Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Galus

Urazy penetrujące do gałki ocznej - urazy tępe i ostre, pierwsza pomoc w urazach gałki ocznej

Avatar placeholder
16.08.2021 14:50
Urazy penetrujące do gałki ocznej
Urazy penetrujące do gałki ocznej

Urazy penetrujące do gałki ocznej są to uszkodzenia mechaniczne, dotykające bezpośrednio tego narządu. Możemy je podzielić, na urazy tępe oraz ostre. Co robić w sytuacji, kiedy oko ulegnie urazowi?

spis treści

1. Tępe urazy gałki ocznej

Tępe urazy gałki ocznej i obrażenia powstałe w ich wyniku:

 • Otarcie rogówki - jest jednym z najczęstszych skutków mechanicznego urazu oka, np. w wyniku banalnego uderzenia gałązką czy innym przedmiotem. Otarcie dotyczy samego nabłonka rogówki, bez uszkadzania jej głębszych struktur. Objawy tego urazu to: bardzo silnym ból, obniżenie ostrości widzenia, łzawienie oraz skurcz powiek w wyniku światłowstrętu. Leczenie polega na stosowaniu maści z antybiotykiem oraz środka znoszącego skurcz mięśnia rzęskowego, który dodatkowo wzmagałby ból.

 • Krwiak komory przedniej - powstaje w wyniku wylewu krwi pod wpływem silnego urazu, powodującego chwilowy wzrost ciśnienia i rozerwanie tęczówki. Objawia się silnym bólem oraz upośledzeniem widzenia, zależnym od ilości wynaczynionej krwi.

 • Podwichnięcie soczewki lub zwichnięcie soczewki - polega na częściowym lub całkowitym zerwaniu aparatu więzadełkowatego, przy pomocy którego soczewka jest uczepiona i w konsekwencji jej przemieszczenie oraz utratę funkcji. Leczenie polega na usunięciu uszkodzonej struktury wraz z wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

 • Pourazowe odwarstwienie siatkówki – może ono powstać w wyniku dwóch mechanizmów: uderzenia w miejscu obrażenia, bądź przez przeciwuderzenie przeciwległe do odwarstwienia. W wyniku działającej siły dochodzi do odkształcenia gałki ocznej. W takich warunkach ciało szkliste pociąga silnie siatkówkę, powodując jej linijne pęknięcie. Leczenie operacyjne urazowego odwarstwienia siatkówki daje z reguły dobre wyniki, zarówno anatomiczne jak i czynnościowe.

 • Wylew krwi do ciała szklistego - powstają w wyniku urazowego uszkodzenia ciała rzęskowego, siatkówki lub błony naczyniowej i krwotoku z tych struktur. Wymagają one stałej i regularnej kontroli przez kilka miesięcy. W przypadkach masywnych krwotoków konieczne są zabiegi usuwające ciało szkliste wraz z wynaczynioną krwią, czyli tak zwaną witrektomia.

2. Ostre urazy gałki ocznej

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Ostre urazy oka i obrażenia powstałe w ich wyniku:

 • Rana rogówki - czyli naruszenie jej ciągłości zawsze wymaga szybkiego zaopatrzenia w celu zamknięcia drogi ewentualnemu zakażeniu. Jest to także, profilaktyka ewentualnych późniejszych konsekwencji, w postaci zaburzeń widzenia związanych ze zmianą jej krzywizny, gładkości czy przejrzystości rogówki.

 • Zaćma pourazowa - powstaje w wyniku zranienia torebki soczewki. Powoduje to jej szybkie i całkowite zmętnienie. Taki stan leczy się chirurgicznie, operacja polega na wszczepieniu sztucznej soczewki.

 • Rany tylne części twardówki – powinny być podejrzewane w każdym przypadku obniżonego ciśnienia w gałce ocznej po urazie, czyli tak zwanej hipotonii. Stan taki wymaga pilnej diagnostyki, gdyż rany twardówki wymagają natychmiastowej ingerencji chirurgicznej.

3. Pierwsza pomoc w urazach gałki ocznej

Ostre urazy gałki ocznej często powstają w wyniku wypadków komunikacyjnych.

Ogólne zasady postępowania:

 • oko bezpośrednio po urazie powinno być osłonięte opatrunkiem zabezpieczającym przed infekcją i wysychaniem, zwłaszcza rogówki,

 • jeżeli w oczodole czy w gałce ocznej tkwią wbite ciała obce, nie wyjmujemy ich na własną rękę, lecz zabezpieczamy w miarę możliwości tak, by nie powodowały dalszych uszkodzeń i transportujemy chorego na okulistyczną izbę przyjęć,

 • nie wolno aplikować do oka, kropli i maści bez zalecenia lekarskiego,

 • poszkodowany powinien być przewieziony w sposób bezzwłoczny na najbliższy ostry dyżur, najlepiej bezpośrednio na okulistyczny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Urazy niepenetrujące do gałki ocznej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze