Trwa ładowanie...

Ugryzienie przez komara doprowadziło do tragedii. 43-letniej kobiecie amputowano ręce i nogi

43-letnia Niemka została ukąszona przez komara. W miejscu ugryzienia pojawił się obrzęk, a kobieta zaczęła ostro wymiotować. Po kilku dniach amputowano jej ręce i nogi.

Ta tragiczna historia wydarzyła się w Niemczech i zaczęła się bardzo niewinnie. Pochodząca z Koloni kobieta wynosiła śmieci. Kiedy przebywała na zewnątrz, ukąsił ją komar. Owady te towarzyszą nam na co dzień i zazwyczaj ich ugryzienie kończy się wyłącznie małym zaczerwienieniem skóry i delikatnym swędzeniem.

Zobacz także:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest sepsa?"

Krótko po ukąszeniu kobieta zobaczyła na skórze obrzęk. Pomyślała, że to typowa reakcja alergiczna. Po chwili zaczęła mieć zawroty głowy, dreszcze i często wymiotowała. Udała się do lekarza.

W przychodni miejsce ugryzienia zostało opatrzone antyseptykami. Przepisano jej też standardowe leki. Uspokojona mogła wrócić do domu. Po wizycie w gabinecie lekarskim jej stan się jednak nie polepszył.

Jakie choroby przenoszą komary?
Jakie choroby przenoszą komary? [7 zdjęć]

Ugryzienie przez zakażonego owada u niektórych nie wywołuje żadnych objawów, u innych może być przyczyną

zobacz galerię

Kilka dni później wymioty się nasiliły, a do tego jej kończyny stawały się sine, aż w końcu były czarne. Wszystko działo się szybko. Mąż kobiety ponownie zabrał ją do specjalistów. Kiedy dotarli do szpitala, kobieta straciła przytomność i zapadła w śpiączkę.

Kolejna diagnoza okazała się tragiczna. To był wstrząs septyczny. Lekarze stwierdzili, że jedyne co można zrobić, to amputować ręce i nogi 43-latki. Inaczej kobieta by zmarła. Komar, który ugryzł poszkodowaną kobietę, miał być nosicielem bakterii, które wywołują zatrucie krwi.

Po odzyskaniu przytomności i dalszej kuracji, kobieta mogła wrócić do domu. Zaakceptowała swoją nową sytuację i cieszy się, że żyje. ''Szybko to zaakceptowałam. Najważniejsze, że jestem tutaj dalej'' - powiedziała.

Takie zakażenia jak opisane powyżej zdarzają się rzadko, lecz są poważnym zagrożeniem dla życia. Szacunki mówią, że na wstrząs septyczny rocznie umiera w Europie około 150 tys. osób. Jeżeli zakażenie zostanie szybko wykryte, można je leczyć antybiotykami. W przypadku późnego rozpoznania może doprowadzić nawet do śmierci.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Ukąszenie komara spowodowało zakażenie krwi i w konsekwencji wywołało wstrząs septyczny
Ukąszenie komara spowodowało zakażenie krwi i w konsekwencji wywołało wstrząs septyczny (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza