oscylować wokół 18-19 stopni Celsjusza, a przed położeniem się spać, pokój należy dobrze przewietrzyć. To bardzo ważne, bo w takich warunkach sen daje odpoczynek i zapewnia regenerację.

Uderzenia gorąca wbrew pozorom dotyczą wielu osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niektórzy są na ich wystąpienie bardziej podatni, inni mniej. W każdej jednak sytuacji warto zastanowić się, co mogło wywołać ten objaw.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze