USG grasicy – na czym polega, co wykazuje i jak się przygotować?
USG grasicy to badanie przesiewowe pozwalające wykryć różne odchylenia w obrębie gruczołu. Mogą one świadczyć o chorobach autoimmunologicznych, miastenii lub zmianach nowotworowych. Na podstawie badania lekarz może także podejrzewać obecność przetrwałej grasicy, a także grasiczaków. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest USG grasicy?
USG grasicy, czyli badanie ultrasonograficzne gruczołu, polega na wykonaniu badania w obrębie śródpiersia (dokładna lokalizacja grasicy) to śródpiersie górne).
USG to obrazowe badanie diagnostyczne, które do obrazowania tkanek wykorzystuje ultradźwięki. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne, bezpieczne i dokładne. Pozwala na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu i ocenę narządów.
Źródło fal ultradźwiękowych wykorzystywanych podczas USG grasicy, ale i innych narządów, znajduje się w głowicy ultrasonografu.
1.1. Jak przebiega USG grasicy?
USG rozpoczyna posmarowanie klatki piersiowej skóy specjalnym żelem, który zwiększa skuteczność przenoszenia ultradźwięków. Następnie do badanej powierzchni ciała przykłada się głowicę urządzenia. Emitowane przez nią fale dźwiękowe - odbite przez narządy i tkanki - wracają do głowicy, która odebrane sygnały przetwarza na obraz diagnostyczny. Na monitorze wyświetla się obraz, który może zostać poddany interpretacji.
Ultrasonografia umożliwia rozpoznanie grasicy poprzez dostęp nadmostkowy, przymostkowy i mostkowy oraz przez szyję. Wygląd normalnej grasicy w badaniu ultrasonograficznym jest typowy i daje unikalny wzór echa.
W przypadku USG śródpiersia można jednak dostrzec jedynie powiększenie tego gruczołu. W celu szczegółowej analizy grasicy lekarz powinien skierować pacjenta na rezonans lub tomografię.
2. Czym jest grasica?
Grasica to gruczoł zlokalizowany klatce piersiowej, tuż pod mostkiem. Wraz z migdałkami i śledzioną wchodzi w skład układu limfatycznego. Jest także częścią układu hormonalnego. Odpowiada za kształtowanie odporności organizmu hormonów takich jak THF, tymozyna czy tymulina.
Grasica u niemowląt jest organem stosunkowo dużym. Rośnie do okresu dojrzewania, następnie zmniejsza się, a w dorosłym życiu zanika i wypełnia się tkanką tłuszczową. Dzieje się tak, ponieważ gruczoł ten, w miarę upływu czasu, staje się coraz mniej ważny dla rozwoju organizmu.
3. Jakie choroby grasicy wykrywa USG?
Lekarze najczęściej zlecają USG grasicy po wykonaniu badań neurologicznych lub szukając przyczyny dolegliwości w obrębie szyi i klatki piersiowej. USG grasicy należy też do badań prenatalnych. Na co choruje grasica? Najczęstszymi wykrywanymi poprzez USG nieprawidłowościami w obrębie grasicy jest przetrwała grasica oraz guzy grasicy (grasiczaki).
O przetrwałej grasicy mówi się, gdy dochodzi do jej przerostu. Powiększenie gruczołu może pojawić się z powodu choroby lub braku prawidłowego zaniku w okresie dorosłym. Obserwuje się go zwłaszcza w przebiegu nadczynności tarczycy, tocznia układowego oraz niedokrwistości aplastycznej. W efekcie może dojść do rozwoju miastenii, to jest przewlekłej męczliwości mięśni.
Możliwe są również zmiany w obrębie grasicy. Guz gruczołu to grasiczak, nowotwór zarówno niezłośliwy, jak i złośliwy. W celu ustalenia typu i charakteru nowotworu wykonuje się między innymi USG grasicy. Możliwa jest również biopsja pod kontrolą USG.
Zabieg ten pozwala na pobranie wycinka zmiany wykrytej w obrębie gruczołu i przeprowadzenie dalszej diagnostyki. Alternatywą jest zbadanie wycinka guza pobranego podczas operacji.
Objawami grasiczaka może być uporczywy kaszel, ból w klatce piersiowej i kłopoty z oddychaniem. Rzadziej zdarzają się: bóle głowy, obrzęk twarzy, głowy lub szyi, niebieskawe zabarwienie skóry, trudności w połykaniu, utrata apetytu i utratę masy ciała czy zawroty głowy.
Najczęściej diagnozowanym zaburzeniem grasicy jest miastenia. To choroba autoimmunologiczna, której głównym symptomem jest osłabienie mięśni, zwłaszcza powiek, twarzy i przełyku.
Jeśli lekarz podejrzewa którąś z powyższych chorób, może zalecić USG grasicy. Cena USG grasicy wykonanego w gabinecie prywatnym wynosi 100-200 złotych.
4. Przygotowanie do USG grasicy
USG grasicy nie wymaga specjalnego przygotowania. Na jego przebieg oraz wynik nie wpływają czynniki związane ze stylem życia lub dietą.
Przygotowania wymaga jedynie biopsja grasicy przeprowadzana pod kontrolą USG. Przed biopsją cienkoigłową grasicy pacjent, zawsze pod kontrolą lekarza, powinien odstawić leki przeciwzakrzepowe (jeżeli je przyjmuje). Biopsja wymaga skierowania lekarskiego.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.