Ursofalk - co to za lek, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Ursofalk to lek stosowany w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych. Jest to preparat zawierający kwas ursodeoksycholowy, który pomaga w rozpuszczaniu cholesterolowych kamieni żółciowych, zmniejsza stężenie żółci w wątrobie i zmniejsza stany zapalne. Co warto wiedzieć o tym leku? Jakie są przeciwwskazania do stosowania?
1. Ursofalk – co to za lek?
Ursofalk to doustny lek w postaci kapsułek, stosowany w chorobach wątroby i dróg żółciowych. W składzie preparatu występuje substancja o nazwie kwas ursodeoksycholowy.
Ten hydrofilny kwas żółciowy naturalnie występuje w niewielkich ilościach w żółci, czyli płynie magazynowany w pęcherzyku żółciowym. Może być również produkowany syntetycznie i stosowany jako lek.
Działanie kwasu ursodeoksycholowego polega głównie na wpływie na metabolizm kwasów żółciowych, a w szczególności na zwiększeniu rozpuszczalności żółci, co ma zastosowanie w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych.
Kwas ursodeoksycholowy ma właściwości hepatoprotekcyjne, co oznacza, że chroni wątrobę przed uszkodzeniami i poprawia jej funkcjonowanie. Ponadto, substancja wykazuje działanie przeciwzapalne.
2. Ursofalk – na co pomaga?
Ursofalk pomaga rozpuścić kamienie cholesterolowe w woreczku żółciowym u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do zabiegu operacyjnego – średnica kamieni cholesterolowych, znajdujących się w pęcherzyku żółciowym nie może przekraczać 15 mm, złogi muszą wykazywać przepuszczalność dla promieni rentgenowskich, pęcherzyk żółciowy, stanowiący bardzo istotny element dróg żółciowych powinien mieć zachowaną czynność.
Ursofalk stosuje się również w leczeniu objawowym pierwotnej marskości wątroby (pod warunkiem, że u chorego nie występuje niewyrównana marskość wątroby). Wskazaniem do stosowania tabletek są również stany zapalne żołądka, spowodowane refluksem żółciowym.
3. Gdzie kupić Ursofalk?
Ursofalk to lek na receptę. Można kupić go zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych.
4. Przeciwwskazania do stosowania leku
Kapsułek Ursofalk nie należy stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na kwasy żółciowe (tj. kwas ursodeoksycholowy). Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Leku nie powinny stosować osoby zmagające się z:
- ostrym stanem zapalnym woreczka żółciowego i dróg żółciowych,
- niedrożnością przewodu żółciowego wspólnego lub przewodu pęcherzykowego,
- dolegliwościami bólowymi, podobnymi do skurczów kolki żółciowej,
- zwałpniałymi kamieniami żółciowymi, które dają cień w badaniu obrazowym RTG,
- osłabioną kurczliwością woreczka żółciowego.
Ursofalku nie należy podawać także dzieciom, u których występuje zrośnięcie przewodów żółciowych i niewystarczający przepływ żółci (mimo wykonanej operacji).
5. Skutki uboczne leku Ursofalk
Ursofalk, podobnie jak inne leki, może powodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego one wystąpią. W przypadku długotrwałego stosowania leku mogą wystąpić:
- biegunka, jasne, luźne stolce,
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- nudności,
- wymioty,
- silne dolegliwości bólowe w górnym kwadrancie brzucha,
- nasilenie objawów chorobowych,
- zwapnienie kamieni żółciowych,
- zmiany skórne (np. pokrzywka).
Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z wymienionych objawów, skontaktuj się z lekarzem, który przepisał Ci lek Ursofalk. Ważne jest, aby nie odstawiać leku bez konsultacji ze specjalistą.
6. Ursofalk – zamiennik bez recepty
Popularne zamienniki Ursofalku to:
- Proursan (w postaci kapsułek),
- Ursocam (w postaci tabletek),
- Ursoxyn (w postaci kapsułek),
- Ursopol (w postaci kapsułek).
Czy można kupić zamiennik Ursofalku bez recepty? Niestety nie. Wszystkie preparaty zawierające kwas ursodeoksycholowy dostępne są w aptekach za okazaniem recepty od lekarza.
7. Dawkowanie
Tabletki powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub informacjami zamieszczonymi w ulotce Ursofalku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza bądź farmaceuty.
Ursofalk jest najczęściej stosowany zgodnie z poniższymi wytycznymi:
Aby rozpuścić cholesterolowe kamienie żółciowe, dawkowanie wynosi 10mg na kilogram masy ciała, czyli 2-5 kapsułek na dobę przez okres 6-24 miesięcy.
W przypadku stanów zapalnych żołądka wywołanych refluksem żółciowym, zalecana jest dawka 1 kapsułki raz dziennie przez okres 10-14 dni.
W przypadku żółciowej marskości wątroby, dawkowanie wynosi 10-15mg na kilogram masy ciała, czyli 2-6 kapsułek na dobę.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.