Trwa ładowanie...

Ukrywają się we włosach, mogą być śmiertelnie groźne. Oto "zaćmienie słońca"

 Karolina Rozmus
27.10.2023 19:56
Uważaj, mogą świadczyć o groźnym nowotworze
Uważaj, mogą świadczyć o groźnym nowotworze (Instagram)

Mogą znajdować się we włosach i przez lata być niedostrzegane. Niekiedy są zmianami łagodnymi, ale mogą też świadczyć o groźnym nowotworze. Lekarka pokazuje nietypowo umiejscowione znamię, które odkryła fryzjerka, i ostrzega, by zachować czujność.

spis treści

1. "Takie zachowanie, czujność mogą uratować komuś życie"

Dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak, nefrolog i internista, opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym ku przestrodze publikuje zdjęcie niewinne wyglądającej zmiany. Z powodzeniem skrywała się we włosach.

Zmianę na skórze odkryła fryzjerka
Zmianę na skórze odkryła fryzjerka (Pixabay)

"Bardzo charakterystyczne. Na owłosionej skórze głowy. Z odbarwieniem/hipopigmentacją w środku. Znamię wycięte w całości. Zbadane histopatologicznie. Po sprawie" – pisze lekarka w poście, który ukazał się na Instagramie.

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Dr Muras-Szwedziak ujawnia, że to znamię typu "zaćmienie słońca". To najczęściej występujący typ znamienia barwnikowego nierakowego. Może być wybarwiony w mniejszym stopniu wewnątrz, uwidacznia się zatem jako znamię z obwódką w kształcie pierścienia. W takiej postaci obserwuje się go najczęściej u dzieci oraz młodzieży.

Jak zwraca uwagę lekarka, znamię zlokalizowała u pacjentki fryzjerka w czasie koloryzacji włosów.

"Takie zachowanie, czujność mogą uratować komuś życie" – pisze, dodając, że w badaniu dermatoskopem owłosiona skóry głowy jest często pomijana.

W odpowiedzi na post komentarza udzieliła specjalistka dermatologii, która radzi, by w razie wątpliwości z taką zmianą udać się do dermatologa. Jak pisze, nie każde znamię wymaga bowiem wizyty u chirurga. "Inna sprawa, że badanie dermatoskopowe powinno być całego ciała dosłownie 'od stóp do głów'. Jeśli tak nie jest, nie ma się co wstydzić i można zapytać o badanie skóry owłosionej głowy" – dodaje.

2. To może być rak skóry

Dlaczego jest to takie ważne? Poza zmianami nierakowymi, jak wspomniane znamię typu "zaćmienie słońca", na skórze głowy mogą rozwijać się zmiany wczesnorakowe, nowotwory łagodne, a nawet złośliwe. Czerniak rozwijający się na skórze głowy właśnie z uwagi na owłosienie jest niezwykle trudny do wykrycia. Stąd też rokowania w jego przypadku są znacznie gorsze niż te dotyczące innych, nieowłosionych rejonów skóry.

Na skórze głowy mogą rozwijać się także inne nowotwory – niebarwnikowe nowotwory skóry, czyli rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy lub rak skóry z komórek Merkla. Rak podstawnokomórkowy ma postać guzka otoczonego wałem, kolczystokomórkowy można z łatwością pomylić z niegojącą się raną czy zmianą pokrytą łuszczącym się strupem. Czerniak, najrzadszy, ale najgroźniejszy z tej grupy nowotwór, ma postać znamienia o nieregularnym kształcie czy poszarpanych brzegach, który niekiedy może krwawić, powodować świąd.

W Polsce każdego roku na czerniaka zapada około trzy tysiące osób. Według szacunków aż 30 proc. chorych umiera, co ma związek ze zbyt późną wykrywalnością.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze