Przejdź na WP

Powikłania po grypie a układ krążenia

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Wywoływana jest przez wirusy grypy, występujące w podtypach A, B oraz C. Jest przenoszona drogą kropelkową, więc ryzyko zakażenia jest związane głównie z przebywaniem w miejscach zatłoczonych, o dużym ryzyku spotkania chorego. Grypa jest chorobą sezonową, co oznacza, że jej epidemie występują okresowo – najczęściej od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Pojawiające się powikłania po grypie mogą prowadzić nawet do śmierci.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Główne objawy grypy to:

2. Grypa a przeziębienie

Często grypa jest mylona z popularnym „przeziębieniem”, wywoływanym przez wirusy RSV czy wirusy paragrypy. W przeziębieniu objawy, z reguły są mniej nasilone: gorączka jest mniejsza, dominują objawy kataru. Grypa, w większym stopniu może także, doprowadzić do groźnych dla życia powikłań, takich jak:

3. Grupy podwyższonego ryzyka

Najczęściej prawidłowo, leczona i przeleżana w łóżku grypa przechodzi bez śladu. Jednak czasami może doprowadzić do wyżej wymienionych powikłań. Jest to szczególnie prawdopodobne w grupie podwyższonego ryzyka, do której zaliczamy:

4. Powikłania po grypie - układ krążenia

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące na choroby przewlekłe, jak np. niewydolność krążenia. Grypa może spowodować zaostrzenie stanu ogólnego pacjenta, łącznie z dekompensacją, czyli utratą stabilności funkcji układu krążenia. Powikłania pogrypowe wymagają często hospitalizacji czy zwiększenia dawek leków. Osoby leczące się, z powodu niewydolności serca powinny pamiętać, o corocznych szczepieniach przeciwko aktualnemu typowi wirusa, o unikaniu możliwych ognisk zakażenia, czyli unikaniu przebywania, w okresie zwiększonej zachorowalności, w miejscach zatłoczonych takich jak, supermarkety, kina, teatry itd. Oprócz tego powinny szczególnie dbać o swój układ odpornościowy - odpowiednio się ubierać, nie przegrzewać się, dbać o prawidłową dietę pełną świeżych owoców i warzyw. Duże znaczenie odgrywa również dbanie o higienę – częste mycie rąk. Pozwala to zapobiegać przenoszeniu wirusa.

5. Powikłanie po grypie - zapalenie mięśnia sercowego

U podstaw zapaleń mięśnia sercowego może leżeć wiele przyczyn, jednak zdecydowanie najczęstszą są infekcje wirusowe, w tym spowodowane wirusem grypy. Objawy zapalenia mięśnia sercowego są uzależnione od typu jego przebiegu. Wyróżniamy zapalenie o przebiegu piorunującym, ostrym, podostrym oraz przewlekłym. Pierwsze dwa z nich cechują się nagłym początkiem i szybkim narastaniem objawów, natomiast dwa pozostałe typy są trudne do odróżnienia od innej choroby kardiologicznej – kardiomiopatii rozstrzeniowej i powodują postępującą niewydolność serca. Do najbardziej typowych objawów zapalenia mięśnia sercowego zaliczamy:

  • duszność i obrzęki jako wykładniki niewydolności mięśnia sercowego,
  • ból w klatce piersiowej,
  • uczucie kołatania serca, związane z zaburzeniami rytmu jego pracy – w wyniku zajęcia stanem zapalnym układu bodźco-przewodzącego,
  • objawy zatoru obwodowego.

W postawieniu rozpoznania pomoce są badania dodatkowe, na czele z badaniami laboratoryjnymi i echokardiografią. Pierwsze z nich są w stanie wykazać występowanie stanu zapalnego oraz ujawnić obecność we krwi enzymów występujących w komórkach serca, co świadczy o ich uszkodzeniu. Echokardiografia pozwala natomiast wykazać zmiany w budowie i funkcjonowaniu serca. Oprócz tego przydatne są: EKG, RTG klatki piersiowej, tomografia rezonansu magnetycznego.

5.1. Powikłania pogrypowe - zapalenie osierdzia

Tak jak w przypadku zapaleń mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia mogą mieć różną etiologię, jednak zdecydowanie najczęstszą są infekcje wirusowe. Także i w tym przypadku możemy mieć do czynienia z infekcją wywołaną przez wirusa grypy, jako powikłanie przechodzonej infekcji.
Podstawowym objawem zapaleń osierdzia jest ból zlokalizowany w okolicy zamostkowej, promieniujący do pleców, szyi, ramion lub barku, nasilający się w pozycji leżącej, często z towarzyszącą dusznością i suchym kaszlem. Oprócz tego, typowe są:

  • tarcie osierdziowe, będące bardzo charakterystycznym dźwiękiem wysłuchiwanym przez lekarza,
  • gromadzenie płynu w worku osierdziowym,
  • w niektórych przypadkach nierówne bicie serca, utrata apetytu czy utrata masy ciała.

W przypadku diagnostyki zapaleń osierdzia przydatne są te same badania co w przypadku diagnostyki zapaleń mięśnia sercowego. Dodatkowo, czasami pobiera się płyn nagromadzony w worku osierdziowym w celu badania laboratoryjnego, co jest jednoczenie zabiegiem leczniczym – perikardiocenteza.

W przypadku zapaleń mięśnia sercowego, jako powikłania po grypie, leczenie głównie polega na zwalczaniu objawów choroby oraz znacznym ograniczeniu aktywności fizycznej chorego. Większość chorych z piorunującym i ostrym zapaleniem powraca do zdrowia. W przypadku przewlekłego zapalenia sytuacja jest gorsza i wymagająca w niektórych przypadkach, transplantacji serca. W przypadku zapaleń osierdzia o etiologii wirusowej w leczeniu główną rolę odgrywają dwa leki: niesterdydowe leki przeciwzapalne i kolichicyna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy