Trwa ładowanie...

USG doppler żył kończyn dolnych – zastosowanie, przebieg, wskazania

Avatar placeholder
15.10.2021 09:41
USG doppler żył kończyn dolnych służy do oceny przez lekarza przepływu krwi w żyłach.
USG doppler żył kończyn dolnych służy do oceny przez lekarza przepływu krwi w żyłach. (Pexels)

USG doppler żył kończyn dolnych służy do oceny przez lekarza przepływu krwi w żyłach. USG doppler żył kończyn dolnych to metoda diagnostyczna, która ocenia stan żył na podstawie długości fali ultrasonograficznej, która odbija się od ścian żył i tętnic. Do wykonania USG doppler żył kończyn dolnych lekarz używa małej głowicy, którą przykłada do ciała pacjenta, dzięki czemu rejestruje odbijane fale ultrasonograficzne. Następnie zostają one przekształcone w obraz USG.

spis treści

1. USG doppler żył kończyn dolnych - zastosowanie

USG doppler żył kończyn dolnych to badanie oceniające wygląd żył kończyn dolnych zarówno powierzchniowych, jak i głębokich. W USG doppler żył kończyn dolnych lekarz jest w stanie zdiagnozować uszkodzenia w naczyniach krwionośnych, co pozwoli na dobór odpowiedniego leczenia. USG doppler żył kończyn dolnych pozwala na zbadanie:

  • drożności żył głębokich i powierzchniowych;
  • obecności skrzeplin w naczyniach;
  • obecności refluksu w żyłach kończyn dolnych,
  • stanu zastawek, skupiając się głównie na nieprawidłowościach w zastawkach.

2. USG doppler żył kończyn dolnych - przygotowanie

Zobacz film: "Diagnozowanie niewydolności żył kończyn dolnych"

USG doppler żył kończyn dolnych nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Przed USG doppler żył kończyn dolnych nie trzeba być na czczo - taka konieczność zachodziłaby wtedy, gdyby podczas badania miałyby być oceniane naczynia krwionośne znajdujące się w obrębie jamy brzusznej (takie jak np. aorta brzuszna). Przed USG doppler żył kończyn dolnych nie ma konieczności stosowania dietę lekkostrawną w celu zlikwidowania wzdęć. Do wykonania badania nie jest konieczny pełen pęcherz.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem

zobacz galerię

3. USG doppler żył kończyn dolnych - przebieg

USG doppler żył kończyn dolnych wykonuje się najczęściej w pozycji stojącej, czasami badanie przeprowadzane jest na leżąco. W celu wykonania USG doppler żył kończyn dolnych należy odsłonić nogę, która będzie poddana badaniu. Następnie w czasie USG doppler żył kończyn dolnych lekarz przesuwa głowicę wzdłuż badanych naczyń krwionośnych. W zależności od badanego obszaru lekarz będzie prosił o przyjęcie odpowiedniej pozycji. USG doppler żył kończyn dolnych można wykonać w pozycji leżącej, siedzącej bądź stojącej. W czasie USG doppler żył kończyn dolnych lekarz może prosić pacjenta np. o głębokie wdechy i wydechy lub wstrzymywanie oddechu.

Bardzo ważne jest to, że USG doppler żył kończyn dolnych jest całkowicie bezbolesnym badaniem, które nie powinno być przyczyną żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, jednak jeśli cokolwiek zaniepokoi pacjenta w czasie USG doppler żył kończyn dolnych, powinien poinformować o tym lekarza.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. USG doppler żył kończyn dolnych - wskazania

USG doppler żył kończyn dolnych wykonuje się w określonych sytuacjach. Wskazaniem do USG doppler żył kończyn dolnych, jest m.in.:

  • stwierdzone u pacjenta urazy naczyń krwionośnych;
  • ból odczuwany w kończynach dolnych;
  • uczucie mrowienia lub chłodu w kończynach dolnych;
  • nieprawidłowe gojenie ran na kończynach dolnych;
  • monitorowanie stanu żył po zabiegach rekonstruowania naczyń;
  • zakrzepica żył głębokich;
  • żylaki i obrzęki kończyn dolnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze